16 Մայիս 2026 - 07:44 AMT
Երևանի մետրոպոլիտենում «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության պաստառի վրա «X» նշան դնելու համար կանադահայ Շողիկ Շահբազյանին բերման են ենթարկել, ապա մի քանի ժամ անց ազատ արձակել։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում հայտնել է փաստաբան Ռուբեն Մելիքյանը։
«Այս ընթացքում տիկին Շողիկն անազատության մեջ էր, հեռախոսն էլ են վերցրել: Նրան ոստիկանություն էին տարել «քարոզչությունը խոչընդոտելու» հոդվածով, քրեական վարույթ է նախաձեռնվել: Նրան հարցաքննել են,հետո ազատ է արձակվել»,- հայտնել է Մելիքյանը։
Փաստաբանի խոսքով՝ իր համար անհասկանալի է, թե ինչու է նախաձեռնվել քրեական վարույթ, եթե տվյալ դեպքում կարող էր խոսքը վարչական իրավախախտման մասին լինել:
Ավելի վաղ Մելիքյանը գրել է, որ ժամը 12:10-ին հեռախոսազանգ է ստացել անծանոթ մի տիկնոջից, որը հայտնել է, թե գտնվում է մետրոպոլիտենում, և իրեն ձերբակալում են ՔՊ-ի քարոզչական պաստառի վրա ֆլոմաստերով ինչ-որ բան գրելու համար։ Դրանից հետո կինը դարձել է անհասանելի։

16 Май 2026 - 08:27 AMT
Канадо-армянскую Шогик Шахбазян задержали за нанесение знака «X» на плакат партии «Гражданский договор» в ереванском метрополитене, а спустя несколько часов отпустили. Об этом в прямом эфире Facebook сообщил адвокат Рубен Меликян.
«Все это время госпожа Шогик находилась в несвободе, у нее также забрали телефон. Ее доставили в полицию по статье о “воспрепятствовании агитации”, было возбуждено уголовное производство. Ее допросили, после чего отпустили», — сообщил Меликян.
По словам адвоката, ему непонятно, почему было возбуждено уголовное производство, если в данном случае речь могла идти об административном правонарушении.
Ранее Меликян написал, что в 12:10 получил звонок от незнакомой женщины, которая сообщила, что находится в метро и ее задерживают за надпись фломастером на агитационном плакате партии «Гражданский договор». После этого женщина стала недоступна.