Մայիսի 16-ին Լոռու մարզում «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության քարոզարշավի ընթացքում տեղի ունեցած միջադեպերի փաստով քրեական վարույթ է նախաձեռնվել, 10 մարդ ձերբակալվել է, հայտնում է Քննչական կոմիտեն:
Վարույթը նախաձեռնվել է Քրեական օրենսգրքի 211-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով՝ «մի խումբ անձանց կողմից քարոզչություն կատարելուն այլ կերպ խոչընդոտելը»։
«Քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանությունից ստացված հաղորդման համաձայն՝ «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի մի խումբ աջակիցներ, տեղեկանալով «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության կողմից նախապես հայտարարված նախընտրական քարոզարշավի անցկացման վայրի վերաբերյալ, նպատակ ունենալով խոչընդոտել քարոզարշավը, կազմակերպել և խոչընդոտել են կուսակցության նախընտրական քարոզչության բնականոն ընթացքը:
Մասնավորապես՝ «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի մի խումբ աջակիցներ մայիսի 16-ին Նորաշեն բնակավայրի սկզբնամասում՝ ճանապարհի երթևեկելի հատվածում, ճանապարհն ավտոմեքենաներով փակելու եղանակով խոչընդոտել են «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական քարոզչության բնականոն ընթացքը:
Բացի այդ, «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի մի խումբ աջակիցներ նույն օրը Մեծավան բնակավայրի Անդրանիկի փողոցի սկզբնամասում գտնվող հրապարակում` ճանապարհի երթևեկելի հատվածում միացրել են բարձր երաժշտություն, բռնություն են գործադրել «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության մասնակիցների նկատմամբ՝ այդ կերպ խոչընդոտելով քարոզարշավի բնականոն ընթացքը», – ասվում է ՔԿ հաղորդագրության մեջ:
Մեծավանն ու Նորաշենը Տաշիր խոշորացված համայնքի բնակավայրերն են, որտեղ քարոզարշավ է իրականացրել ծնունդով լոռեցի պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը։
Տեսանյութերից մեկում երևացել է, թե ինչպես են մի խումբ մարդիկ «Սամվե՛լ, վարչապե՛տ» վանկարկումներով և երգով դիմավորել ՔՊ ավտոերթը։ Պապիկյանը տեղում ոստիկաններին կոչ է արել կարգի հրավիրել ընդդիմության համակիրներին և խոստացել է «քաղաքական դաս տալ նրանց ցուցում տվողներին», հայտնում է «Ազատությունը»:

A criminal case has been launched over incidents that occurred during the May 16 campaign events of the Civil Contract party in Armenia’s Lori region, with 10 people detained, the Investigative Committee said.
The proceedings were initiated under Article 211, Part 2, Point 5 of the Criminal Code — “otherwise obstructing campaigning by a group of persons.”
“According to a report received by the Lori Regional Investigative Department of the Investigative Committee from the Interior Ministry police, a group of supporters of the ‘Strong Armenia’ alliance, having learned about the previously announced location of the ‘Civil Contract’ party’s election campaign, organized actions aimed at disrupting and obstructing the normal course of the party’s campaigning.
In particular, on May 16, a group of supporters of the Strong Armenia alliance obstructed the normal conduct of the Civil Contract party’s election campaign near the entrance to the Norashen settlement by blocking the roadway with vehicles.
In addition, on the same day, a group of supporters of the Strong Armenia alliance played loud music on the roadway at the square located at the beginning of Andranik Street in the Metsavan settlement and used violence against participants of the Civil Contract party, thereby disrupting the normal course of the campaign,” the Investigative Committee statement said.
Metsavan and Norashen are settlements within the enlarged Tashir community, where Defense Minister Suren Papikyan, who was born in Lori, conducted campaign events.
One of the videos showed a group of people greeting the Civil Contract motorcade with chants of “Samvel for prime minister” and songs. At the scene, Papikyan called on police officers to restore order among opposition supporters and promised to “teach a political lesson to those giving them instructions,” according to RFE/RL