Մայիսի 16-ին Լոռու մարզում «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության քարոզարշավի ընթացքում տեղի ունեցած միջադեպերի փաստով քրեական վարույթ է նախաձեռնվել, 10 մարդ ձերբակալվել է, հայտնում է Քննչական կոմիտեն:
Վարույթը նախաձեռնվել է Քրեական օրենսգրքի 211-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով՝ «մի խումբ անձանց կողմից քարոզչություն կատարելուն այլ կերպ խոչընդոտելը»։
«Քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանությունից ստացված հաղորդման համաձայն՝ «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի մի խումբ աջակիցներ, տեղեկանալով «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության կողմից նախապես հայտարարված նախընտրական քարոզարշավի անցկացման վայրի վերաբերյալ, նպատակ ունենալով խոչընդոտել քարոզարշավը, կազմակերպել և խոչընդոտել են կուսակցության նախընտրական քարոզչության բնականոն ընթացքը:
Մասնավորապես՝ «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի մի խումբ աջակիցներ մայիսի 16-ին Նորաշեն բնակավայրի սկզբնամասում՝ ճանապարհի երթևեկելի հատվածում, ճանապարհն ավտոմեքենաներով փակելու եղանակով խոչընդոտել են «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական քարոզչության բնականոն ընթացքը:
Բացի այդ, «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի մի խումբ աջակիցներ նույն օրը Մեծավան բնակավայրի Անդրանիկի փողոցի սկզբնամասում գտնվող հրապարակում` ճանապարհի երթևեկելի հատվածում միացրել են բարձր երաժշտություն, բռնություն են գործադրել «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության մասնակիցների նկատմամբ՝ այդ կերպ խոչընդոտելով քարոզարշավի բնականոն ընթացքը», – ասվում է ՔԿ հաղորդագրության մեջ:
Մեծավանն ու Նորաշենը Տաշիր խոշորացված համայնքի բնակավայրերն են, որտեղ քարոզարշավ է իրականացրել ծնունդով լոռեցի պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը։
Տեսանյութերից մեկում երևացել է, թե ինչպես են մի խումբ մարդիկ «Սամվե՛լ, վարչապե՛տ» վանկարկումներով և երգով դիմավորել ՔՊ ավտոերթը։ Պապիկյանը տեղում ոստիկաններին կոչ է արել կարգի հրավիրել ընդդիմության համակիրներին և խոստացել է «քաղաքական դաս տալ նրանց ցուցում տվողներին», հայտնում է «Ազատությունը»:

По факту инцидентов, произошедших 16 мая в Лорийской области во время предвыборной кампании партии «Гражданский договор», возбуждено уголовное производство, задержаны 10 человек, сообщает Следственный комитет.
Производство инициировано по пункту 5 части 2 статьи 211 Уголовного кодекса — «иное воспрепятствование агитации, совершенное группой лиц».
«Согласно сообщению, поступившему в Лорийское областное следственное управление Следственного комитета из полиции МВД Армении, группа сторонников блока «Сильная Армения», узнав о месте проведения заранее объявленной предвыборной кампании партии «Гражданский договор», с целью воспрепятствовать агитации организовала действия, нарушившие нормальный ход предвыборной кампании партии.
В частности, 16 мая группа сторонников блока «Сильная Армения» в начале населенного пункта Норашен перекрыла проезжую часть автомобилями, тем самым помешав нормальному проведению предвыборной кампании партии «Гражданский договор».
Кроме того, в тот же день группа сторонников блока «Сильная Армения» на площади в начале улицы Андраника в населенном пункте Мецаван включила громкую музыку на проезжей части, а также применила насилие в отношении участников партии «Гражданский договор», тем самым нарушив нормальное проведение кампании», — говорится в сообщении Следственного комитета.
Мецаван и Норашен входят в укрупненную общину Ташир, где предвыборную кампанию проводил уроженец Лори, министр обороны Сурен Папикян.
На одном из видеороликов видно, как группа людей встречает автоколонну «Гражданского договора» песнями и скандированием «Самвел — премьер». На месте Папикян призвал полицейских привести в порядок сторонников оппозиции и пообещал «дать политический урок тем, кто дает им указания», сообщает «Азатутюн».