18 Մայիս 2026 - 07:35 AMT
«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունը իշխանության գալու դեպքում ձևավորելու է հատուկ խումբ, որը զբաղվելու է Բաքվում գտնվող հայ գերիների վերադարձի հարցով։ Այս մասին իր առանձնատան բակում Լոռու մարզի բնակիչների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության վարչապետի թեկնածու Սամվել Կարապետյանը։
Նա վստահեցրել է, որ հենց իրենց քաղաքական ուժն է կարողանալու լուծում տալ այդ խնդրին, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Մենք չենք կարող նայել այս խայտառակությանը, որ հարևան երկիրը կատարում է մեր երկրի նկատմամբ։ Մենք ազգով ենք թույլ երևում, բայց թույլ է միայն մեր իշխանությունը»,– նշել է նա։
Կարապետյանը նաև վստահեցրել է, որ օգտագործելու է իր միջազգային կապերը, որպեսզի հնարավոր ամեն ինչ արվի հայ գերիների վերադարձն ապահովելու համար։
Անդրադառնալով սոցիալական խնդիրներին՝ նա ասել է, որ «իշխանությունն այսօր 30 դպրոց սարքում է, 240-ը՝ փակում», հայտնում է Aysor.am-ը:
«Մենք գնում ենք ամենակարևոր հարցը լուծելու՝ առաջին հերթին ապահովելու բնական աճն ու գյուղերում կյանքի շարունակականությունը։ Սա պետք է դառնա մեր պետության գլխավոր ծրագիրը։ Իշխանություններ սահմանամերձ գյուղերը դատարկում են, վտանգն ավելի մեծ է, քան պատկերացնում եք:
Ես պատկերացնում եմ այն գյուղերի վիճակը, որտեղ բացի ասֆալտից, ոչ մի հարց լուծած չի։ Ասֆալտը տանում են գյուղեր, բայց այդ գյուղերում մարդ չի ապրում, ես հենց դրա մասին եմ ասել»,-ասել է Կարապետյանը:
Պաշտոնական տվյալներով՝ Ադրբեջանում կա 19 հայ գերի։ Արցախի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարների գործով «դատավարությունը», որը Բաքվում սկսվել է 2025 թվականի հունվարին, ավարտվել է այս տարվա փետրվարի 5-ին, ինչից հետո հրապարակվել են դատավճիռները․ ցմահ ազատազրկման են դատապարտվել Արցախի Հանրապետության նախկին նախագահ Արայիկ Հարությունյանը, ՊԲ նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանը և ՊԲ հրամանատարի նախկին տեղակալ Դավիթ Մանուկյանը։ Արցախի նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանն ու Բակո Սահակյանը դատապարտվել են 20 տարվա ազատազրկման։
Քաղաքացիական գերիներ Մադաթ Բաբայանը և Մելքիսեթ Փաշայանը դատապարտվել են 19 տարվա ազատազրկման, Գարիկ Մարտիրոսյանը՝ 18, Դավիթ Ալահվերդյանը և Լևոն Բալայանը՝ 16, Էրիկ Ղազարյանը, Գուրգեն Ստեփանյանը, Վասիլ Բեգլարյանը՝ 15 տարվա ազատազրկման։
Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի «գործը» քննվել է առանձնացված վարույթով։ Փետրվարի 17-ին հայտնի է դարձել, որ Բաքվի դատարանը Ռուբեն Վարդանյանին դատապարտել է 20 տարվա ազատազրկման։

18 Май 2026 - 10:55 AMT
Партия «Сильная Армения» в случае прихода к власти сформирует специальную группу, которая займется вопросом возвращения армянских пленных, находящихся в Баку. Об этом кандидат в премьер-министры от партии «Сильная Армения» Самвел Карапетян заявил во время встречи с жителями Лорийской области во дворе своего особняка.
Он выразил уверенность, что именно их политическая сила сможет решить эту проблему, сообщает «Sputnik Армения».
«Мы не можем смотреть на этот позор, который соседняя страна совершает в отношении нашего государства. Мы как нация выглядим слабыми, но слабой является только наша власть», — отметил он.
Карапетян также заверил, что использует свои международные связи, чтобы сделать все возможное для возвращения армянских пленных.
Говоря о социальных проблемах, он заявил, что «власти сегодня строят 30 школ, а 240 — закрывают», сообщает «Aysor.am».
«Мы идем решать самый важный вопрос — прежде всего обеспечить естественный прирост населения и продолжение жизни в селах. Это должно стать главной программой нашего государства. Власти опустошают приграничные села, опасность гораздо больше, чем вы себе представляете.
Я представляю состояние тех сел, где, кроме асфальта, не решено ни одной проблемы. Асфальт проводят в села, но в этих селах никто не живет — именно об этом я говорил», — сказал Карапетян.
Согласно официальным данным, в Азербайджане удерживаются 19 армянских пленных. «Судебный процесс» по делу бывших военно-политических руководителей Арцаха, начавшийся в Баку в январе 2025 года, завершился 5 февраля этого года, после чего были оглашены приговоры. Бывший президент Республики Арцах Араик Арутюнян, бывший командующий Армией обороны Левон Мнацаканян и бывший заместитель командующего Давид Манукян были приговорены к пожизненному заключению. Бывшие президенты Арцаха Аркадий Гукасян и Бако Саакян получили по 20 лет лишения свободы.
Гражданские пленные Мадат Бабаян и Мелкисет Пашаян были приговорены к 19 годам лишения свободы, Гарик Мартиросян — к 18 годам, Давид Алахвердян и Левон Балаян — к 16 годам, а Эрик Казарян, Гурген Степанян и Василий Бегларян — к 15 годам заключения.
Дело бывшего госминистра Арцаха Рубена Варданяна рассматривалось в отдельном производстве. 17 февраля стало известно, что суд в Баку приговорил Рубена Варданяна к 20 годам лишения свободы.