«Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի ձերբակալված 10 աջակիցներից 6-ի նկատմամբ կալանք է կիրառվել, իսկ մեկ անձի համար որպես խափանման միջոց ընտրվել է տնային կալանքը։ Այդ մասին հայտնել են Քննչական կոմիտեից։
Մնացած 3 ձերբակալվածների վերաբերյալ դատական նիստերը դեռևս չեն անցկացվել, հայտնում է Factor.am-ը:
Ըստ նախաքննական մարմնի «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի մի խումբ աջակիցներ մայիսի 16-ին Նորաշեն բնակավայրի սկզբնամասում՝ ճանապարհի երթևեկելի հատվածում, ճանապարհն ավտոմեքենաներով փակելու եղանակով խոչընդոտել են «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական քարոզչության բնականոն ընթացքը: Բացի այդ, «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի մի խումբ աջակիցներ նույն օրը Մեծավան բնակավայրի Անդրանիկի փողոցի սկզբնամասում գտնվող հրապարակում ճանապարհի երթևեկելի հատվածում, միացրել են բարձր երաժշտություն, բռնություն են գործադրել «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության մասնակիցների նկատմամբ՝ այդկերպ խոչընդոտելով քարոզարշավի բնականոն ընթացքը:
Դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ Քրեական օրենսգրքի 211-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով (մի խումբ անձանց կողմից քարոզչություն կատարելուն այլ կերպ խոչընդոտելը)։
Մեծավանն ու Նորաշենը Տաշիր խոշորացված համայնքի բնակավայրերն են, որտեղ քարոզարշավ է իրականացրել ծնունդով լոռեցի պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը։
Տեսանյութերից մեկում երևացել է, թե ինչպես են մի խումբ մարդիկ «Սամվե՛լ, վարչապե՛տ» վանկարկումներով և երգով դիմավորել ՔՊ ավտոերթը։ Պապիկյանը տեղում ոստիկաններին կոչ է արել կարգի հրավիրել ընդդիմության համակիրներին և խոստացել է «քաղաքական դաս տալ նրանց ցուցում տվողներին»:

18 Май 2026 - 11:03 AMT
В отношении шести из десяти задержанных сторонников блока «Сильная Армения» избрана мера пресечения в виде ареста, еще одному фигуранту назначен домашний арест. Об этом сообщили в Следственном комитете.
Судебные заседания по делам оставшихся троих задержанных пока не состоялись, сообщает «Factor.am ».
По версии следствия, 16 мая группа сторонников блока «Сильная Армения» в начале населенного пункта Норашен перекрыла проезжую часть автомобилями, тем самым воспрепятствовав нормальному проведению предвыборной кампании партии «Гражданский договор». Кроме того, в тот же день другая группа сторонников блока на площади в начале улицы Андраника в населенном пункте Мецаван включила громкую музыку на проезжей части и применила насилие в отношении участников партии «Гражданский договор», тем самым нарушив нормальный ход кампании.
По данному факту возбуждено уголовное производство по пункту 5 части 2 статьи 211 Уголовного кодекса — «иное воспрепятствование агитации, совершенное группой лиц».
Мецаван и Норашен являются населенными пунктами укрупненной общины Ташир, где проводил предвыборную кампанию уроженец Лори, министр обороны Сурен Папикян.
На одном из видеороликов видно, как группа людей встречает автоколонну «Гражданского договора» песнями и скандированием «Самвел — премьер». На месте Папикян призвал полицейских привести в порядок сторонников оппозиции и пообещал «дать политический урок тем, кто дает им указания».