ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթի նախաքննությամբ պարզվել է, որ Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի «Շախմատ գիտահետազոտական ինստիտուտ» հիմնարկի մասնագետը, պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելով, հափշտակել է ընդհանուր 5,336,916 ՀՀ դրամ, հայտնում է Հակակոռուպցիոն կոմիտեն։
Հաղորդագրության համաձայն՝ հիմնարկի տնօրենը, տեղեկացված լինելով, որ նշված մասնագետը աշխատանքի չի հաճախել և չի կատարել իր պարտականությունները, պաշտոնական փաստաթղթերում ներառել է կեղծ տեղեկություններ նրա աշխատանքի ներկայանալու վերաբերյալ՝ այդ կերպ օժանդակելով առանձնապես խոշոր չափերով՝ 5,336,916 ՀՀ դրամի հափշտակությանը։
Բացի այդ, համալսարանի պրոռեկտորի պաշտոնը զբաղեցրած անձը, տեղեկացված լինելով մասնագետի կողմից աշխատանքի չհաճախելու և աշխատանքային պարտականությունները չկատարելու մասին, որևէ քայլ չի ձեռնարկել նրա կարգավիճակը դադարեցնելու և աշխատավարձի վճարումը դադարեցնելու ուղղությամբ։
Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի պրոռեկտորին, «Շախմատ գիտահետազոտական ինստիտուտ» հիմնարկի մասնագետին և տնօրենին մեղադրանքներ են ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով, 255-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով, 46-255-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով և 445-րդ հոդվածի 1-ին մասով։
Նախաքննության ընթացքում մեղադրյալները ամբողջությամբ վերականգնել են պատճառված վնասը։
Քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է, և նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել են ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարան։
Ծանուցում. հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով՝ դատարանի օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով։

В ходе предварительного следствия по уголовному производству, расследованному Антикоррупционным комитетом Армении, установлено, что специалист учреждения «Научно-исследовательский институт шахмат» Армянского государственного педагогического университета имени Хачатура Абовяна, злоупотребив служебными полномочиями, похитил в общей сложности 5 336 916 драмов, сообщает Антикоррупционный комитет.
Согласно сообщению, директор учреждения, будучи осведомленным о том, что указанный специалист не посещал работу и не выполнял свои обязанности, внес в официальные документы ложные сведения о его присутствии на рабочем месте, тем самым содействуя хищению в особо крупном размере — 5 336 916 драмов.
Кроме того, лицо, занимавшее должность проректора университета, зная о том, что специалист не посещает работу и не исполняет трудовые обязанности, не предприняло никаких шагов для прекращения его статуса и остановки выплаты заработной платы.
Проректору Армянского государственного педагогического университета имени Хачатура Абовяна, специалисту «Научно-исследовательского института шахмат» и директору учреждения предъявлены обвинения по пункту 2 части 2 статьи 441, пункту 3 части 3 статьи 255, статье 46-255 части 3 пункту 3 и части 1 статьи 445 Уголовного кодекса Армении.
В ходе предварительного следствия обвиняемые полностью возместили причиненный ущерб.
Предварительное следствие завершено, материалы дела с обвинительным заключением направлены в Антикоррупционный суд Армении.
Уведомление: обвиняемый в совершении преступления считается невиновным, пока его вина не будет доказана в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом Армении, вступившим в законную силу приговором суда.