18 Մայիս 2026 - 10:15 AMT
Քննչական կոմիտեում, ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանությունից ստացված հաղորդման հիման վրա, նախաձեռնվել է քրեական վարույթ մի խումբ անձանց կողմից սպանության նախապատրաստության դեպքի առթիվ, հայտնում է Քննչական կոմիտեի մամուլի խոսնակ Կիմա Ավդալյանը:
«ՀՀ քննչական կոմիտեում ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանությունից ստացված հաղորդման համաձայն՝ ինքնություններն անհայտ անձինք առանց օրենքով նախատեսված թույլտվության, իրացնելու նպատակով որսացել են համակարգչային ցանցում պահվող ընդհանուր օգտագործման համար չնախատեսված և համակարգչային կապի միջոցների օգտագործմամբ հաղորդվող տվյալը, ատելության և անհանդուրժողականության շարժառիթով ուղիղ եթերի ժամանակ խուլիգանական դրդումներով զուգորդված՝ ՀՀ վարչապետի նկատմամբ՝ նրա պետական և քաղաքական գործունեության հետ կապված, քաղաքական հայացքներով պայմանավորված, տարածել են սպանություն իրականացնելու իրական վտանգ պարունակող սպառնալիքի տեսանյութ։
Մի խումբ անձանց կողմից սպանության նախապատրաստության, համակարգչային սաբոտաժ կատարելու և հրազենի, ռազմամթերքի ապօրինի շրջանառության դեպքերի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ,-ասվում է գրառման մեջ:
Կատարվում է նախաքննություն՝ հանցագործություն կատարած անձանց ինքնությունները բացահայտելու ուղղությամբ։
Համացանցում տարածվել է տեսանյութ, որտեղ մի քանի դիմակավորված անձինք Արցախի բարբառով և վիրավորական բառապաշարով դիմում են վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին։ Տեսանյութում նրանցից մեկը ասում է․ «Նիկոլ, քեզ ջրելու ենք», իսկ կադրերում մյուսների ձեռքին, ենթադրաբար, երևում են ինքնաձիգներ։

В Следственном комитете Армении на основании сообщения, поступившего из полиции МВД, возбуждено уголовное производство по факту подготовки убийства группой лиц, сообщила пресс-секретарь ведомства Кима Авдалян.
Согласно сообщению, неустановленные лица без предусмотренного законом разрешения с целью распространения получили доступ к данным, хранящимся в компьютерной сети и не предназначенным для общего пользования, а также передаваемым с использованием средств компьютерной связи. По мотивам ненависти и нетерпимости, во время прямого эфира, сопровождаемого хулиганскими побуждениями, они распространили видеозапись с угрозой убийства в адрес премьер-министра Армении, связанную с его государственной и политической деятельностью и политическими взглядами.
«Возбуждено уголовное производство по фактам подготовки убийства группой лиц, совершения компьютерного саботажа и незаконного оборота огнестрельного оружия и боеприпасов», — говорится в сообщении.
Проводится предварительное следствие с целью установления личностей, причастных к преступлению.
В интернете распространилось видео, на котором несколько людей в масках, используя арцахский диалект и оскорбительную лексику, обращаются к премьер-министру Николу Пашиняну. Один из них говорит: «Никол, мы тебя застрелим», а в кадре у других, предположительно, видны автоматы.