Հայաստանում և սփյուռքում յուրաքանչյուր հայ պետք է լրջորեն վերաբերվի Ադրբեջանի կողմից առաջ քաշվող «Արևմտյան Ադրբեջան» գաղափարին, հայտարարել է արտաքին գործերի նախկին նախարար Վարդան Օսկանյանը ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում:
Ըստ նրա՝ խոսքն Ադրբեջանի կողմից մշակված հստակ ծրագրի մասին, որի իրականացումը, ըստ Օսկանյանի, «ներկայիս իշխանությունների պայմաններում օրեցօր ավելի իրատեսական է դառնում»:
Անդրադառնալով Սյունիքի վերաբերյալ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի վերջին հայտարարությանը, նա կարծիք է հայտնել, որ այդ «ձևակերպմամբ վարչապետը փաստացի Սյունիքը ներկայացրել է որպես վիճարկվող թեմա»։
«Վերջերս հենց Սյունիքում Փաշինյանի արած հայտարարությունը, որ իբր պաշտպանում է Սյունիքը և հանգստացնում է ժողովրդին, թե այդպիսի հարց չկա, Սյունիքը Հայաստանի անբաժան մաս է։ Այդ հայտարարությամբ ինքը խոստովանություն է անում, որ այդ հարցն էլ է տապալել: Այդ հայտարարությամբ ինքը Սյունիքը արդեն վիճելի տարածք է դարձրել։ Ադրբեջանցիք էլ լսում են, չէ՞։
Բնական կնայեի՞ք, եթե Վայոց Ձորում, Շիրակում ասեր՝ Շիրակը, Վայոց Ձորը Հայաստանի անբաժան մասն է։ Ինչո՞ւ պետք է նման հարց ծագի որևէ մեկի մտքում, ուր մնաց երկրի ղեկավարի մտքում։ Դա նշանակում է՝ ինքը բանակցություններում լավ գիտի, որ իր առաջ այդ խնդիրն էլ է նաև դրվել»,- ասել է Օսկանյանը։

18 May 2026 - 12:08 AMT
Every Armenian in Armenia and the diaspora should take seriously the “Western Azerbaijan” concept promoted by Azerbaijan, former Foreign Minister Vardan Oskanian said during a Facebook livestream.
According to him, the issue concerns a clearly developed Azerbaijani plan, the implementation of which, Oskanian argued, is becoming “more realistic day by day under the current authorities.”
Commenting on Prime Minister Nikol Pashinyan’s recent remarks about Syunik, Oskanian expressed the view that “through that wording, the prime minister effectively presented Syunik as a disputed subject.”
“Recently, in Syunik itself, Pashinyan made a statement claiming he was defending Syunik and reassuring people that there is no such issue, that Syunik is an inseparable part of Armenia. With that statement, he is effectively admitting that he has failed on this issue as well. By making that statement, he has already turned Syunik into disputed territory. Azerbaijanis are listening too, aren’t they?
Would you consider it normal if in Vayots Dzor or Shirak he said that Shirak or Vayots Dzor are inseparable parts of Armenia? Why should such a question even arise in anyone’s mind, let alone in the mind of the country’s leader? That means he knows very well from negotiations that this issue has also been placed before him,” Oskanian said.