Հայաստանում և սփյուռքում յուրաքանչյուր հայ պետք է լրջորեն վերաբերվի Ադրբեջանի կողմից առաջ քաշվող «Արևմտյան Ադրբեջան» գաղափարին, հայտարարել է արտաքին գործերի նախկին նախարար Վարդան Օսկանյանը ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում:
Ըստ նրա՝ խոսքն Ադրբեջանի կողմից մշակված հստակ ծրագրի մասին, որի իրականացումը, ըստ Օսկանյանի, «ներկայիս իշխանությունների պայմաններում օրեցօր ավելի իրատեսական է դառնում»:
Անդրադառնալով Սյունիքի վերաբերյալ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի վերջին հայտարարությանը, նա կարծիք է հայտնել, որ այդ «ձևակերպմամբ վարչապետը փաստացի Սյունիքը ներկայացրել է որպես վիճարկվող թեմա»։
«Վերջերս հենց Սյունիքում Փաշինյանի արած հայտարարությունը, որ իբր պաշտպանում է Սյունիքը և հանգստացնում է ժողովրդին, թե այդպիսի հարց չկա, Սյունիքը Հայաստանի անբաժան մաս է։ Այդ հայտարարությամբ ինքը խոստովանություն է անում, որ այդ հարցն էլ է տապալել: Այդ հայտարարությամբ ինքը Սյունիքը արդեն վիճելի տարածք է դարձրել։ Ադրբեջանցիք էլ լսում են, չէ՞։
Բնական կնայեի՞ք, եթե Վայոց Ձորում, Շիրակում ասեր՝ Շիրակը, Վայոց Ձորը Հայաստանի անբաժան մասն է։ Ինչո՞ւ պետք է նման հարց ծագի որևէ մեկի մտքում, ուր մնաց երկրի ղեկավարի մտքում։ Դա նշանակում է՝ ինքը բանակցություններում լավ գիտի, որ իր առաջ այդ խնդիրն էլ է նաև դրվել»,- ասել է Օսկանյանը։

Каждый армянин в Армении и диаспоре должен серьезно относиться к продвигаемой Азербайджаном концепции «Западного Азербайджана», заявил бывший министр иностранных дел Вардан Осканян во время прямого эфира в Facebook.
По его словам, речь идет о четко разработанном азербайджанском плане, реализация которого, как считает Осканян, «при нынешних властях с каждым днем становится все более реалистичной».
Комментируя недавнее заявление премьер-министра Никола Пашиняна о Сюнике, он выразил мнение, что «такой формулировкой премьер фактически представил Сюник как спорную тему».
«Недавно в самом Сюнике Пашинян сделал заявление, будто защищает Сюник и успокаивает народ, говоря, что такого вопроса нет, что Сюник — неотъемлемая часть Армении. Этим заявлением он фактически признает, что провалил и этот вопрос. Этим заявлением он уже сделал Сюник спорной территорией. Азербайджанцы ведь тоже это слышат.
Считали бы вы нормальным, если бы в Вайоц Дзоре или Шираке он говорил, что Ширак или Вайоц Дзор — неотъемлемая часть Армении? Почему такой вопрос вообще должен возникать у кого-либо, тем более у руководителя страны? Это означает, что в ходе переговоров он прекрасно знает, что перед ним поставлен и этот вопрос», — заявил Осканян.