18 Մայիս 2026 - 12:05 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունները «կդառնան հանցագործության մասին հաղորդումներ, կներկայացվեն նաև միջազգային դիտորդներին», հայտարարել է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Քրիստինե Վարդանյանն:
«Բացի հիվանդ բռնապետական հակումներ ունենալուց, սա նաև կնատյաց է՝ անընդհատ փորձում է կանանց վրա հարձակվել։ Չնայած իրեն հանդիպող կանայք էլ մեկը մյուսից պինդ ու արժանապատիվ են:
Բայց հետաքրքիր է Հայաստանում կանանց իրավունքներով զբաղվող քանի կազմակերպություն դատապարտող հայտարարություն կտարածի»,- գրել է Քրիստինե Վարդանյանը։
Մի կին մոտեցել է վարչապետ Փաշինյանին և ասել. «Դուք գողացել եք իմ հայրենիքը, մի ամբողջ երիտասարդ սերունդ եք ոչնչացրել, Դուք գողացել եք իմ եղբորը, իմ ուրախությունը, Դուք փորձեցիք մեզ կզացնել, մենք չենք կզել….»:
Այս ընթացքում մթնոլորտը լարվել է, վարչապետն ասել է. «Եթե Դուք Ռոբն եք, Ռոբին կզացնելու եմ, Ռոբը նստելու է, Ռոբին սատկացնելու եմ, կալուգացուն էլ եմ կզացնելու, սատկացնելու, Սերժին էլ, Գագոյին էլ: ՀՀ քաղաքացուն Ռոբը գնդակահարել է, ես չեմ գնդակահարել»:

Statements made by Prime Minister Nikol Pashinyan “will become reports of crimes and will also be presented to international observers,” Armenia alliance MP Kristine Vardanyan said.
“Besides having sick authoritarian tendencies, he is also misogynistic — constantly trying to attack women. Although the women he encounters are each strong and dignified.
But it is interesting how many organizations dealing with women’s rights in Armenia will issue statements condemning this,” Kristine Vardanyan wrote.
A woman approached Prime Minister Pashinyan and told him: “You stole my homeland, you destroyed an entire young generation, you stole my brother and my joy, you tried to force us to kneel, but we did not kneel…”
As tensions escalated, the prime minister said: “If you are Rob, I will force Rob to kneel, Rob will sit in prison, I will destroy Rob, I will also force the man from Kaluga to kneel and destroy him, Serzh too, Gago too. It was Rob who shot Armenian citizens, not me.”