ԱՊՀ դիտորդական առաքելությունն արդեն սկսել է Հայաստանում նախընտրական գործընթացի դիտարկման աշխատանքները։ Այսօր տեղի է ունեցել նաև ԱՊՀ դիտորդական առաքելության ղեկավար, ԱՊՀ գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Նուրլան Սեյտիմովի հանդիպումը ՀՀ ԿԸՀ նախագահ Վահագն Հովակիմյանի հետ։ Քննարկվել են ընտրարշավի ընթացքն ու առաքելության գործունեության կազմակերպման հարցերը։
Հանդիպումից հետո Սեյտիմովը լրագրողներին հայտնել է, որ ակնկալվում է մոտ 120 դիտորդի ժամանում ԱՊՀ երկրներից։ Նա նշել է, որ դիտորդները կաշխատեն բոլոր մարզերում՝ բացառությամբ Սյունիքի։ Նրա խոսքով՝ պատճառը լոգիստիկ և տեխնիկական խնդիրներն են, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Նրա խոսքով՝ դիտորդների հիմնական մասը Հայաստան կժամանի ընտրություններից 2-4 օր առաջ, իսկ ներկայում մշտական հիմունքներով աշխատում է 8 դիտորդ։
Սեյտիմովը նշել է, որ առաքելության հիմնական նպատակը կազմակերպչական և տեխնիկական հարցերի դիտարկումն է։ Այդ շրջանակում նախատեսվում են այցեր մարզեր, հանդիպումներ ընտրական հանձնաժողովների և քաղաքական ուժերի շտաբների ներկայացուցիչների հետ։
«ԱՊՀ դիտորդական առաքելության աշխատանքի գլխավոր սկզբունքը քաղաքական չեզոքության, ընտրական գործընթացին, պետության ներքին գործերին չմիջամտելու սկզբունքն է։ Մեր գնահատականները հիմնված կլինեն պաշտոնական տեղեկատվության վրա, որը մեզ կտան պետական մարմինները, ընտրական հանձնաժողովները և, իհարկե, հաշվի կառնենք մեր սեփական դիտարկումները»,- նշել է Սեյտիմովը։
Նա նաև տեղեկացրել է, որ առաքելության կազմում ընդգրկված են ինչպես ԱՊՀ անդամ պետությունների, այնպես էլ միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ։
ԱՊՀ դիտորդական առաքելության շտաբի ղեկավար Եվգենի Կոզյակը հայտարարել է, որ առաքելության խումբն արդեն սկսել է մեկնել մարզեր՝ տեղում ծանոթանալու քվեարկության օրվա նախապատրաստական աշխատանքներին։
«Մեզ համար ամենակարևոր օրը, իհարկե, քվեարկության օրն է, այցելությունն անմիջապես տեղամասային կենտրոններ, որտեղ տեղի է ունենում քվեարկության ընթացակարգը, որպեսզի մենք կարողանանք հետևել` արդյոք այդ ընթացակարգը համապատասխանում է ՀՀ օրենսդրությանը, արդյոք ամեն ինչ կարգին է հենց քվեարկության ընթացակարգում»,– ասել է Կոզյակը։
Հայաստանում հերթական խորհրդարանական ընտրությունները նախատեսված են 2026 թվականի հունիսի 7-ին։ Ընտրություններին մասնակցելու հայտ է ներկայացրել 19 քաղաքական ուժ՝ 2 դաշինք և 17 կուսակցություն։ Պաշտոնական քարոզարշավը մեկնարկել է մայիսի 8-ին և կշարունակվի մինչև հունիսի 5-ը ներառյալ։

18 Май 2026 - 13:31 AMT
Миссия наблюдателей СНГ уже начала работу по мониторингу предвыборного процесса в Армении. Сегодня также состоялась встреча главы миссии наблюдателей СНГ, заместителя генерального секретаря СНГ Нурлана Сейтимова с председателем ЦИК Армении Ваагном Овакимяном. Стороны обсудили ход избирательной кампании и вопросы организации деятельности миссии.
После встречи Сейтимов сообщил журналистам, что ожидается прибытие около 120 наблюдателей из стран СНГ. Он отметил, что наблюдатели будут работать во всех регионах Армении, кроме Сюника. По его словам, причиной являются логистические и технические сложности, сообщает «Sputnik Армения».
По его словам, основная часть наблюдателей прибудет в Армению за 2-4 дня до выборов, а в настоящее время на постоянной основе работают восемь наблюдателей.
Сейтимов отметил, что основной задачей миссии является наблюдение за организационными и техническими вопросами. В рамках этой работы запланированы поездки в регионы и встречи с представителями избирательных комиссий и штабов политических сил.
«Главный принцип работы миссии наблюдателей СНГ — политическая нейтральность и невмешательство в избирательный процесс и внутренние дела государства. Наши оценки будут основываться на официальной информации, предоставленной государственными органами и избирательными комиссиями, а также, конечно, будут учитывать наши собственные наблюдения», — заявил Сейтимов.
Он также сообщил, что в состав миссии входят представители как государств — участников СНГ, так и международных организаций.
Руководитель штаба миссии наблюдателей СНГ Евгений Козяк заявил, что группа миссии уже начала выезды в регионы для ознакомления с подготовительными работами к дню голосования.
«Для нас самым важным днем, конечно, является день голосования, посещение непосредственно избирательных участков, где проходит процедура голосования, чтобы мы могли наблюдать, соответствует ли эта процедура законодательству Армении и все ли в порядке в самом процессе голосования», — сказал Козяк.
Очередные парламентские выборы в Армении назначены на 7 июня 2026 года. На участие в выборах подали заявки 19 политических сил — два блока и 17 партий. Официальная предвыборная кампания стартовала 8 мая и продлится включительно до 5 июня.