Վարչապետ, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանի հետ վիճաբանած կնոջը՝ Արփինե Սողոյանին, առաջարկել են աշխատանքից ազատման դիմում գրել:
Սողոյանը թիվ 16 պոլիկլինիկայի մանկաբարձ-գինեկոլոգ է, բժշկական գիտությունների թեկնածու, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Մեր տեղեկություններով, սակայն, բժիշկը հրաժարվել է»,-ասվում է հրապարակման մեջ:
Արփինե Սողոյանի դուստրը՝ փաստաբան Տաթևիկ Սողոյանը, նշել է, որ եթե պոլիկլինիկան որոշի ազատել իր մորը աշխատանքից, ապա այդ դեպքում կիրականացվեն իրավական ընթացակարգեր։
Ավելի ուշ Ավինյանը բացառել է, որ բժշկուհուն կարող են աշխատանքից ազատել, հայտնում է News.am-ը:
«Բացառվում է, որ որևէ մարդ իր քաղաքական հայացքների համար ազատվի աշխատանքից։ Մանավանդ որ, անկախ ամենին ինչից, խոսքը կնոջ մասին է, որը եղբորն է կորցրել և իր էմոցիան կարող է արտահայտել այսկերպ կամ այնկերպ»,-ասել է նա:
Մայիսի 18-ին Արաբկիրում անցկացվող քարոզարշավի ընթացքում Նիկոլ Փաշինյանին մոտեցել էր մի կին, որը մեղադրել էր նրան «ազգի մի ամբողջ երիտասարդ սերունդ ոչնչացնելու, իր հայրենիքը, հարազատ եղբորը գողանալու մեջ»։
Դրանից հետո Փաշինյանը կոշտ արձագանքել էր․ «Դուք ովքե՞ր եք։ Եթե դուք Ռոբն եք, մենք ձեզ կզացնելու ենք։ Ռոբին էլ ենք կզացնելու, կալուգացուն էլ ենք կզացնելու, Գագոյին էլ ենք կզացնելու, Սերժին էլ ենք կզացնելու»։ Վարչապետը նաև ասել էր, որ «սատկացնելու է» իր թվարկած անձանց։
Ավելի ուշ հայտնի էր դարձել, որ Փաշինյանին մոտեցած կինը մանկաբարձ-գինեկոլոգ Արփինե Սողոյանն է, որը 44-օրյա պատերազմում բռնի անհետացած փոխգնդապետ բժիշկ Հրանտ Պապիկյանի քույրն է։

Arpine Soghoyan, the woman who argued with Prime Minister and Civil Contract candidate Nikol Pashinyan, has reportedly been asked to submit a resignation letter.
Soghoyan is an obstetrician-gynecologist at Polyclinic No. 16 and a candidate of medical sciences, Sputnik Armenia reports.
“According to our information, however, the doctor refused,” the publication said.
Arpine Soghoyan’s daughter, lawyer Tatevik Soghoyan, stated that if the clinic decides to dismiss her mother, legal procedures will follow.
During a campaign event in Yerevan’s Arabkir district on May 18, a woman approached Nikol Pashinyan and accused him of “destroying an entire young generation of the nation and stealing her homeland and her brother.”
Pashinyan responded harshly, saying: “Who are you? If you are Rob, we will force you to kneel. We will force Rob to kneel, we will force the man from Kaluga to kneel, we will force Gago to kneel, we will force Serzh to kneel.”
The prime minister also said he would “destroy” the people he listed.
It later became known that the woman who approached Pashinyan was obstetrician-gynecologist Arpine Soghoyan, sister of Lieutenant Colonel and military doctor Hrant Papikyan, who went missing during the 2020 Nagorno-Karabakh war.