Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայությունը տեղեկություն է հրապարակել 2026 թվականի Ազգային ժողովի ընտրությունների վերաբերյալ՝ ներկայացնելով ընտրողների ռեգիստրում ընդգրկված քաղաքացիների թիվը։
Ընտրողների ռեգիստրում ընդգրկված է 2,483,520 ընտրող:
«ՀՀ ընտրական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքի 8-րդ հոդվածի 7-րդ մասով նախատեսվում է, որ Ազգային ժողովի ընտրություններից առաջ 30-րդ, 20-րդ և 10-րդ օրերին լիազորված պետական մարմինը հրապարակում է ընտրողների ռեգիստրում ընդգրկված ընտրողների ընդհանուր թիվը՝ առանձին նշելով նաև ըստ գտնվելու վայրի ընտրողների, նախընտրած վայրի ընտրողների և հաշվառում չունեցող ընտրողների տվյալները։
2026 թվականի հունիսի 7-ին նախատեսված Ազգային ժողովի ընտրություններից առաջ 20-րդ օրվա դրությամբ Հայաստանի Հանրապետության ընտրողների ռեգիստրում ընդգրկված ընտրողների ընդհանուր թիվը կազմել է 2 միլիոն 483 հազար 520։
Այդ թվից ըստ գտնվելու վայրի ընտրական տեղամասերում ընդգրկված ընտրողների թիվը կազմել է 2 հազար 925, իսկ հաշվառում չունեցող ընտրողների թիվը՝ 69»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:

18 Май 2026 - 14:46 AMT
Служба миграции и гражданства Армении опубликовала информацию о парламентских выборах 2026 года, представив число граждан, включенных в реестр избирателей.
В реестр избирателей включены 2 483 520 человек.
Часть 7 статьи 8 Конституционного закона «Избирательный кодекс Республики Армения» предусматривает, что за 30, 20 и 10 дней до выборов в Национальное собрание уполномоченный государственный орган публикует общее число избирателей, включенных в реестр, отдельно указывая данные избирателей по месту пребывания, по предпочтительному месту голосования и избирателей без регистрации.
По состоянию на 20-й день до парламентских выборов, назначенных на 7 июня 2026 года, общее число избирателей, включенных в реестр Республики Армения, составило 2 млн 483 тыс. 520 человек.
Из этого числа 2925 избирателей были включены в списки по месту пребывания, а количество избирателей без регистрации составило 69 человек, говорится в сообщении.