Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայությունը տեղեկություն է հրապարակել 2026 թվականի Ազգային ժողովի ընտրությունների վերաբերյալ՝ ներկայացնելով ընտրողների ռեգիստրում ընդգրկված քաղաքացիների թիվը։
Ընտրողների ռեգիստրում ընդգրկված է 2,483,520 ընտրող:
«ՀՀ ընտրական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքի 8-րդ հոդվածի 7-րդ մասով նախատեսվում է, որ Ազգային ժողովի ընտրություններից առաջ 30-րդ, 20-րդ և 10-րդ օրերին լիազորված պետական մարմինը հրապարակում է ընտրողների ռեգիստրում ընդգրկված ընտրողների ընդհանուր թիվը՝ առանձին նշելով նաև ըստ գտնվելու վայրի ընտրողների, նախընտրած վայրի ընտրողների և հաշվառում չունեցող ընտրողների տվյալները։
2026 թվականի հունիսի 7-ին նախատեսված Ազգային ժողովի ընտրություններից առաջ 20-րդ օրվա դրությամբ Հայաստանի Հանրապետության ընտրողների ռեգիստրում ընդգրկված ընտրողների ընդհանուր թիվը կազմել է 2 միլիոն 483 հազար 520։
Այդ թվից ըստ գտնվելու վայրի ընտրական տեղամասերում ընդգրկված ընտրողների թիվը կազմել է 2 հազար 925, իսկ հաշվառում չունեցող ընտրողների թիվը՝ 69»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:

Armenia’s Migration and Citizenship Service has published information related to the 2026 parliamentary elections, presenting the number of citizens included in the voter registry.
A total of 2,483,520 voters are included in the registry.
Article 8, Part 7 of Armenia’s Electoral Code stipulates that 30, 20 and 10 days before parliamentary elections, the authorized state body must publish the total number of voters included in the registry, separately indicating voters registered by place of stay, voters at preferred locations and voters without registration.
As of the 20th day before the June 7, 2026 parliamentary elections, the total number of voters registered in Armenia stood at 2,483,520.
Of that number, 2,925 voters were included in polling stations based on their place of stay, while 69 voters had no official registration, the statement said.
The election campaign, which began on May 8, will continue until June 5. June 6 will be observed as a day of silence, while elections will take place on June 7.