18 Մայիս 2026 - 14:50 AMT
Արցախի նախկին Մարդու իրավունքների պաշտպան, նախկին պետնախարար Արտակ Բեգլարյանն անդրադարձել է համացանցում տարածված այն տեսանյութին, որտեղ Նիկոլ Փաշինյանի հասցեին սպառնալիքներ են հնչում արցախյան բարբառով՝ այն որակելով «իշխանությունների կազմակերպած բեմադրություն»։
«Այսօրվա ահաբեկչական բովանդակությամբ տեսանյութը վստահաբար իշխանությունների կազմակերպած բեմադրությունն է, որպեսզի Փաշինյանն ատելության ու բռնաճնշումների նոր չափաբաժին ապահովի արցախցիների և ընդդիմադիրների հանդեպ: Եվ Փաշինյանի ու նրա խմբակի օպերատիվ ու ատելությամբ լեցուն արձագանքները չուշացան:
Վստահ եմ, որ այս ահաբեկչական սադրանքը չի բացահայտվելու, իսկ ՔՊ-ականները նախընտրական քարոզարշավում այս տեսանյութը կիրառելու են որպես «դրոշակ»՝ Փաշինյանին իբր զոհ ներկայացնելու, ժողովրդի վախերի վրա խաղալու և արցախցիներին լրացուցիչ թիրախավորելու համար»,- նշել է Բեգլարյանը։

18 Май 2026 - 14:55 AMT
Бывший омбудсмен Арцаха и экс-госминистр Артак Бегларян прокомментировал распространившееся в интернете видео, в котором в адрес премьер-министра Никола Пашиняна звучат угрозы на арцахском диалекте, назвав его «постановкой, организованной властями».
«Сегодняшнее видео террористического содержания, безусловно, является постановкой, организованной властями, чтобы Пашинян обеспечил новую дозу ненависти и репрессий против арцахцев и оппозиционеров. И оперативные, наполненные ненавистью реакции Пашиняна и его группы не заставили себя ждать.
Уверен, что эта террористическая провокация не будет раскрыта, а представители “Гражданского договора” будут использовать это видео в предвыборной кампании как “знамя” — чтобы представить Пашиняна якобы жертвой, играть на страхах общества и дополнительно нацелить давление на арцахцев», — написал Бегларян.
Ранее Следственный комитет Армении сообщил, что в интернете было распространено видео с реальной угрозой убийства в адрес премьер-министра, связанной с его государственной и политической деятельностью и обусловленной политическими взглядами. В связи с этим возбуждено уголовное производство против группы лиц.