Արաբկիրում ՔՊ քարոզարշավի ընթացքում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ վիճաբանությունից հետո արցախցի Արթուր Օսիպյանի նկատմամբ խուլիգանության հատկանիշներով քրեական վարույթ է նախաձեռնվել, նա համայնքային ոստիկանության Արաբկիրի բաժնից տեղափոխվել է ձերբակալվածների պահման վայր, հայտնում է Factor.am-ը:
Նրա ձերբակակության մասին հայտնել էր փաստաբան Ռոման Երիցյանը։
Օսիպյանն Արցախի հեղափոխական կուսակցության նախագահն է։
Մայիսի 18-ին նա մոտեցել է Փաշինյանին և հարց ուղղել Հայաստանի անվտանգության ու Ադրբեջանի կողմից առաջ քաշվող պահանջների մասին՝ ընդգծելով, որ Բաքուն միջազգային հարթակներում բարձրացնում է ադրբեջանցի փախստականների վերադարձի հարցը։ Փաշինյանը կտրուկ է արձագանքել՝ հայտարարելով, որ նման հարց Հայաստանի օրակարգում չկա և Օսիպյանին մեղադրել «ադրբեջանական նարատիվներ» տարածելու մեջ։ Այնուհետև իրավիճակը սրվել է, իսկ Փաշինյանը Օսիպյանին կոշտ բառապաշարով հորդորել է հեռանալ։
«Ռադդ քաշի՛, համբալի մեկը։ Էս Ղարաբաղի պսևդոէլիտաները թող ռադ լինեն ստեղից ընդհանրապես։ Որևէ մեկը չհամարձակվի… ա՛յ փախածներ, արա՛, դու ի՞նչ գործ ունես ստեղ ընդհանրապես։ Էս ովքե՞ր են արա սրանք։ Եկել են, մատ են թափ տալիս էս Ղարաբաղի պսևդոէլիտաները։ Ռադներդ քաշեք, արա ընդհանրապես։ Ով եք դուք, արա՛։ Ղարաբաղի հարցը որ կար, գնայիք զոհվեիք, դուք խի՞ եք կենդանի ընդհանրապես»,- բորբոքված ասել է Փաշինյանը։
Ավելի ուշ, երբ Օսիպյանին արդեն հեռացրել էին տարածքից, ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը Փաշինյանին ցույց է տվել վերջինիս հասցեին արված մի գրառում։
«Ֆեյսբուքում հլը ի՞նչ ա գրել, թե Նիկոլը… հլը դրան նայի: Բա որ հիմա թողեինք՝ բմբուլները քամուն տային, մեծ կտոր ականջը մնար, ասելու էին՝ սխալ եք անում: Լակո՛տ, ոտի տակ չընկնես։ Արա՛, ա՛յ տականք, բացատրի՝ դու ինչի՞ չես զոհվել: Դու ինչի՞ մի խրամատում չես զոհվել, այ… այ տականք: Եկել ես Երևան «դվիժենիներ» անելու: Ուրեմն դու էլ, քո ղեկավարությունն էլ, իրանց Ղարաբաղի Ազգային Ժողովի պատգամավոր հորջորջվող նախարար չգիտեմ, ասում եմ՝ վեր ընկե՛ք տեղներդ: Չփորձեք Հայաստանը հետ տանեք կոնֆլիկտի մեջ»,- ասել է Փաշինյանը։

A criminal case on hooliganism charges has been launched against Artsakh native Arthur Osipyan following an argument with Prime Minister Nikol Pashinyan during a Civil Contract campaign event in Yerevan’s Arabkir district. Osipyan was transferred from the Arabkir community police department to a detention facility, Factor.am reported.
Lawyer Roman Yeritsyan earlier announced Osipyan’s detention.
Arthur Osipyan is the chairman of the Artsakh Revolutionary Party.
On May 18, he approached Pashinyan, who was campaigning in Arabkir district, and asked questions regarding Armenia’s security and demands put forward by Azerbaijan, stressing that Baku raises the issue of the return of Azerbaijani refugees on international platforms. Pashinyan reacted sharply, stating that such an issue is not on Armenia’s agenda and accusing Osipyan of spreading “Azerbaijani narratives.” The situation then escalated, and Pashinyan harshly demanded that Osipyan leave.
“Get out of here, you fool. These pseudo-elites from Karabakh should disappear from here altogether. No one should dare… hey, fugitives, what are you even doing here? Who are these people? These pseudo-elites from Karabakh came here waving fingers around. Get out altogether. Who are you? When the Karabakh issue existed, you should have gone and died there. Why are you even alive?” Pashinyan said angrily.
Later, after Osipyan had already been removed from the area, National Assembly Speaker Alen Simonyan showed Pashinyan a social media post allegedly written by him.
“Look what he wrote on Facebook about Nikol… just look at that. If we had let it continue and they had beaten him badly, they would have said we were wrong. Don’t get underfoot, coward. Hey, scumbag, explain why you didn’t die. Why didn’t you die in some trench? You came to Yerevan to make ‘movements.’ So you, your leadership, your so-called National Assembly deputies and ministers of Ղարաբաղ — I’m telling you, sit down quietly. Don’t try to drag Armenia back into conflict,” Pashinyan said.