Արաբկիրում ՔՊ քարոզարշավի ընթացքում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ վիճաբանությունից հետո արցախցի Արթուր Օսիպյանի նկատմամբ խուլիգանության հատկանիշներով քրեական վարույթ է նախաձեռնվել, նա համայնքային ոստիկանության Արաբկիրի բաժնից տեղափոխվել է ձերբակալվածների պահման վայր, հայտնում է Factor.am-ը:
Նրա ձերբակակության մասին հայտնել էր փաստաբան Ռոման Երիցյանը։
Օսիպյանն Արցախի հեղափոխական կուսակցության նախագահն է։
Մայիսի 18-ին նա մոտեցել է Փաշինյանին և հարց ուղղել Հայաստանի անվտանգության ու Ադրբեջանի կողմից առաջ քաշվող պահանջների մասին՝ ընդգծելով, որ Բաքուն միջազգային հարթակներում բարձրացնում է ադրբեջանցի փախստականների վերադարձի հարցը։ Փաշինյանը կտրուկ է արձագանքել՝ հայտարարելով, որ նման հարց Հայաստանի օրակարգում չկա և Օսիպյանին մեղադրել «ադրբեջանական նարատիվներ» տարածելու մեջ։ Այնուհետև իրավիճակը սրվել է, իսկ Փաշինյանը Օսիպյանին կոշտ բառապաշարով հորդորել է հեռանալ։
«Ռադդ քաշի՛, համբալի մեկը։ Էս Ղարաբաղի պսևդոէլիտաները թող ռադ լինեն ստեղից ընդհանրապես։ Որևէ մեկը չհամարձակվի… ա՛յ փախածներ, արա՛, դու ի՞նչ գործ ունես ստեղ ընդհանրապես։ Էս ովքե՞ր են արա սրանք։ Եկել են, մատ են թափ տալիս էս Ղարաբաղի պսևդոէլիտաները։ Ռադներդ քաշեք, արա ընդհանրապես։ Ով եք դուք, արա՛։ Ղարաբաղի հարցը որ կար, գնայիք զոհվեիք, դուք խի՞ եք կենդանի ընդհանրապես»,- բորբոքված ասել է Փաշինյանը։
Ավելի ուշ, երբ Օսիպյանին արդեն հեռացրել էին տարածքից, ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը Փաշինյանին ցույց է տվել վերջինիս հասցեին արված մի գրառում։
«Ֆեյսբուքում հլը ի՞նչ ա գրել, թե Նիկոլը… հլը դրան նայի: Բա որ հիմա թողեինք՝ բմբուլները քամուն տային, մեծ կտոր ականջը մնար, ասելու էին՝ սխալ եք անում: Լակո՛տ, ոտի տակ չընկնես։ Արա՛, ա՛յ տականք, բացատրի՝ դու ինչի՞ չես զոհվել: Դու ինչի՞ մի խրամատում չես զոհվել, այ… այ տականք: Եկել ես Երևան «դվիժենիներ» անելու: Ուրեմն դու էլ, քո ղեկավարությունն էլ, իրանց Ղարաբաղի Ազգային Ժողովի պատգամավոր հորջորջվող նախարար չգիտեմ, ասում եմ՝ վեր ընկե՛ք տեղներդ: Չփորձեք Հայաստանը հետ տանեք կոնֆլիկտի մեջ»,- ասել է Փաշինյանը։

19 Май 2026 - 07:32 AMT
В отношении уроженца Арцаха Артура Осипяна возбуждено уголовное производство по признакам хулиганства после спора с премьер-министром Николом Пашиняном во время агитационной кампании партии «Гражданский договор» в ереванском районе Арабкир. Из отдела общинной полиции Арабкира Осипяна перевели в изолятор временного содержания, сообщает «Factor.am ».
О его задержании ранее сообщил адвокат Роман Ерицян.
Артур Осипян является председателем Революционной партии Арцаха.
18 мая он подошел к Николу Пашиняну, проводившему агитацию в административном районе Арабкир, и задал вопрос о безопасности Армении и требованиях, выдвигаемых Азербайджаном, подчеркнув, что Баку на международных площадках поднимает вопрос возвращения азербайджанских беженцев. Пашинян резко отреагировал, заявив, что такого вопроса нет в повестке Армении, и обвинил Осипяна в распространении «азербайджанских нарративов». После этого ситуация обострилась, а Пашинян в грубой форме потребовал от Осипяна уйти.
«Убирайся отсюда, придурок. Эти псевдоэлиты Карабаха пусть вообще исчезнут отсюда. Пусть никто не смеет… эй, беглецы, что вы вообще здесь делаете? Кто это такие? Эти псевдоэлиты Карабаха приехали сюда пальцами размахивать. Убирайтесь вообще. Кто вы такие? Когда был вопрос Карабаха, пошли бы и погибли там. Почему вы вообще остались живы?» — эмоционально заявил Пашинян.
Позже, когда Осипяна уже вывели с территории, спикер Национального собрания Ален Симонян показал Пашиняну публикацию, якобы написанную в его адрес.
«Посмотри, что он написал в Facebook про Никола… только посмотри на это. Если бы мы тогда позволили и ему устроили взбучку, потом сказали бы, что мы неправы. Не попадайся под ноги, трус. Эй, подонок, объясни, почему ты не погиб. Почему ты не погиб в каком-нибудь окопе? Приехал в Ереван устраивать “движения”. Значит, и ты, и твое руководство, и ваши так называемые депутаты Национального собрания Карабаха, министры — всем вам говорю: сидите тихо на своих местах. Не пытайтесь снова втянуть Армению в конфликт», — сказал Пашинян.