19 Մայիս 2026 - 07:21 AMT
ՀՀ կառավարության պատրաստակամ է ապահովել բոլոր անհրաժեշտ պայմանները միջազգային դիտորդների արդյունավետ աշխատանքի համար: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը ԱՊՀ դիտորդական առաքելության ղեկավար, գործադիր քարտուղարի տեղակալ Նուրլան Սեյտիմովի գլխավորած պատվիրակության հետ հանդիպմանը:
Այս համատեքստում Աբիսողոմոնյանը կարևորել է դիտորդական առաքելությունների աշխատանքի թափանցիկ և անաչառ իրականացումը։
Աբիսողոմոնյանն անդրադարձ է կատարել ՀՀ կառավարության նախաձեռնած օրենսդրական բարեփոխումներին՝ ուղղված հանրային վստահության ամրապնդմանը, ինչպես նաև ինստիտուցիոնալ պատրաստվածության և ընտրական գործընթացների բարելավմանը:
Հայաստանում կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների համատեքստում ԱԳ նախարարի տեղակալը վերահաստատել է ՀՀ հանձնառությունը միջազգային չափանիշներին համապատասխան՝ ազատ, արդար և թափանցիկ անցկացնելու վերաբերյալ:

19 Май 2026 - 07:47 AMT
Правительство Армении готово обеспечить все необходимые условия для эффективной работы международных наблюдателей. Об этом заявил заместитель министра иностранных дел Армении Роберт Абисогомонян на встрече с делегацией во главе с руководителем наблюдательной миссии СНГ, заместителем исполнительного секретаря Нурланом Сейтимовым.
В этом контексте Абисогомонян подчеркнул важность прозрачного и беспристрастного осуществления деятельности наблюдательных миссий.
Он также коснулся инициированных правительством Армении законодательных реформ, направленных на укрепление общественного доверия, а также совершенствование институциональной готовности и избирательных процессов.
В контексте предстоящих парламентских выборов в Армении заместитель министра иностранных дел подтвердил приверженность страны проведению свободных, справедливых и прозрачных выборов в соответствии с международными стандартами.