19 Մայիս 2026 - 07:21 AMT
ՀՀ կառավարության պատրաստակամ է ապահովել բոլոր անհրաժեշտ պայմանները միջազգային դիտորդների արդյունավետ աշխատանքի համար: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը ԱՊՀ դիտորդական առաքելության ղեկավար, գործադիր քարտուղարի տեղակալ Նուրլան Սեյտիմովի գլխավորած պատվիրակության հետ հանդիպմանը:
Այս համատեքստում Աբիսողոմոնյանը կարևորել է դիտորդական առաքելությունների աշխատանքի թափանցիկ և անաչառ իրականացումը։
Աբիսողոմոնյանն անդրադարձ է կատարել ՀՀ կառավարության նախաձեռնած օրենսդրական բարեփոխումներին՝ ուղղված հանրային վստահության ամրապնդմանը, ինչպես նաև ինստիտուցիոնալ պատրաստվածության և ընտրական գործընթացների բարելավմանը:
Հայաստանում կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների համատեքստում ԱԳ նախարարի տեղակալը վերահաստատել է ՀՀ հանձնառությունը միջազգային չափանիշներին համապատասխան՝ ազատ, արդար և թափանցիկ անցկացնելու վերաբերյալ:

The Armenian government is ready to ensure all necessary conditions for the effective work of international observers, Deputy Foreign Minister Robert Abisoghomonyan said during a meeting with a delegation led by Nurlan Seitimov, head of the CIS observer mission and deputy executive secretary.
In this context, Abisoghomonyan stressed the importance of ensuring that observer missions operate transparently and impartially.
He also referred to legislative reforms initiated by the Armenian government aimed at strengthening public trust, as well as improving institutional preparedness and electoral processes.
In the context of Armenia’s upcoming parliamentary elections, the deputy foreign minister reaffirmed the country’s commitment to holding free, fair and transparent elections in line with international standards.
The election campaign, which began on May 8, will continue until June 5. June 6 will be a day of silence, while the elections will be held on June 7.