ՀՀ Լոռու մարզի Նորաշեն և Մեծավան համայնքներում «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ արձանագրված միջադեպերով հարուցված քրեական վարույթի ընթացքում խափանման միջոց է ընտրվել բոլոր 10 ձերբակալված անձանց նկատմամբ։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջումհայտնել է ՀՀ քննչական կոմիտեի խոսնակ Կիմա Ավդալյանը։
«Մայիսի 16-ին Լոռու մարզի Նորաշեն և Մեծավան բնակավայրերում «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի մի խումբ աջակիցների կողմից «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական քարոզարշավի բնականոն ընթացքը խոչընդոտելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում 10 անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում, որից 6-ը կալանավորվել է, 4-ի նկատմամբ կիրառվել է տնային կալանք»,-ասվում է գրառման մեջ:
Նշվում է,որ կատարվում են ակտիվ քննչական գործողություններ՝ «հանցագործությանը մասնակից այլ անձանց արարքներին իրավական գնահատական տալու ուղղությամբ»:
Մայիսի 16-ին Լոռու մարզի Տաշիր համայնքում «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ, վարչապետի թեկնածու Սամվել Կարապետյանի կողմնակիցները փակել էին «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանի համախոհների ճանապարհը, ինչից հետո քարոզչություն կատարելուն խոչընդոտելու կասկածանքով 10 անձ էր ձերբակալվել։ Մայիսի 18-ին հայտնի էր դարձել, որ նրանցից 6-ը կալանավորվել է, 1-ը տնային կալանքի տակ է, իսկ 3 անձի վերաբերյալ դատական նիստ դեռ չէր եղել։

В отношении всех десяти задержанных по делу об инцидентах, зафиксированных во время предвыборной кампании партии «Гражданский договор» в населенных пунктах Норашен и Мецаван Лорийской области, избрана мера пресечения. Об этом на своей странице в Facebook сообщила пресс-секретарь Следственного комитета Армении Кима Авдалян.
«В ходе предварительного следствия по уголовному производству, возбужденному по факту воспрепятствования нормальному ходу предвыборной кампании партии «Гражданский договор» 16 мая в населенных пунктах Норашен и Мецаван Лорийской области группой сторонников блока «Сильная Армения», в отношении 10 лиц было инициировано публичное уголовное преследование, из которых 6 арестованы, а в отношении 4 применен домашний арест», — говорится в сообщении.
Отмечается, что продолжаются активные следственные действия «в направлении дачи правовой оценки действиям других лиц, причастных к преступлению».
16 мая в общине Ташир Лорийской области сторонники лидера партии «Сильная Армения» и кандидата в премьер-министры Самвела Карапетяна перекрыли дорогу сторонникам кандидата в премьер-министры от партии «Гражданский договор» Никола Пашиняна. После этого по подозрению в препятствовании агитационной деятельности были задержаны 10 человек. 18 мая стало известно, что шестеро из них арестованы, один находится под домашним арестом, а судебные заседания по троим еще не состоялись.