19 Մայիս 2026 - 08:15 AMT
Մանուկյան. 35 տարի ինչո՞ւ Հռչակագիրը չխանգարեց որևէ տեղ՝ ՄԽ, միջազգային կազմակերպություններին անդամակցում
Անկախության հռչակագիրը մեր ծննդականն է, որը որևէ կորեցկցիայի, քննարկման ենթակա չէ, հայտարարել է ՀԱԿ պատգամավորության թեկնածու Արամ Մանուկյանը Հանրային հեռուստաընկերության եթերում:
Մանուկյանը ընդգծել է, որ Անկախության հռչակագրում այլ երկրների նկատմամբ տարածքային պահանջ չկա, կա ինքնորշման իրավունք։
«35 տարվա ընթացքում ինչո՞ւ այդ հռչակագիրը չխանգարեց որևէ տեղ՝ Մինսկի խումբ գործեց, եռանախագահություն գործեց, դարձանք միջազգային կազմակերպությունների անդամ»,- հարցադրում է արել Արամ Մանուկյանը։
Նա նշելէ,որ այն քաղաքական գործունեության ծրագիր չէ, ընդամենը փաստ է, վավերական է։
«Ընդամենը փաստ է մեր երկրի ծննդի վերաբերյալ, որ այս ծրագրով, այս քվեարկությամբ, այս պառլամենտով ընդունվել է Հայաստանի ծնունդը, Հայաստանի պետականության ստեղծումը։ Ուսումնասիրել եմ առնվազն 20 երկրի հռչակագրեր, որոնք նույնատիպ են, ամենևին չեն խանգարել այդ երկրների հետագային»,-ասել է նա:
Մայիսի 18-ին Արաբկիրում նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ չի ընդունում Անկախության հռչակագիրը:

Armenian National Congress parliamentary candidate Aram Manukyan said on Public Television that Armenia’s Declaration of Independence is “our birth certificate” and should not be subject to revisions or debate.
Manukyan stressed that the declaration contains no territorial claims against other countries, but rather reflects the principle of self-determination.
“Why did this declaration not obstruct anything over the past 35 years? The Minsk Group functioned, the co-chairmanship operated, and we became members of international organizations,” Aram Manukyan asked.
He added that the declaration is not a political action program, but simply a valid historical fact.
“It is merely a fact concerning the birth of our country — that through this program, this vote and this parliament, the birth of Armenia and the establishment of Armenian statehood were adopted. I have studied the declarations of at least 20 countries, which are similar and in no way hindered those countries’ future development,” he said.
During an election campaign event in Yerevan’s Arabkir district on May 18, Prime Minister Nikol Pashinyan stated that he does not accept the Declaration of Independence.