19 Մայիս 2026 - 08:15 AMT
Մանուկյան. 35 տարի ինչո՞ւ Հռչակագիրը չխանգարեց որևէ տեղ՝ ՄԽ, միջազգային կազմակերպություններին անդամակցում
Անկախության հռչակագիրը մեր ծննդականն է, որը որևէ կորեցկցիայի, քննարկման ենթակա չէ, հայտարարել է ՀԱԿ պատգամավորության թեկնածու Արամ Մանուկյանը Հանրային հեռուստաընկերության եթերում:
Մանուկյանը ընդգծել է, որ Անկախության հռչակագրում այլ երկրների նկատմամբ տարածքային պահանջ չկա, կա ինքնորշման իրավունք։
«35 տարվա ընթացքում ինչո՞ւ այդ հռչակագիրը չխանգարեց որևէ տեղ՝ Մինսկի խումբ գործեց, եռանախագահություն գործեց, դարձանք միջազգային կազմակերպությունների անդամ»,- հարցադրում է արել Արամ Մանուկյանը։
Նա նշելէ,որ այն քաղաքական գործունեության ծրագիր չէ, ընդամենը փաստ է, վավերական է։
«Ընդամենը փաստ է մեր երկրի ծննդի վերաբերյալ, որ այս ծրագրով, այս քվեարկությամբ, այս պառլամենտով ընդունվել է Հայաստանի ծնունդը, Հայաստանի պետականության ստեղծումը։ Ուսումնասիրել եմ առնվազն 20 երկրի հռչակագրեր, որոնք նույնատիպ են, ամենևին չեն խանգարել այդ երկրների հետագային»,-ասել է նա:
Մայիսի 18-ին Արաբկիրում նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ չի ընդունում Անկախության հռչակագիրը:

Кандидат в депутаты от Армянского национального конгресса Арам Манукян заявил в эфире Общественного телевидения, что Декларация независимости Армении является «нашим свидетельством о рождении» и не может быть предметом каких-либо корректировок или обсуждений.
Манукян подчеркнул, что в Декларации независимости нет территориальных претензий к другим государствам, а закреплено право на самоопределение.
«Почему в течение 35 лет эта декларация нигде не мешала? Действовала Минская группа, работало сопредседательство, мы стали членами международных организаций», — задался вопросом Арам Манукян.
Он отметил, что документ не является программой политической деятельности, а представляет собой лишь действительный факт.
«Это всего лишь факт о рождении нашего государства, о том, что этим документом, этим голосованием и этим парламентом было утверждено рождение Армении и создание армянской государственности. Я изучил декларации как минимум 20 стран, которые аналогичны и никак не помешали дальнейшему развитию этих государств», — сказал он.
18 мая во время предвыборной кампании в ереванском районе Арабкир премьер-министр Никол Пашинян заявил, что не принимает Декларацию независимости.