19 Մայիս 2026 - 10:13 AMT
«Միասնության թևեր» կուսակցության վարչապետի թեկնածու Արման Թաթոյանը ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում խոսել է հայաստանյան ընտրություններին Ադրբեջանի միջամտության մասին և հայտնել որ փաստերն ուղարկելու է Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակությանը։
«Մեր ընտրություններին ադրբեջանական միջամտության նոր դեպք` հօգուտ նրա, որ վերընտրվեն վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու ՔՊ-ն»,- ասել է։
Նա հիշեցրել է, որ որոշ ժամանակ առաջ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել էր, թե «հայերին պետք են հոգեբույժներ, հոգեբաններ, բժիշկներ», սակայն, ՀՀ իշխանությունների կողմից որևէ պատասխան չեղավ: Նա հավելել է,որ դրան Ադրբեջանում հաջորդեցին տարբեր նույնաբովանդակ հրապարակումներ, նրանց պատգամավորներից մեկը սպառնաց, որ հայերը պետք է վերջապես խելքի գան, «ընտրություններից առաջ հայ հասարակությանը պետք է ցույց տալ երկաթե բռունցքը»:
«Սա ակնհայտ միջամտություն է: Եթե իշխանության հայտարարության հիմքով ԵՄ-ն պայքարում է Ռուսաստանի միջամտության դեմ, ինչը լավ է, ուրեմն հավասար պետք է կանխվի նաև ադրբեջանական միջամտությունը:
Պետք է պաշտպանենք հայ ժողովրդին, որ ընտրություն անենք ոչ թե վախերով, այլ հանուն մեր երկրի ու ժողովրդի շահերի»,- ասել է Ա. Թաթոյանը։

Кандидат в премьер-министры от партии «Крылья единства» Арман Татоян в прямом эфире Facebook заявил о вмешательстве Азербайджана в армянские выборы и сообщил, что направит соответствующие материалы в делегацию Европейского союза в Армении.
«Новый случай азербайджанского вмешательства в наши выборы в пользу переизбрания премьер-министра Никола Пашиняна и партии “Гражданский договор”», — заявил он.
Татоян напомнил, что некоторое время назад президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что «армянам нужны психиатры, психологи и врачи», однако армянские власти никак не отреагировали. По его словам, после этого в Азербайджане появились аналогичные публикации, а один из депутатов заявил, что армяне «должны наконец прийти в себя» и что «перед выборами армянскому обществу следует показать железный кулак».
«Это очевидное вмешательство. Если на основании заявлений властей ЕС борется против российского вмешательства, что правильно, то на равных должно предотвращаться и азербайджанское вмешательство.
Мы должны защитить армянский народ, чтобы делать выбор не из страха, а в интересах нашей страны и народа», — сказал А. Татоян.