19 Մայիս 2026 - 10:15 AMT
Հայաստանն ու Լիտվան ռազմավարական համագործակցության մասին փաստաթուղթ են ստորագրել։ Այդ մասին Երևանում Լիտվայի ԱԳ նախարար Կեստուտիս Բուդրիսի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը։
«Այս պահից սկսած Հայաստանն ու Լիտվան ռազմավարական գործընկերներ են։ Սա մի ձևաչափ է, որը մեզ հնարավորություն կտա և՛ ավելի լրջացնելու մեր քաղաքական երկխոսությունն ու համագործակցությունը, և՛ ավելի համապարփակ մոտենալու ոլորտային համագործակցությանը»,- նշել է Միրզոյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Նրա խոսքով՝ երկու երկրների հարաբերությունները առաջնահերթ հիմնված են ընդհանուր արժեքների վրա՝ ինքնիշխանության, ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների։ Ըստ նրա՝ այս նույն արժեքներն այսօր թիրախավորվում են տարբեր կենտրոնների կողմից և հիբրիդային սպառնալիքների ներքո են։
Միրզոյանը շեշտել է, որ սա ևս մեկ ոլորտ է, որտեղ երկու երկրները սերտորեն համագործակցում են՝ հասցեագրելու առկա մարտահրավերները։

19 Май 2026 - 10:51 AMT
Армения и Литва подписали документ о стратегическом сотрудничестве. Об этом заявил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян на совместной пресс-конференции в Ереване с министром иностранных дел Литвы Кестутисом Будрисом.
«С этого момента Армения и Литва являются стратегическими партнерами. Это формат, который позволит нам как углубить политический диалог и сотрудничество, так и более комплексно подойти к отраслевому взаимодействию», — отметил Мирзоян, сообщает «Sputnik Армения».
По его словам, отношения двух стран в первую очередь основаны на общих ценностях — суверенитете, демократии и правах человека. Он подчеркнул, что именно эти ценности сегодня становятся мишенью для различных центров и подвергаются гибридным угрозам.
Мирзоян отметил, что это еще одна сфера, в которой две страны тесно сотрудничают для преодоления существующих вызовов.