19 Մայիս 2026 - 10:31 AMT
Սպիտակում ՔՊ քարոզարշավի ընթացքում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ելույթի ժամանակ Ազատ գյուղի կացարանում հրդեհի հետևանքով զոհված 15 զինծառայողներից Արամ Մանուկյանի պապիկը` Արտյոմ Գրիգորյանը, փորձել է դիմել Փաշինյանին, սակայն նրա բերանն անմիջապես փակել են և հեռացրել տարածքից։
Այդ ընթացքում Փաշինյանն ամբիոնից հայտարարել է, որ պետք չէ նման միջադեպերին ուշադրություն դարձնել, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Եկեք ուշադրություն չդարձնենք, կալուգացի օլիգարխը 200 հազար է տալիս, ուղարկում է»,– ասել է Փաշինյանը։
Արամ Մանուկյանի պապիկին տարածքից հեռացրած անձինք այդպես էլ չներկայացան։
«Ես հո տեռորի՞ստ չեմ, ստենտավորված մարդ եմ, ինձ ո՞ւր եք տանում։ Իմ պահանջն էի ուզում ասել, որ իմ երեխուն տարան, վառեցին Ազատ գյուղում։ 25 օր էր մնացել Արամիս, որ ծառայությունն ավարտեր։ Չի լսում, չի ընդունում (նկատի ունի Նիկոլ Փաշինյանին — խմբ.), որ ներկայացնենք խնդիրները։ Երեք տարի է՝ դատը գնում է, բայց մի պատժված չկա. մի զինվոր են բռնել, որ հերթապահ է եղել։ Բա բարձրաստիճան զինվորականնե՞րը, որ ոչ մի բան չեն արել»,– ասել է Արտյոմ Գրիգորյանը։
Տարածքում էր նաև առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը, որը փորձում էր լրագրողներին սաստել հարցերում՝ հորդորելով, որ թողնեն՝ «մարդը շունչ քաշի»։
Ի պատասխան՝ լրագրողները հետաքրքրվեցին, թե ինչու տարեց մարդու շունչ քաշելու մասին չէր մտածում և չէր հորդորում նրան թողնել, երբ փակել էին նրա բերանը։ Անահիտ Ավանեսյանն այս հարցն անպատասխան է թողել։
2023–ի հունվարի 19-ին՝ ժամը 01:30-ի սահմաններում, հրդեհ էր բռնկվել Գեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղի տարածքում տեղակայված ՀՀ ՊՆ N զորամասի կացարանում: Զոհվել է 15 զինծառայող, վնասվածքներ ստացել` 7-ը։ Այս գործով առայժմ մեկ դատավաճիռ է կայացվել` 3 տարվա ազատազրկման է դատապարտվել վաշտի հերթապահ Ռադիկ Մաթևոսյանը։
Քրգործ է հարուցվել նաև զորամասի ինժեներասակրավորային վաշտի հրամանատար Գ․Մ․-ի և ինժեներական ծառայության սպա Եղիշե Հակոբյանի նկատմամբ։

19 Май 2026 - 10:53 AMT
Во время выступления премьер-министра Никола Пашиняна на предвыборной кампании партии «Гражданский договор» в Спитаке Артём Григорян, дед одного из 15 военнослужащих, погибших при пожаре в казарме в селе Азат, попытался обратиться к премьеру, однако ему сразу закрыли рот и вывели с территории.
В это время Пашинян с трибуны заявил, что не стоит обращать внимание на подобные инциденты, сообщает «Sputnik Армения».
«Давайте не будем обращать внимания, калужский олигарх дает 200 тысяч и отправляет таких», — заявил Пашинян.
Лица, которые вывели деда Арама Манукяна с территории, так и не представились.
«Я что, террорист? Я человек с оперированным сердцем, куда вы меня ведете? Я хотел озвучить свое требование — моего ребенка забрали и сожгли в селе Азат. Моему Араму оставалось 25 дней до окончания службы. Он не слушает, не принимает нас», — сказал Артём Григорян, имея в виду Никола Пашиняна.
«Уже три года идет суд, но никто не наказан. Посадили одного солдата, который был дежурным. А где высокопоставленные военные, которые ничего не сделали?» — добавил он.
На месте также находилась министр здравоохранения Анаит Аванесян, которая пыталась делать замечания журналистам, призывая оставить «человека перевести дух».
В ответ журналисты поинтересовались, почему она не думала о том, чтобы пожилой человек мог дышать, когда ему закрывали рот, и почему не призвала отпустить его. Анаит Аванесян оставила вопрос без ответа.
19 января 2023 года около 01:30 в казарме воинской части Министерства обороны Армении, расположенной в селе Азат Гегаркуникской области, произошел пожар. Погибли 15 военнослужащих, еще 7 получили ранения. Пока по делу вынесен только один приговор — дежурный по роте Радик Матевосян был осужден на три года лишения свободы.
Уголовное дело также возбуждено в отношении командира инженерно-саперной роты Г.М. и офицера инженерной службы Егише Акопяна.