Վաղ առավոտից բերման են ենթարկվել «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության համակիրներ Երևանից ու տարբեր մարզերից։ Այդ մասին ասել է փաստաբան Յուրա Իվանյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Մարդկանց առավոտ շուտ վերցրել են, բերել են ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտե։ Առավոտից քննչական ու վարույթային գործողություններ են կատարում։ Փաստաբաններին ստույգ տեղեկություններ չեն տալիս ու գործողությունները կատարում են առանց փաստաբանի ու պաշտպանի»,– ասել է նա։
Փաստաբանը կասկածներ ունի, որ այդ ընթացքում բերման ենթարկվածների հետ աշխատանք են տանում, որպեսզի նրանք հրաժարվեն փաստաբանից։ Ըստ նրա՝ այդպես «գործ սարքելն» ավելի հեշտ կլինի։
Յուրա Իվանյանը տեղեկացրել է նաև, որ ընդհանուր բերման ենթարկվածների թիվը դեռ հայտնի չէ։
«13-ից ավել են, հարազատներից ենք իմանում այդ մարդկանց մասին, երբ դիմում են մեզ։ Նրանք Երևանից են ու տարբեր մարզերից հիմնականում արցախցիներ են ու տաշիրցիներ։ Մեղադրանքները նույնն են բարեգործության արգելքի խախտում»,– հավելել է փաստաբանը։
Մայիսի 15-ին հայտնի էր դարձել, որ Լոռիում «Ուժեղ Հայաստանի» գրասենյակներ են խուզարկվել, կան ձերբակալվածներ։ ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեն հայտարարել է նաև Արմավիրի և Շիրակի մարզերից բերման ենթարկվածների մասին։
Դրանից բացի, «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության Երևանի գրասենյակից 3 անձ կալանքի տակ է (նրանցից մեկը հետախույզ Արթուր Ավանեսյանն է (Կանդազ))։ Հակակոռուպցիոն կոմիտեի հաղորդագրության համաձայն առկա են ձայնագրություններ կուսակցության անունից հանդես եկող անձանց մասնակցությամբ, որոնք ենթադրաբար արտասահմանում գտնվող ՀՀ քաղաքացիներին փորձում են ներգրավել ընտրական իրավախախտումների մեջ։

More than 10 supporters of the Strong Armenia party from Yerevan and various regions of Armenia were detained early in the morning, lawyer Yura Ivanyan said, according to Sputnik Armenia.
“People were taken early in the morning and brought to Armenia’s Anti-Corruption Committee. Investigative and procedural actions have been carried out since the morning. Lawyers are not being provided with precise information, and actions are being conducted without attorneys and defense representatives,” he said.
The lawyer said he suspects that during this period investigators are trying to persuade detainees to отказаться from legal representation. According to him, this would make it easier to “fabricate a case.”
Yura Ivanyan also stated that the total number of detainees is still unknown.
“There are more than 13. We learn about these people from their relatives when they contact us. They are from Yerevan and different regions, mostly Artsakh natives and residents of Tashir. The accusations are the same — violation of the ban on charity,” the lawyer added.
On May 15, it became known that offices of the Strong Armenia party in Lori province had been searched and that there were detainees. Armenia’s Anti-Corruption Committee also reported detentions in Armavir and Shirak provinces.
In addition, three individuals from the party’s Yerevan office are under arrest, including Arthur Avanesyan (Kandaz). According to the Anti-Corruption Committee, there are audio recordings involving individuals acting on behalf of the party who allegedly contacted Armenian citizens abroad.