Վաղ առավոտից բերման են ենթարկվել «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության համակիրներ Երևանից ու տարբեր մարզերից։ Այդ մասին ասել է փաստաբան Յուրա Իվանյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Մարդկանց առավոտ շուտ վերցրել են, բերել են ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտե։ Առավոտից քննչական ու վարույթային գործողություններ են կատարում։ Փաստաբաններին ստույգ տեղեկություններ չեն տալիս ու գործողությունները կատարում են առանց փաստաբանի ու պաշտպանի»,– ասել է նա։
Փաստաբանը կասկածներ ունի, որ այդ ընթացքում բերման ենթարկվածների հետ աշխատանք են տանում, որպեսզի նրանք հրաժարվեն փաստաբանից։ Ըստ նրա՝ այդպես «գործ սարքելն» ավելի հեշտ կլինի։
Յուրա Իվանյանը տեղեկացրել է նաև, որ ընդհանուր բերման ենթարկվածների թիվը դեռ հայտնի չէ։
«13-ից ավել են, հարազատներից ենք իմանում այդ մարդկանց մասին, երբ դիմում են մեզ։ Նրանք Երևանից են ու տարբեր մարզերից հիմնականում արցախցիներ են ու տաշիրցիներ։ Մեղադրանքները նույնն են բարեգործության արգելքի խախտում»,– հավելել է փաստաբանը։
Մայիսի 15-ին հայտնի էր դարձել, որ Լոռիում «Ուժեղ Հայաստանի» գրասենյակներ են խուզարկվել, կան ձերբակալվածներ։ ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեն հայտարարել է նաև Արմավիրի և Շիրակի մարզերից բերման ենթարկվածների մասին։
Դրանից բացի, «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության Երևանի գրասենյակից 3 անձ կալանքի տակ է (նրանցից մեկը հետախույզ Արթուր Ավանեսյանն է (Կանդազ))։ Հակակոռուպցիոն կոմիտեի հաղորդագրության համաձայն առկա են ձայնագրություններ կուսակցության անունից հանդես եկող անձանց մասնակցությամբ, որոնք ենթադրաբար արտասահմանում գտնվող ՀՀ քաղաքացիներին փորձում են ներգրավել ընտրական իրավախախտումների մեջ։

19 Май 2026 - 12:03 AMT
С раннего утра были задержаны сторонники партии «Сильная Армения» из Еревана и различных регионов Армении. Об этом сообщил адвокат Юра Иванян, передает «Sputnik Армения».
«Людей рано утром забрали и доставили в Антикоррупционный комитет Армении. С утра проводятся следственные и процессуальные действия. Адвокатам не предоставляют точной информации, а действия проводятся без участия адвокатов и защитников», — сказал он.
По словам адвоката, есть подозрения, что в это время с задержанными ведется работа, чтобы они отказались от адвокатов. По его мнению, так будет легче «сфабриковать дело».
Юра Иванян также сообщил, что общее число задержанных пока неизвестно.
«Их больше 13. Мы узнаем об этих людях от родственников, когда они обращаются к нам. Они из Еревана и разных регионов, в основном арцахцы и жители Ташира. Обвинения одинаковые — нарушение запрета на благотворительность», — добавил адвокат.
15 мая стало известно, что в Лори были проведены обыски в офисах партии «Сильная Армения», имеются задержанные. Антикоррупционный комитет Армении также сообщил о задержаниях в Армавирской и Ширакской областях.
Кроме того, три человека из ереванского офиса партии находятся под арестом, один из них — разведчик Артур Аванесян (Кандаз). Согласно сообщению Антикоррупционного комитета, имеются аудиозаписи с участием лиц, выступающих от имени партии, которые предположительно связывались с гражданами Армении, находящимися за рубежом.