«Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ Սամվել Կարապետյանի անձնագրային գործում որպես աշխատավայր նշված է եղել «ՖՍԲ»-ի տեղեկատվական կենտրոնը, հայտնում է ռուսական The Insider պարբերականը:
«1999 թվականին, երբ Կարապետյանը Կալուգայում արտասահմանյան անձնագիր էր ստանում, արտահոսած օֆլայն տվյալների բազաների համաձայն՝ նրա անձնագրային գործում «աշխատանքի վայր» դաշտում առկա է եղել ՆԳՆ-ի նշում՝ ФСБ-ի տեղեկատվական կենտրոն»,- ասվում է հրապարակման մեջ, հայտնում է Factor.am-ը:
Նշվում է, որ ՌԴ ՆԳՆ օպերատիվ աշխատակիցը խմբագրությանը պարզաբանել է՝ այդ նշումը նշանակում է, որ քաղաքացու ստուգման դեպքում անհրաժեշտ է նախ դիմել ФСБ։ Ըստ նույն աղբյուրի՝ սովորաբար այսպես նշվում են ФСБ-ի վերահսկողության տակ աշխատող օտարերկրացիները կամ ոչ հրապարակային տեղեկատուները։
Հետաքննության հեղինակը նաև մեջբերել է Կարապետյանի մերձավոր շրջապատին ծանոթ աղբյուրի խոսքերը, ըստ որոնց՝ «Սամվելը երբեք քաղաքականության մեջ քիթը չի խոթել», սակայն «երբեք չէր մերժում Կրեմլին ֆինանսական նուրբ խնդրանքներում»։ Նույն աղբյուրի պնդմամբ՝ վերջին շրջանում նրան «ուժեղ ճնշել են»՝ քաղաքական գործընթացներում ներգրավվելու և «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքը ձևավորելու համար։
The Insider-ի հրապարակման մեջ Կարապետյանը ներկայացվել է որպես այն գործիչներից մեկը, որոնց միջոցով, ըստ պարբերականի, Մոսկվան փորձում է պահպանել ազդեցությունը Հայաստանում՝ առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններում։

Российское издание «The Insider» сообщило, что в паспортном деле лидера блока «Сильная Армения» Самвела Карапетяна в качестве места работы был указан «информационный центр ФСБ».
«В 1999 году, когда Карапетян получал загранпаспорт в Калуге, согласно утекшим офлайн-базам данных, в графе “место работы” его паспортного дела содержалась отметка МВД — информационный центр ФСБ», — говорится в публикации, сообщает «Factor.am ».
Отмечается, что оперативный сотрудник МВД России пояснил редакции: такая отметка означает, что при проверке гражданина необходимо сначала обратиться в ФСБ. По словам того же источника, подобным образом обычно обозначаются иностранцы, работающие под контролем ФСБ, либо негласные информаторы.
Автор расследования также привел слова источника, знакомого с окружением Карапетяна, согласно которым «Самвел никогда не лез в политику», однако «никогда не отказывал Кремлю в деликатных финансовых просьбах». Тот же источник утверждает, что в последнее время на него «оказывалось сильное давление» с целью вовлечения в политические процессы и формирования блока «Сильная Армения».
В публикации «The Insider» Карапетян представлен как один из деятелей, через которых, по версии издания, Москва пытается сохранить влияние в Армении в преддверии предстоящих парламентских выборов.