«Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ Սամվել Կարապետյանի անձնագրային գործում որպես աշխատավայր նշված է եղել «ՖՍԲ»-ի տեղեկատվական կենտրոնը, հայտնում է ռուսական The Insider պարբերականը:
«1999 թվականին, երբ Կարապետյանը Կալուգայում արտասահմանյան անձնագիր էր ստանում, արտահոսած օֆլայն տվյալների բազաների համաձայն՝ նրա անձնագրային գործում «աշխատանքի վայր» դաշտում առկա է եղել ՆԳՆ-ի նշում՝ ФСБ-ի տեղեկատվական կենտրոն»,- ասվում է հրապարակման մեջ, հայտնում է Factor.am-ը:
Նշվում է, որ ՌԴ ՆԳՆ օպերատիվ աշխատակիցը խմբագրությանը պարզաբանել է՝ այդ նշումը նշանակում է, որ քաղաքացու ստուգման դեպքում անհրաժեշտ է նախ դիմել ФСБ։ Ըստ նույն աղբյուրի՝ սովորաբար այսպես նշվում են ФСБ-ի վերահսկողության տակ աշխատող օտարերկրացիները կամ ոչ հրապարակային տեղեկատուները։
Հետաքննության հեղինակը նաև մեջբերել է Կարապետյանի մերձավոր շրջապատին ծանոթ աղբյուրի խոսքերը, ըստ որոնց՝ «Սամվելը երբեք քաղաքականության մեջ քիթը չի խոթել», սակայն «երբեք չէր մերժում Կրեմլին ֆինանսական նուրբ խնդրանքներում»։ Նույն աղբյուրի պնդմամբ՝ վերջին շրջանում նրան «ուժեղ ճնշել են»՝ քաղաքական գործընթացներում ներգրավվելու և «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքը ձևավորելու համար։
The Insider-ի հրապարակման մեջ Կարապետյանը ներկայացվել է որպես այն գործիչներից մեկը, որոնց միջոցով, ըստ պարբերականի, Մոսկվան փորձում է պահպանել ազդեցությունը Հայաստանում՝ առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններում։

Russian publication The Insider reported that the passport file of Strong Armenia alliance leader Samvel Karapetyan listed the “FSB information center” as his workplace.
“In 1999, when Karapetyan was obtaining a foreign passport in Kaluga, leaked offline databases showed that the ‘place of work’ field in his passport file contained an Interior Ministry note indicating the FSB information center,” the publication said, according to Factor.am .
The report noted that an operational officer from Russia’s Interior Ministry told the editorial team that such a mark means the FSB must first be contacted when verifying the individual. According to the same source, such markings are usually used for foreigners working under FSB supervision or non-public informants.
The investigation’s author also cited a source familiar with Karapetyan’s close circle, who claimed that “Samvel never interfered in politics,” but “never refused delicate financial requests from the Kremlin.” The same source alleged that recently he had been “strongly pressured” to become involved in political processes and form the Strong Armenia alliance.
In The Insider’s publication, Karapetyan was presented as one of the figures through whom, according to the outlet, Moscow is attempting to preserve influence in Armenia ahead of the upcoming parliamentary elections.