19 Մայիս 2026 - 13:05 AMT
Քոչարյանը` Փաշինյանի մասին․ «Այս մարդն իր կեցվածքով ցույց տվեց, որ ակնհայտ hnգեկան խանգարnւմների հատկանիշներ ունի»
ՀՀ երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքի վարչապետի թեկնածու Ռոբերտ Քոչարյանը քարոզարշավի շրջանակում Ախուրյանի բնակիչների հետ հանդիպման ժամանակ անդրադարձել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի վերջին հայտարարություններին:
«Այս մարդը ցույց տվեց իր կեցվածքով, որ ակնհայտ, առերևույթ, հոգեկան խանգարումների հատկանիշներ ունի»,- ասել է, հայտնում է Panorama.am-ը:
Նա հարցադրում է արել՝ «ինչպիսի՞ն պետք է լինի ընտանիքի հայրը՝ հավասարակշռված, մտածող, մարդկանց հետ նորմալ շփվող, աշխատասեր, իր աշխատանքն անող, թե՞ հիստերիկ, լաչառ, կարծիքը մեկ շաբաթում 10 անգամ փոխող, ստախոս, հարբեցող»։
«Ի՞նչ կընտրեք ձեր ընտանիքի համար, ձեր սիրած մոդելը ո՞րը կլինի։ Համարեք, որ երկիրը մեր մեծ ընտանիքն է, ունենք մի մարդ, որ ամբողջությամբ համապատասխանում է երկրորդ տարբերակին՝ հիստերիկ, գժական գնացող։ Հորդորս հետևյալն է՝ համարենք մեր երկիրը մեծ ընտանիք և այդ ընտանիքի տիրոջից է մեծապես կախված, թե այս երկիրը հանգի՞ստ է լինելու, թե ոչ, պատերա՞զմ է լինելու, թե խաղաղություն»,-ասել է նա:
Քոչարյանը հավելել է,որ երկրորդ անգամ սխալվելու տեղ չունենք՝ « թիկունք չի մնացել»:
Նա ընդգծել է, որ մեկ սխալի գինը եղել են «հսկայական հողեր, 150 հազար փախստական, Արցախի կորուստը և 5000 զոհը»:
«Հիմա թիկունք չի մնացել, հերթական սխալը լինելու է՝ Սյունիք, լինելու է արևմտյան Ադրբեջան, միգուցե մզկիթների կառուցում Հայաստանի տարածքում։ Ուզո՞ւմ ենք մենք սա։ Չեմ կարծում, որ ուզում ենք, ուրեմն այս անգամ սխալվելու ուղղակի տեղ չունենք»,-ասել է նա:
Անդրադառնալով Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարություններին՝ ուղղված արցախցիներին, մասնավորապես՝ «Հայաստան փախնելու» մասին՝ Քոչարյանն ասել է. «9 ամիս տոտալ բլոկադայի մեջ գտնված մարդկանց Հայաստան գալը անվանում է «փախուստ», «թռել եք» և այլն, և այլն»։
Նա հավելել է, որ դահլիճում ներկաների մեծ մասի արմատները գալիս են Արևմտյան Հայաստանից:
«Ուղղակի ձեր հարազատներին, նախնիներին, պապերին ասել են՝ թռած, փախած, հայրենիքը հանձնած։ Հայաստանի բնակչության մի զգալի մասը նման պատմություն ունի, ողբերգական պատմություն։ Ձեր բոլորի պապերին, տատերին ասել են փախած, թռած, այսինքն՝ պետք է այնտեղ մնային, կրոնը փոխեին, թո՞ւրք դառնային, լեզուն մոռանային կամ մահանային։
Սա նույնն է։
Եվ սա իրեն հա՞յ է համարոմ, մա՞րդ է համարում։ Չգիտեմ՝ ինքն իրեն ինչ է համարում։ Հունիսի 7-ին մեր ժողովուրդը պետք է ցույց տա, թե ինչ է իրենից ներկայացնում այդ մարդը, որ մեր ժողովրդի 70 տոկոսին վիրավորեց»,-ասել է նա:
Ըստ Քոչարյանի՝ իրավիճակը փոխելու համար հունիսի 7-ին պետք է մի «լավ ապտակել» նրան:
«Ապտակել ստահակին, սրիկային, որը համարձակվել է վիրավորել մեր ժողովրդի մեծամասնությանը»,-ասել է Քոչարյանը:
Մայիսի 18-ին Արաբկիրում անցկացվող քարոզարշավի ընթացքում Նիկոլ Փաշինյանին մոտեցել էր մի կին, որը մեղադրել էր նրան «ազգի մի ամբողջ երիտասարդ սերունդ ոչնչացնելու, իր հայրենիքը, հարազատ եղբորը գողանալու մեջ»։
Դրանից հետո Փաշինյանը կոշտ արձագանքել էր․ «Դուք ովքե՞ր եք։ Եթե դուք Ռոբն եք, մենք ձեզ կզացնելու ենք։ Ռոբին էլ ենք կզացնելու, կալուգացուն էլ ենք կզացնելու, Գագոյին էլ ենք կզացնելու, Սերժին էլ ենք կզացնելու»։ Վարչապետը նաև ասել էր, որ «սատկացնելու է» իր թվարկած անձանց։

19 May 2026 - 14:49 AMT
“This man demonstrated through his behavior that he has obvious and apparent signs of mental disorder,” Kocharyan said, according to Panorama.am .
He asked what kind of person a family father should be — balanced, thoughtful, communicative, hardworking and responsible, or “hysterical, whining, changing opinions 10 times a week, lying and drinking.”
“What would you choose for your family? Let us consider our country as a large family. We have one man who fully fits the second description — hysterical and acting crazily. My appeal is this: let us treat our country as a large family, and much depends on the head of that family — whether the country will be calm or not, whether there will be war or peace,” he said.
Kocharyan added that Armenia has no room to make a second mistake because “there is no rear left.”
He stressed that the price of one mistake had been the loss of vast territories, 150,000 refugees, the loss of Artsakh and 5,000 deaths.
“Now there is no rear left. The next mistake will mean Syunik, it will mean Western Azerbaijan, perhaps the construction of mosques on Armenia’s territory. Do we want this? I do not think we do, which means we simply have no room for mistakes this time,” he said.
Referring to Pashinyan’s remarks directed at Artsakh Armenians, particularly comments about them “fleeing to Armenia,” Kocharyan said: “People who lived under a total blockade for nine months coming to Armenia is being called ‘escape,’ ‘you fled,’ and so on.”
He added that the roots of many people present in the hall traced back to Western Armenia.
“In essence, your relatives, ancestors and grandparents were called people who fled, abandoned their homeland. A significant part of Armenia’s population has such a tragic story. Your grandparents were called fugitives, meaning they should have stayed there, changed religion, become Turks, forgotten their language or died.
This is the same thing.
And does this man consider himself Armenian? Does he consider himself human? I do not know what he considers himself. On June 7 our people must show who that man really is, after he insulted 70 percent of our people,” Kocharyan said.
According to him, in order to change the situation, voters should “deliver a good slap” to Pashinyan on June 7.
“A slap to the scoundrel who dared insult the majority of our people,” he said.
During a campaign event in Yerevan’s Arabkir district on May 18, a woman approached Nikol Pashinyan and accused him of “destroying an entire young generation of the nation and stealing her homeland and brother.”
Pashinyan responded harshly: “Who are you? If you are Rob’s people, we will crush you. We will crush Rob, we will crush the Kaluga man, we will crush Gago, we will crush Serzh.” The prime minister also said he would “destroy” the individuals he listed.