19 Մայիս 2026 - 13:05 AMT
Քոչարյանը` Փաշինյանի մասին․ «Այս մարդն իր կեցվածքով ցույց տվեց, որ ակնհայտ hnգեկան խանգարnւմների հատկանիշներ ունի»
ՀՀ երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքի վարչապետի թեկնածու Ռոբերտ Քոչարյանը քարոզարշավի շրջանակում Ախուրյանի բնակիչների հետ հանդիպման ժամանակ անդրադարձել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի վերջին հայտարարություններին:
«Այս մարդը ցույց տվեց իր կեցվածքով, որ ակնհայտ, առերևույթ, հոգեկան խանգարումների հատկանիշներ ունի»,- ասել է, հայտնում է Panorama.am-ը:
Նա հարցադրում է արել՝ «ինչպիսի՞ն պետք է լինի ընտանիքի հայրը՝ հավասարակշռված, մտածող, մարդկանց հետ նորմալ շփվող, աշխատասեր, իր աշխատանքն անող, թե՞ հիստերիկ, լաչառ, կարծիքը մեկ շաբաթում 10 անգամ փոխող, ստախոս, հարբեցող»։
«Ի՞նչ կընտրեք ձեր ընտանիքի համար, ձեր սիրած մոդելը ո՞րը կլինի։ Համարեք, որ երկիրը մեր մեծ ընտանիքն է, ունենք մի մարդ, որ ամբողջությամբ համապատասխանում է երկրորդ տարբերակին՝ հիստերիկ, գժական գնացող։ Հորդորս հետևյալն է՝ համարենք մեր երկիրը մեծ ընտանիք և այդ ընտանիքի տիրոջից է մեծապես կախված, թե այս երկիրը հանգի՞ստ է լինելու, թե ոչ, պատերա՞զմ է լինելու, թե խաղաղություն»,-ասել է նա:
Քոչարյանը հավելել է,որ երկրորդ անգամ սխալվելու տեղ չունենք՝ « թիկունք չի մնացել»:
Նա ընդգծել է, որ մեկ սխալի գինը եղել են «հսկայական հողեր, 150 հազար փախստական, Արցախի կորուստը և 5000 զոհը»:
«Հիմա թիկունք չի մնացել, հերթական սխալը լինելու է՝ Սյունիք, լինելու է արևմտյան Ադրբեջան, միգուցե մզկիթների կառուցում Հայաստանի տարածքում։ Ուզո՞ւմ ենք մենք սա։ Չեմ կարծում, որ ուզում ենք, ուրեմն այս անգամ սխալվելու ուղղակի տեղ չունենք»,-ասել է նա:
Անդրադառնալով Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարություններին՝ ուղղված արցախցիներին, մասնավորապես՝ «Հայաստան փախնելու» մասին՝ Քոչարյանն ասել է. «9 ամիս տոտալ բլոկադայի մեջ գտնված մարդկանց Հայաստան գալը անվանում է «փախուստ», «թռել եք» և այլն, և այլն»։
Նա հավելել է, որ դահլիճում ներկաների մեծ մասի արմատները գալիս են Արևմտյան Հայաստանից:
«Ուղղակի ձեր հարազատներին, նախնիներին, պապերին ասել են՝ թռած, փախած, հայրենիքը հանձնած։ Հայաստանի բնակչության մի զգալի մասը նման պատմություն ունի, ողբերգական պատմություն։ Ձեր բոլորի պապերին, տատերին ասել են փախած, թռած, այսինքն՝ պետք է այնտեղ մնային, կրոնը փոխեին, թո՞ւրք դառնային, լեզուն մոռանային կամ մահանային։
Սա նույնն է։
Եվ սա իրեն հա՞յ է համարոմ, մա՞րդ է համարում։ Չգիտեմ՝ ինքն իրեն ինչ է համարում։ Հունիսի 7-ին մեր ժողովուրդը պետք է ցույց տա, թե ինչ է իրենից ներկայացնում այդ մարդը, որ մեր ժողովրդի 70 տոկոսին վիրավորեց»,-ասել է նա:
Ըստ Քոչարյանի՝ իրավիճակը փոխելու համար հունիսի 7-ին պետք է մի «լավ ապտակել» նրան:
«Ապտակել ստահակին, սրիկային, որը համարձակվել է վիրավորել մեր ժողովրդի մեծամասնությանը»,-ասել է Քոչարյանը:
Մայիսի 18-ին Արաբկիրում անցկացվող քարոզարշավի ընթացքում Նիկոլ Փաշինյանին մոտեցել էր մի կին, որը մեղադրել էր նրան «ազգի մի ամբողջ երիտասարդ սերունդ ոչնչացնելու, իր հայրենիքը, հարազատ եղբորը գողանալու մեջ»։
Դրանից հետո Փաշինյանը կոշտ արձագանքել էր․ «Դուք ովքե՞ր եք։ Եթե դուք Ռոբն եք, մենք ձեզ կզացնելու ենք։ Ռոբին էլ ենք կզացնելու, կալուգացուն էլ ենք կզացնելու, Գագոյին էլ ենք կզացնելու, Սերժին էլ ենք կզացնելու»։ Վարչապետը նաև ասել էր, որ «սատկացնելու է» իր թվարկած անձանց։

19 Май 2026 - 14:49 AMT
Второй президент Армении и кандидат в премьер-министры от блока «Армения» Роберт Кочарян в ходе предвыборной встречи с жителями Ахуряна прокомментировал последние заявления премьер-министра Никола Пашиняна.
«Этот человек своим поведением показал, что у него имеются очевидные, явные признаки психических расстройств», — заявил Кочарян, сообщает «Panorama.am ».
Он задался вопросом, каким должен быть глава семьи — уравновешенным, думающим, нормально общающимся с людьми, трудолюбивым и выполняющим свою работу, или же «истеричным, плаксивым, меняющим мнение десять раз в неделю, лживым и пьющим».
«Что бы вы выбрали для своей семьи? Давайте считать нашу страну большой семьей. У нас есть человек, который полностью соответствует второму варианту — истеричный, ведущий себя безумно. Мой призыв следующий: давайте воспринимать нашу страну как большую семью, и очень многое зависит от главы этой семьи — будет ли страна спокойной или нет, будет ли война или мир», — сказал он.
Кочарян добавил, что у Армении больше нет права на вторую ошибку, поскольку «тыла уже не осталось».
Он подчеркнул, что ценой одной ошибки стали огромные территории, 150 тысяч беженцев, потеря Арцаха и 5000 погибших.
«Теперь тыла уже нет. Следующей ошибкой станет Сюник, станет Западный Азербайджан, возможно, строительство мечетей на территории Армении. Хотим ли мы этого? Не думаю. Значит, в этот раз у нас просто нет права ошибиться», — сказал он.
Комментируя заявления Пашиняна в адрес арцахцев, в частности о том, что они «убежали в Армению», Кочарян отметил: «Людей, которые девять месяцев находились в полной блокаде, их приезд в Армению называют “побегом”, “сбежали” и так далее».
Он добавил, что корни большинства присутствующих в зале уходят в Западную Армению.
«По сути, вашим родственникам, предкам, дедам сказали, что они беглецы, что они оставили родину. Значительная часть населения Армении имеет такую трагическую историю. Вашим дедам и бабушкам сказали, что они сбежали, то есть должны были остаться там, сменить религию, стать турками, забыть язык или умереть.
Это то же самое.
И этот человек считает себя армянином? Считает себя человеком? Не знаю, кем он себя считает. 7 июня наш народ должен показать, кем является этот человек, который оскорбил 70 процентов нашего народа», — заявил Кочарян.
По его словам, чтобы изменить ситуацию, 7 июня нужно «дать ему хорошую пощечину».
«Пощечину подлецу, который осмелился оскорбить большинство нашего народа», — сказал он.
18 мая во время предвыборной кампании в ереванском районе Арабкир к Николу Пашиняну подошла женщина, обвинившая его в «уничтожении целого молодого поколения нации и краже ее родины и брата».
После этого Пашинян резко ответил: «Вы кто такие? Если вы люди Роба, мы вас раздавим. И Роба раздавим, и калужского раздавим, и Гаго раздавим, и Сержа раздавим». Премьер-министр также заявил, что «уничтожит» перечисленных им людей.