19 Մայիս 2026 - 13:28 AMT
Հնարավոր է ողջամիտ ժամկետում հայրենիք վերադարձնել ադրբեջանական բանտերում պահվող Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը, հայտարարել է ՀՀ երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքի վարչապետի թեկնածու Ռոբերտ Քոչարյանը Շիրակի մարզի Ախուրյան համայնքում անցկացված նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում՝ պատասխանելով ներկաներից մեկի հարցին:
«Համոզված եմ, որ հնարավոր է նրանց վերադարձը, համոզված եմ նաև, որ այս իշխանություններն այդ հարցով չեն զբաղվում. ասում են` սա նուրբ թեմա է, այս մասին եկեք չխոսենք, մենք դրանով զբաղվենք լռությամբ։ Մինչդեռ իշխանություններն ուզում են, որ Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը մնա Բաքվի բանտերում, որպեսզի հեղիակություն ունեցող մարդիկ չհայտնվեն այստեղ և չփորձեն միավորել արտագաղթած մարդկանց ինչ–ինչ նպատակների համար»,– հայտարարել է նա, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Ըստ Քոչարյանի` «ամոթալի էր, որ Վաշինգտոնում խաղաղություն կոչված այդ նախագիծը ստորագրելիս գերիների թեման չբարձրաձայնեցին, մինչդեռ դա որպես նախապայման պետք է դնեին»։
«Ես միշտ իմ խոսքի տերն եմ եղել. ես չեմ կարող ասել, որ 3–5 ամսում դա հնարավոր կլինի, սակայն այդ հարցը ողջամիտ ժամկետներում կարող է իր լուծումը ստանալ։ Ես այդ հնարավորությունը տեսնում եմ»,– վստահեցրել է նա։
«Հայաստան» դաշինքի վարչապետի թեկնածուի խոսքով՝ գերիների հարցը դառնալու է իրենց կողմից հետագա խաղաղության պայմանագրի ստորագրման և բանակցային գործընթացի մի մասը։
Հայաստանում հերթական խորհրդարանական ընտրությունները կայանալու են 2026 թվականի հունիսի 7-ին։ Ընտրություններին մասնակցելու հայտ է ներկայացրել 19 քաղաքական ուժ՝ 2 դաշինք և 17 կուսակցություն։ Մայիսի 8-ին մեկնարկել է պաշտոնական քարոզարշավը, որը շարունակվելու է մինչև հունիսի 5-ը ներառյալ։

Former Armenian President and Hayastan alliance prime ministerial candidate Robert Kocharyan said it is possible to return the military-political leadership of Artsakh held in Azerbaijani prisons to Armenia within a reasonable timeframe.
Speaking during a campaign event in the Shirak province community of Akhuryan, Kocharyan responded to a question from attendees by saying he is convinced their return is achievable.
“I am convinced their return is possible, and I am also convinced that the current authorities are not working on this issue. They say this is a delicate topic, let us not speak about it, let us deal with it silently. Meanwhile, the authorities want Artsakh’s military-political leadership to remain in Baku prisons so that influential figures do not appear here and attempt to unite displaced people for various purposes,” he said, according to Sputnik Armenia.
According to Kocharyan, it was “shameful” that the issue of prisoners was not publicly raised when the so-called peace agreement project was signed in Washington, even though it should have been set as a precondition.
“I have always stood by my word. I cannot say this will be possible within three to five months, but this issue can receive a solution within a reasonable timeframe. I see that possibility,” he said.
The Hayastan alliance candidate added that the issue of prisoners would become part of future peace agreement discussions and negotiations conducted by his political force.
Armenia’s next parliamentary elections are scheduled for June 7, 2026. Nineteen political forces — including two alliances and 17 parties — have applied to participate. The official campaign began on May 8 and will continue through June 5.