«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ Սամվել Կարապետյանը դատարանի բակում լրագրողների հետ զրույցում արձագանքել է The Insider-ի հրապարակմանը, որը վերաբերում էր նրա անձնագրային գործում «ՖՍԲ»-ի մասին նշումին:
Գաղտնիք ասեմ, ФСБ-ի աշխատակից, եֆրեյտոր Փաշինյանն է, շուտով սերժանտ կդառնա, շան տեղ մի դրեք էդ լուրերին…Այդ հրապարակումը Նիկոլ Փաշինյանի ձեռքի գործն է, շան տեղ մի դրեք։ Ես 1999 թվականին չեմ ստացել անձնագիր, ստացել եմ 93-94 թվականներին, դրա համար մեկնաբանելու բան չունեմ»,- ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը:
Կարապետյանն անդրադարձել է նաև վարչապետի՝ իրեն, ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանին և այլ ընդդիմադիր գործիչների հասցեին հնչեցրած մեղադրանքներին ու սպառնալիքներին։
«Թող մեր ժողովուրդը հետևություն անի, փողոցում վազվզում է խելագար։ Թող հետևություն անեն, ամսի 7-ին հասկանան՝ ում են ձայն տալիս»,-ասել է նա:
Խոսելով «Ուժեղ Հայաստանի» թիմակիցների ձերբակալությունների և կալանավորումների մասին՝ նա նշել է, որ իշխանությունները այլ քայլերի հնարավորություն չունեն։
«Դրան էլ շան տեղ մի դրեք։ Մեր ժողովուրդն իր խոսքը կասի։ Իրենք ուրիշ ոչինչ անելու հնարավորություն չունեն, մնացել է փողոցներում վազվզեն, գոռգոռան, ղժղժան ու անտեղի տեղը մարդկանց ձերբակալեն։ Ուրիշ ի՞նչ ասենք։ Գործեր են կարում մարդկանց վրա, տանում ձերբակալում են, մազոխիստներ են»,-ասել է նա:
Կարապետյանը նաև ընդգծել է, որ առկա են ձայնագրություններ, սակայն, իր խոսքով, ապացույցներ չկան։
«Մարդիկ կալանավորված են անտեղի, վերջում կտեսնեք, ինչ եղան այդ ձայնագրությունների հետ, մի քիչ համբերեք։ Մենք ոչ մեկի կաշառք չենք բաժանում, կաշառք միայն բաժանում է իշխանությունը, այն էլ ոչ թե իրենց գրպանից, այլ պետական բյուջեից»,- ասել է Կարապետյանը։
Ըստ ռուսական The Insider պարբերականի,Կարապետյանի անձնագրային գործում որպես աշխատավայր նշված է եղել «ՖՍԲ»-ի տեղեկատվական կենտրոնը:
«1999 թվականին, երբ Կարապետյանը Կալուգայում արտասահմանյան անձնագիր էր ստանում, արտահոսած օֆլայն տվյալների բազաների համաձայն՝ նրա անձնագրային գործում «աշխատանքի վայր» դաշտում առկա է եղել ՆԳՆ-ի նշում՝ ФСБ-ի տեղեկատվական կենտրոն»,- ասվում է հրապարակման մեջ:

19 Май 2026 - 14:58 AMT
Лидер партии «Сильная Армения» Самвел Карапетян в беседе с журналистами у здания суда прокомментировал публикацию «The Insider», касающуюся упоминания «ФСБ» в его паспортном деле.
«Открою секрет: сотрудник ФСБ — это ефрейтор Пашинян, скоро станет сержантом. Не принимайте всерьез эти новости… Эта публикация — дело рук Никола Пашиняна, не воспринимайте ее всерьез. Я не получал паспорт в 1999 году, получил его в 1993-94 годах, поэтому мне нечего комментировать», — сказал он, сообщает «Panorama.am ».
Карапетян также прокомментировал обвинения и угрозы премьер-министра Никола Пашиняна в адрес него, лидера партии «Процветающая Армения» Гагика Царукяна и других оппозиционных деятелей.
«Пусть наш народ сделает выводы. По улицам бегает сумасшедший. Пусть люди поймут 7 июня, за кого они голосуют», — заявил он.
Говоря о задержаниях и арестах сторонников «Сильной Армении», Карапетян отметил, что у властей нет других возможностей.
«И это тоже не принимайте всерьез. Народ скажет свое слово. У них больше ничего не осталось, кроме как бегать по улицам, кричать, шуметь и безосновательно задерживать людей. Что еще сказать? Шьют людям дела и арестовывают их. Мазохисты», — сказал он.
Карапетян также подчеркнул, что записи существуют, однако, по его словам, доказательств нет.
«Люди арестованы без оснований. В конце увидите, что будет с этими записями, немного потерпите. Мы никому взятки не раздаем. Взятки раздает только власть — и не из своего кармана, а из государственного бюджета», — заявил Карапетян.
Согласно публикации российского издания «The Insider», в паспортном деле Карапетяна в качестве места работы фигурировал «информационный центр ФСБ».
«В 1999 году, когда Карапетян получал загранпаспорт в Калуге, согласно утекшим офлайн-базам данных, в графе “место работы” его паспортного дела содержалась отметка МВД — информационный центр ФСБ», — говорится в публикации.