19 Մայիս 2026 - 14:35 AMT
ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը և Լիտվայի արտաքին գործերի նախարար Կեստուտիս Բուդրիսը քննարկել են Հայաստան–ԵՄ համագործակցության օրակարգը: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է Գրիգորյանը:
Կողմերն անդրադարձել են նաև ՀՀ–ԵՄ վիզաների ազատականացման շուրջ ընթացող երկխոսությանը՝ գոհունակությամբ ընդգծելով Եվրոպական հանձնաժողովի կողմից Հայաստանին փոխանցված Վիզաների ազատականացման գործողությունների ծրագրի (ԳԾ) իրականացման առաջընթացի առաջին զեկույցը, որում բարձր է գնահատվել ՀՀ իշխանությունների հստակ քաղաքական հանձնառությունը՝ իրականացնելու ԵՄ-ի հետ վիզաների ազատականացմանն ուղղված անհրաժեշտ բարեփոխումները
«Ողջունել եմ պատվիրակության այցը Հայաստան և կարևորել երկու երկրների միջև հարաբերությունների բարձր մակարդակն ու քաղաքական ակտիվ երկխոսությունը։ Քննարկել ենք Հայաստան–Լիտվա երկկողմ հարաբերությունների ընդգրկուն օրակարգի մի շարք հարցեր և նախանշել հետագա համագործակցության ուղիները։ »,– նշված է Արմեն Գրիգորյանի գրառման մեջ։
Մայիսի 19-ին պաշտոնական այցով Հայաստան է ժամանել Լիտվայի արտաքին գործերի նախարար Կեստուտիս Բուդրիսը։

Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян и министр иностранных дел Литвы Кестутис Будрис обсудили повестку сотрудничества Армения–Европейский союз. Об этом Григорян сообщил на своей странице в Facebook.
Стороны также коснулись продолжающегося диалога по визовой либерализации между Арменией и ЕС, с удовлетворением отметив первый отчет Европейской комиссии о ходе реализации Плана действий по визовой либерализации, переданного Армении. В документе была высоко оценена четкая политическая приверженность армянских властей проведению необходимых реформ для либерализации визового режима с ЕС.
«Я приветствовал визит делегации в Армению и подчеркнул высокий уровень отношений и активный политический диалог между двумя странами. Мы обсудили ряд вопросов широкой повестки армяно-литовских двусторонних отношений и наметили дальнейшие направления сотрудничества», — говорится в публикации Армена Григоряна.