20 Մայիս 2026 - 06:29 AMT
Մայիսի 19-ին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում, Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ինախագահությամբ տեղի ունեցած Գերագույն հոգևոր խորհրդի ժողովը մտահոգություն է հայտնել խորհրդարանական ընտրություններից առաջ «իրականացվող քարոզչական մեթոդների և ոչ իրավաչափ ուժի կիրառման դեպքերի կապակցությամբ»։
ԳՀԽ-ն խիստ տարակուսելի է անվանել ԵԽԽՎ նախընտրական պատվիրակության՝ մայիսի 13-ի միջանկյալ հայտարարության մեջ ՀԱԵ «քաղաքականության մեջ աննախադեպ ներգրավվածության» վերաբերյալ արձանագրված գնահատականը, որը նկատում են «ապատեղեկատվությամբ ուղղորդյալ և ամբողջովին հակասող ԵԽԽՎ 2026 թ․ հունվարի 25-ի թիվ 2633 (2026) բանաձևին»:
Նշվում է նաև, որ Մայր Աթոռը ԵԽԽՎ-ից հստակ գնահատականներ է ակնկալում՝ «եկեղեցու դեմ իշխանությունների արշավի վերաբերյալ»
«Գերագույն հոգևոր խորհուրդը խորապես մտահոգված է ՀՀ առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունների նախաշեմին քարոզարշավի ընթացքում քարոզչական անընդունելի միջոցների, այդ թվում՝ բռնաճնշումների, ոչ իրավաչափ ուժի կիրառման առնչությամբ։ Տեղ գտնող թշնամանքի ու ատելության խոսույթը, անվայելուչ և անպարկեշտ բառապաշարը միմիայն պառակտում և առավել բևեռացնում են մեր հասարակությանը՝ ժողովրդի մեջ առաջ բերելով ընդվզում, հիասթափություն և նոր լարվածություն, նաև լրջագույն սպառնալիքներ ստեղծելով հայոց պետականության համար։
Անթույլատրելի և դատապարտելի ենք նկատում հանուն քաղաքական սեփական նկրտումների՝ Եկեղեցու և եկեղեցականության թիրախավորման քայլերը, ինչպես և Հայոց Եկեղեցին քաղաքական գործընթացների մեջ արհեստականորեն ներքաշելու փորձերը:
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը ԵԽԽՎ-ից ակնկալում է հստակ գնահատականներ Հայաստանում Հայոց Եկեղեցու դեմ իշխանությունների սանձազերծած արշավի, հակառակ երկրի օրենսդրական կարգավորումների և միջազգային իրավունքի՝ պետական լծակների բացահայտ գործադրմամբ շարունակաբար դրվող արգելքների և սահմանափակումների առնչությամբ, որոնք ուղղակի խոչընդոտներ են հարուցում Եկեղեցու հոգեխնամ առաքելության մեջ։ Հասցեական արձագանքի են կարոտ անօրինական այնպիսի գործողությունները, ինչպիսիք են՝ հարկադրանքի միջոցներով և սպառնալիքներով եկեղեցականների վրա ներազդելու, մի շարք հոգևորականների նկատմամբ ապօրինի քրեական վարույթներ նախաձեռնելու, եկեղեցական կանոնակարգից շեղված հոգևորականներին խրախուսելու, առանձին քահանաների հետ ապօրինի աշխատանքային պայմանագրեր կնքելու, իսկ կարգալույծներին պետական հովանավորմամբ հոգևոր ծառայության նշանակելու դատապարտելի դեպքերը, որոնք ուղղակիորեն ոտնահարում են ինչպես Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու, այնպես և մարդու հիմնարար ազատություններն ու իրավունքները։
Միջազգային պատկան կառույցների և իրավապաշտպան կազմակերպությունների արդարամիտ արձագանքի են սպասում նաև աշխարհասփյուռ Հայոց Եկեղեցու ինքնակառավարմանը միջամտելու իշխող քաղաքական ուժի հակաիրավական գործողությունները և հատկապես՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական ծրագրում Եկեղեցու ազգընտիր Հայրապետի գահընկեցության ճանապարհով Եկեղեցու «բարենորոգման» մասին արձանագրված հավակնությունները․ մի քայլ, որ ևս հակականոնական է և հակաօրինական»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Գերագույն հոգևոր խորհուրդը նշել է նաև, որ եկեղեցուց և եկեղեցական իրավասու մարմիններից դուրս որևէ կառույց՝ անգամ պետական ու քաղաքական իշխանությամբ օժտված, չի կարող իրականացնել եկեղեցական կյանքի «բարենորոգում»։
«Ընտրությունների արդյունքում ժողովրդի շնորհած վստահության քվեն բացառապես կարող է օգտագործվել պետական ինքնիշխանությունն ամրապնդելու, երկրի սահմանների անձեռնմխելիությունն ապահովելու, ազգային ինքնությունը զորացնելու և հանրային համերաշխությունը վերականգնելու համար։
Հայոց պետությունն իր ազգակերտ առաքելությամբ բոլոր ժամանակներում եղել է ամուր պատվարը մեր ինքնության, խարիսխը մեր հարատևության։ Հայոց անկախ պետականությունը պետք է խոհեմությամբ, նվիրումով ու նախանձախնդրությամբ փայփայել և արկածախնդրություններով երբևէ վտանգի չենթարկել»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Հունվարի սկզբին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և կաթողիկոսի հեռացումը պահանջող 10 եպիսկոպոսներ հայտարարել են Հայ առաքելական եկեղեցու «բարենորոգման» գործընթացի մեկնարկի մասին և հրապարակել այսպես կոչված «ճանապարհային քարտեզը»։ Փաշինյանի և 10 եպիսկոպոսների ստորագրած փաստաթղթով ձևավորվել է համակարգող խորհուրդ, որը պետք է զբաղվի Հայ առաքելական եկեղեցու «բարեփոխման» կազմակերպչական հարցերով։
Փետրվարի 14-ին ՀՀ դատախազությունը Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին 2-րդի նկատմամբ քրեական հետապնդում է հարուցել՝ արգելելով նրա դուրս գալը Հայաստանից։

20 Май 2026 - 07:02 AMT
19 мая в Первопрестольном Святом Эчмиадзине под председательством Католикоса всех армян Гарегина II состоялось заседание Высшего духовного совета Армянской Апостольской Церкви, на котором была выражена обеспокоенность «применяемыми в преддверии парламентских выборов агитационными методами и случаями незаконного применения силы».
Совет назвал «крайне сомнительной» оценку, содержащуюся в промежуточном заявлении предвыборной делегации Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) от 13 мая, относительно «беспрецедентного вовлечения» Армянской Апостольской Церкви в политику. В заявлении отмечается, что данная оценка, по мнению Совета, «основана на дезинформации и полностью противоречит резолюции ПАСЕ №2633 (2026) от 25 января 2026 года».
Святой Престол также заявил, что ожидает от ПАСЕ «четких оценок» в связи с тем, что названо «развернутой властями кампанией против Церкви».
«Высший духовный совет глубоко обеспокоен использованием в ходе предвыборной кампании в Армении неприемлемых пропагандистских методов, включая репрессии и незаконное применение силы. Насаждаемые в обществе враждебность и язык ненависти, непристойная и недопустимая риторика лишь усиливают раскол и поляризацию общества, вызывая среди народа протест, разочарование и новую напряженность, а также создавая серьезнейшие угрозы армянской государственности.
Мы считаем недопустимыми и заслуживающими осуждения попытки использовать Церковь и духовенство в качестве мишени ради политических амбиций, а также стремление искусственно вовлечь Армянскую Церковь в политические процессы.
Святой Эчмиадзин ожидает от ПАСЕ четких оценок в связи с развязанной властями Армении кампанией против Армянской Церкви, продолжающимися ограничениями и препятствиями, создаваемыми посредством открытого использования государственных механизмов вопреки национальному законодательству и международному праву. Эти действия напрямую препятствуют пастырской миссии Церкви. Адресной реакции требуют такие незаконные действия, как давление на духовенство посредством угроз и принуждения, возбуждение незаконных уголовных производств против ряда священнослужителей, поощрение духовных лиц, отклоняющихся от церковного устава, заключение незаконных трудовых договоров с отдельными священниками, а также назначение лишенных сана лиц на духовную службу при государственном покровительстве. Подобные действия напрямую нарушают как права Армянской Апостольской Святой Церкви, так и основные права и свободы человека.
Справедливой реакции международных структур и правозащитных организаций также заслуживают противоправные действия правящей политической силы, направленные на вмешательство в самоуправление всемирной Армянской Церкви, особенно положения предвыборной программы партии «Гражданский договор» о «реформировании» Церкви путем смещения всенародно избранного Патриарха. Такой шаг является как антиканоническим, так и противозаконным», — говорится в заявлении.
Высший духовный совет также подчеркнул, что никакая структура вне Церкви и ее уполномоченных органов, даже обладающая государственной или политической властью, не может осуществлять «реформирование» церковной жизни.
«Мандат доверия, полученный в результате выборов, может использоваться исключительно для укрепления государственного суверенитета, обеспечения неприкосновенности границ страны, укрепления национальной идентичности и восстановления общественного согласия.
Армянское государство на протяжении всей истории, исполняя свою национально-созидательную миссию, являлось прочной опорой нашей идентичности и основой нашего существования. Независимую армянскую государственность необходимо беречь с мудростью, преданностью и ответственностью, никогда не подвергая ее опасности авантюрными действиями», — говорится в заявлении.
В начале января премьер-министр Никол Пашинян и 10 епископов, выступающих за отстранение Католикоса Гарегина II, объявили о начале процесса «реформирования» Армянской Апостольской Церкви и представили так называемую «дорожную карту». Подписанный Пашиняном и епископами документ предусматривает создание координационного совета, который должен заниматься организационными вопросами церковных реформ.
14 февраля Генеральная прокуратура Армении возбудила уголовное преследование в отношении Католикоса всех армян Гарегина II, запретив ему покидать территорию страны.