20 Մայիս 2026 - 07:09 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ վիճաբանած և ավելի ուշ ձերբակալված արցախցի Արթուր Օսիպյանին կալանավորելու միջնորդություն է ներկայացվել դատարան։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է փաստաբան Ռոման Երիցյանը։
«Այս պահին Արթուր Օսիպյանին տեղափոխում են դատարան։ Քիչ առաջ նրան մեղադրանք է առաջադրվել քրեական օրենսգրքրի 330-րդ (բռնության հրապարակային կոչ), 297-րդ (խուլիգանություն) և 211-րդ (մի խումբ անձանց կողմից քարոզչություն իրականացնելուն խոչընդոտելը) հոդվածներով»,- գրել է Երիցյանը։
Փաստաբանի խոսքով՝ միջնորդությունը քննվելու է Ավանի նստավայրում, իսկ դատավորը դեռ հայտնի չէ։
Արցախի հեղափոխական կուսակցության նախագահ Արթուր Օսիպյանը մայիսի 18-ին ձերբակալվել է Նիկոլ Փաշինյանի հետ վիճաբանությունից հետո։ Դրանից առաջ նա սոցիալական ցանցում կատարել էր հետևյալ գրառումը․ «Թե Նիկոլի տեղը իմացող կա, ասեք` բմբուլները օդ հանեմ։ Բա կերավ մեր միսը»։

20 Май 2026 - 07:31 AMT
В суд подано ходатайство об избрании меры пресечения в виде ареста в отношении арцахского активиста Артур Осипян, вступившего в словесный конфликт с премьер-министром Никол Пашинян и позднее задержанного. Об этом на своей странице в Facebook сообщил адвокат Роман Ерицяан.
«В данный момент Артура Осипяна доставляют в суд. Незадолго до этого ему было предъявлено обвинение по статьям 330 (публичные призывы к насилию), 297 (хулиганство) и 211 (воспрепятствование агитационной деятельности группой лиц) Уголовного кодекса», — написал Ерицяан.
По словам адвоката, ходатайство будет рассмотрено в резиденции суда Аванского района, при этом имя судьи пока неизвестно.
Председатель партии «Революционная партия Арцаха» Артур Осипян был задержан 18 мая после спора с Николом Пашиняном. До этого он опубликовал в социальных сетях следующую запись: «Если кто знает, где Никол, скажите — выпущу пух в воздух. Совсем нас достал».