20 Մայիս 2026 - 07:18 AMT
Քրվարույթ է նախաձեռնվել Կարապետյանի կողմից այլ երկրի քաղաքացի լինելու կամ եղած լինելու տեղեկությունը թաքցնելու առթիվ
Քրվարույթ է նախաձեռնվել «Ուժեղ Հայաստանի» պատգամավորի թեկնածու հանդիսացող Նարեկ Կարապետյանի կողմից այլ երկրի քաղաքացի լինելու կամ եղած լինելու տեղեկությունը թաքցնելու առթիվ, հայտնում է Քննչական կոմիտեն:
«Քննչական կոմիտեում ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանությունից ստացված առերևույթ հանցանքի մասին հաղորդման համաձայն՝ 2026 թվականի հունիսի 7-ին կայացած ՀՀ ԱԺ հերթական ընտրություններում «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի առաջին համարով առաջադրված պատգամավորի թեկնածու Ն.Կ.-ն, նախազգուշացված լինելով կեղծ տեղեկություններ ներկայացնելու դեպքում օրենքով նախատեսված պատասխանատվության մասին, դիտավորությամբ թաքցրել է օտարերկրյա քաղաքացիություն ունենալու կամ նախկինում ունեցած լինելու վերաբերյալ տեղեկությունը»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է,որ նա ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայություն է ներկայացրել այլ պետության քաղաքացի չլինելու վերաբերյալ կեղծ բովանդակությամբ դիմում՝ այդ կերպ թաքցնելով պաշտոնատար անձի կարգավիճակ ձեռք բերելուն խոչընդոտող հանգամանքը՝ օտարերկրյա քաղաքացիություն ունենալու փաստը։
Ստացված հաղորդման հիման վրա նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 449-րդ հոդվածի 1-ին մասով, որը վերաբերում է պաշտոնատար անձի կարգավիճակ ձեռք բերելուն կամ պահպանելուն խոչընդոտող տեղեկությունների թաքցմանը։
«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության նախընտրական ցուցակը գլխավորող Նարեկ Կարապետյանը, հերքելով ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հրապարակումը, հայտարարել է, որ ՌԴ քաղաքացիություն չունի և չի ունեցել: Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը ստուգել է «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի ընտրական ցուցակի առաջին համարի թեկնածու Նարեկ Կարապետյանի՝ միայն ՀՀ քաղաքացի լինելու վերաբերյալ փաստաթղթերը թեկնածուներին գրանցելու ընթացքում։ Այդ մասին ասել է ԿԸՀ խոսնակ Սեդա Ղուկասյանը:
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը «Տելեգրամ» ալիքում հրապարակել է ինչ-որ փաստաթուղթ, որտեղ նշվում էր, թե Նարեկ Կարապետյանը Ռուսաստանի քաղաքացի է, և գրել․ «Նարեկ Կարապետյանը ՌԴ քաղաքացի՞ է»:Սիմոնյանի հրապարակած փաստաթղթում ներկայացված են իրավաբանական անձի տվյալներ, որտեղ Նարեկ Կարապետյան անվան դիմաց նշված է՝ ՌԴ քաղաքացի:

20 Май 2026 - 07:33 AMT
Следственный комитет Армении сообщил о возбуждении уголовного производства по факту сокрытия Нарек Карапетян, кандидатом в депутаты от блока «Сильная Армения», информации о наличии либо наличии в прошлом гражданства другого государства.
«Согласно сообщению о предполагаемом преступлении, поступившему из полиции МВД Армении, кандидат в депутаты Н.К., выдвинутый под первым номером блока “Сильная Армения” на очередных выборах в Национальное собрание Армении 7 июня 2026 года, будучи предупрежденным об ответственности за предоставление ложных сведений, умышленно скрыл информацию о наличии либо наличии в прошлом иностранного гражданства», — говорится в сообщении Следственного комитета.
Отмечается, что он представил в Службу миграции и гражданства МВД заявление с ложным содержанием об отсутствии гражданства другого государства, тем самым скрыв обстоятельство, препятствующее получению статуса должностного лица, — факт наличия иностранного гражданства.
На основании полученного сообщения возбуждено уголовное производство по части 1 статьи 449 Уголовного кодекса Армении, предусматривающей ответственность за сокрытие сведений, препятствующих получению или сохранению статуса должностного лица.
Ранее Нарек Карапетян, возглавляющий предвыборный список партии «Сильная Армения», опроверг публикацию спикера Национального собрания Ален Симонян и заявил, что не имеет и никогда не имел гражданства России. Центральная избирательная комиссия Армении также сообщала, что проверила документы, подтверждающие наличие у Карапетяна исключительно армянского гражданства, о чем заявляла пресс-секретарь ЦИК Седа Гукасян.
Ранее Ален Симонян опубликовал в своем Telegram-канале документ, в котором утверждалось, что Нарек Карапетян является гражданином России, сопроводив публикацию вопросом: «Нарек Карапетян — гражданин РФ?» В опубликованном документе содержались данные юридического лица, где напротив имени Карапетяна было указано: «гражданин РФ».