20 Մայիս 2026 - 07:18 AMT
Քրվարույթ է նախաձեռնվել Կարապետյանի կողմից այլ երկրի քաղաքացի լինելու կամ եղած լինելու տեղեկությունը թաքցնելու առթիվ
Քրվարույթ է նախաձեռնվել «Ուժեղ Հայաստանի» պատգամավորի թեկնածու հանդիսացող Նարեկ Կարապետյանի կողմից այլ երկրի քաղաքացի լինելու կամ եղած լինելու տեղեկությունը թաքցնելու առթիվ, հայտնում է Քննչական կոմիտեն:
«Քննչական կոմիտեում ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանությունից ստացված առերևույթ հանցանքի մասին հաղորդման համաձայն՝ 2026 թվականի հունիսի 7-ին կայացած ՀՀ ԱԺ հերթական ընտրություններում «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի առաջին համարով առաջադրված պատգամավորի թեկնածու Ն.Կ.-ն, նախազգուշացված լինելով կեղծ տեղեկություններ ներկայացնելու դեպքում օրենքով նախատեսված պատասխանատվության մասին, դիտավորությամբ թաքցրել է օտարերկրյա քաղաքացիություն ունենալու կամ նախկինում ունեցած լինելու վերաբերյալ տեղեկությունը»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է,որ նա ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայություն է ներկայացրել այլ պետության քաղաքացի չլինելու վերաբերյալ կեղծ բովանդակությամբ դիմում՝ այդ կերպ թաքցնելով պաշտոնատար անձի կարգավիճակ ձեռք բերելուն խոչընդոտող հանգամանքը՝ օտարերկրյա քաղաքացիություն ունենալու փաստը։
Ստացված հաղորդման հիման վրա նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 449-րդ հոդվածի 1-ին մասով, որը վերաբերում է պաշտոնատար անձի կարգավիճակ ձեռք բերելուն կամ պահպանելուն խոչընդոտող տեղեկությունների թաքցմանը։
«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության նախընտրական ցուցակը գլխավորող Նարեկ Կարապետյանը, հերքելով ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հրապարակումը, հայտարարել է, որ ՌԴ քաղաքացիություն չունի և չի ունեցել: Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը ստուգել է «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի ընտրական ցուցակի առաջին համարի թեկնածու Նարեկ Կարապետյանի՝ միայն ՀՀ քաղաքացի լինելու վերաբերյալ փաստաթղթերը թեկնածուներին գրանցելու ընթացքում։ Այդ մասին ասել է ԿԸՀ խոսնակ Սեդա Ղուկասյանը:
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը «Տելեգրամ» ալիքում հրապարակել է ինչ-որ փաստաթուղթ, որտեղ նշվում էր, թե Նարեկ Կարապետյանը Ռուսաստանի քաղաքացի է, և գրել․ «Նարեկ Կարապետյանը ՌԴ քաղաքացի՞ է»:Սիմոնյանի հրապարակած փաստաթղթում ներկայացված են իրավաբանական անձի տվյալներ, որտեղ Նարեկ Կարապետյան անվան դիմաց նշված է՝ ՌԴ քաղաքացի:

Armenia’s Investigative Committee has launched criminal proceedings over allegations that Narek Karapetyan, a parliamentary candidate from the Strong Armenia alliance, concealed information about holding or previously holding citizenship of another country.
“According to a report on an apparent crime received from Armenia’s Interior Ministry police, N.K., nominated as the lead candidate of the Strong Armenia alliance in the National Assembly elections held on June 7, 2026, despite being warned about legal liability for submitting false information, deliberately concealed information about holding or previously having foreign citizenship,” the Investigative Committee said in a statement.
According to investigators, he submitted an application with allegedly false information to the Migration and Citizenship Service of the Interior Ministry, declaring that he was not a citizen of another state, thereby concealing a circumstance preventing him from obtaining the status of a public official — namely, the fact of foreign citizenship.
Based on the report, criminal proceedings were initiated under Part 1 of Article 449 of Armenia’s Criminal Code, which concerns concealing information that prevents obtaining or retaining the status of a public official.
Narek Karapetyan, who heads the electoral list of the Strong Armenia party, earlier denied a publication by National Assembly Speaker Alen Simonyan and stated that he does not and has never held Russian citizenship. Armenia’s Central Electoral Commission had also verified documents confirming that Karapetyan held only Armenian citizenship during the candidate registration process, according to CEC spokesperson Seda Ghukasyan.