Հրազդանում իրականացվող AI նախագծի երկրորդ փուլը հաստատվել է, որի շրջանակում նախատեսվում է 4 միլիարդ դոլարի ներդրում։ Այդ մասին հայտարարել է Հրազդանի քաղաքապետ Սևակ Միքայելյանը:
«Արդեն տեղյակ եք, որ Հրազդանում կառուցվում է արհեստական բանականության (AI) գործարան՝ 500 միլիոն դոլար ներդրմամբ։
Ուրախությամբ ցանկանում եմ տեղեկացնել, որ հաստատվել է ծրագրի երկրորդ փուլը, որի շրջանակում ներդրվում է 4 միլիարդ դոլար։
Սա աննախադեպ հնարավորություն է ոչ միայն մեր համայնքի, այլև ամբողջ Հայաստանի համար՝ Հրազդանը տարածաշրջանային տեխնոլոգիական և նորարարական կարևոր կենտրոն դարձնելու ուղղությամբ։
Հատկանշական է, որ այսօր աշխարհում գործում են նմանատիպ ընդամենը 13 AI գործարաններ, և 14-րդը կառուցվում է հենց Հրազդանում»,-նշելէնա:
AI գործարանի կառուցման և հետագա գործունեության առանցքային տեխնոլոգիական գործընկերն է NVIDIA ընկերությունը, որի շուկայական կապիտալիզացիան համաշխարհային շուկայում գնահատվում է մոտ 4.6 տրիլիոն դոլար։

Второй этап проекта по созданию искусственного интеллекта в Раздан получил одобрение, в рамках которого планируется вложить 4 миллиарда долларов. Об этом сообщил мэр Раздана Севак Микаелян.
«Вы уже знаете, что в Раздане строится завод искусственного интеллекта с инвестициями в размере 500 миллионов долларов.
С радостью хочу сообщить, что утвержден второй этап программы, в рамках которого будет инвестировано 4 миллиарда долларов.
Это беспрецедентная возможность не только для нашей общины, но и для всей Армении — превратить Раздан в важный региональный центр технологий и инноваций.
Примечательно, что сегодня в мире функционируют всего 13 подобных AI-заводов, и 14-й строится именно в Раздане», — отметил он.
Ключевым технологическим партнером строительства и дальнейшей эксплуатации AI-завода является NVIDIA, рыночная капитализация которой на мировом рынке оценивается примерно в 4,6 триллиона долларов.