20 Մայիս 2026 - 08:10 AMT
«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության խորհրդի անդամ Նարեկ Կարապետյանը շարունակում է համարվել ԱԺ ընտրություններում պատգամավորի թեկնածու։ Այդ մասին ասել է ԿԸՀ մամուլի խոսնակ Սեդա Ղուկասյանը, տեղեկացնում է Factor.am-ը:
Նա մանրամասնել է, որ ԿԸՀ-ն ստուգումներ իրականացնելու գործառույթ չունի և առաջնորդվում է Նարեկ Կարապետյանի վերաբերյալ ՀՀ ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության կողմից տրամադրված և ԿԸՀ փոխանցված տեղեկանքով, ըստ որի՝ նա համարվում է միայն ՀՀ քաղաքացի։
Ավելի վաղ Քննչական կոմիտեն հաղորդագրություն է տարածել, որի համաձայն Նարեկ Կարապետյանը թաքցրել է օտար պետության քաղաքացիություն ունենալու մասին տեղեկությունը, ինչի հիմքով ՀՀ ՆԳՆ-ն հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացրել ՔԿ։
«Քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչությունում ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանությունից ստացված առերևույթ հանցանքի մասին հաղորդման համաձայն՝ 2026 թվականի հունիսի 7-ին ՀՀ ԱԺ հերթական ընտրություններում «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի առաջին համարով առաջադրված պատգամավորի թեկնածու Ն.Կ.-ն, նախազգուշացված լինելով կեղծ տեղեկություններ հայտնելու դեպքում օրենսդրությամբ սահմանված պատասխանատվության մասին, դիտավորությամբ թաքցրել է օտարերկրյա քաղաքացիություն ունենալու կամ ունեցած լինելու մասին տեղեկությունը, այն է՝ ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայություն է ներկայացրել այլ պետության քաղաքացի չլինելու մասին բովանդակությամբ կեղծ դիմում՝ այդ կերպ թաքցնելով պաշտոնատար անձի կարգավիճակ ձեռք բերելուն խոչընդոտող՝ օտարերկրյա քաղաքացիություն ունենալու մասին տեղեկությունը»,- հայտնել է ՔԿ-ն։
Ըստ նախաքննական մարմնի՝ հաղորդման հիման վրա նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 449-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնատար անձի կարգավիճակ ձեռք բերելուն կամ պահպանելուն խոչընդոտող տեղեկությունները թաքցնելը)։
Նարեկ Կարապետյանի՝ ՌԴ քաղաքացի լինելու մասին տեղեկություններ շրջանառել է ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը։ Նա հրապարակել է սքրինշոթ և գրել․ «Նարեկ Կարապետյանը ՌԴ քաղաքացի՞ է»: Գրառմանը կից փաստաթղթում ներկայացված են իրավաբանական անձի տվյալներ, որտեղ Նարեկ Կարապետյան անվան դիմաց նշված է՝ ՌԴ քաղաքացի։
Նարեկ Կարապետյանը գրառումից կարճ ժամանակ անց արձագանքել է․ «Ալեն Ռոբերտովիչ, այդպիսի բաներ մի՛ արեք։ Ես Ռուսաստանի քաղաքացի չեմ, բացի ՀՀ քաղաքացիությունից ուրիշ քաղաքացիություն չեմ ունեցել, կյանքում Ռուսաստանում ավելի քիչ եմ ապրել, քան Անգլիայում կամ Շվեյցարիայում»։
Նարեկ Կարապետյանը այսօր առավոտյան կրկին պնդել է, որ միայն ՀՀ քաղաքացի է, իսկ իր քաղաքացիության շուրջ ստեղծված աղմուկը մեկնաբանել է որպես «իշխանության կողմից ընտրողների ուշադրությունը շեղելու փորձեր»։

Narek Karapetyan, a member of the council of the Strong Armenia party, continues to hold the status of parliamentary candidate in Armenia’s National Assembly elections. The statement was made by Central Electoral Commission spokesperson Seda Ghukasyan, according to Factor.am .
She explained that the CEC does not have the authority to conduct independent investigations and relies on information provided by the Migration and Citizenship Service of Armenia’s Interior Ministry. According to the information submitted to the CEC, Karapetyan is considered solely an Armenian citizen.
Earlier, Armenia’s Investigative Committee issued a statement alleging that Karapetyan concealed information about holding foreign citizenship, based on which the Interior Ministry submitted a crime report to investigators.
“According to a report on an apparent crime received from Armenia’s Interior Ministry police by the Yerevan Investigative Department of the Investigative Committee, N.K., nominated as the lead candidate of the ‘Strong Armenia’ alliance in the June 7, 2026 parliamentary elections, despite being warned about legal liability for submitting false information, deliberately concealed information about holding or previously holding foreign citizenship. Specifically, he submitted an application to the Migration and Citizenship Service falsely declaring that he was not a citizen of another state, thereby concealing information about foreign citizenship, which constitutes an obstacle to obtaining the status of a public official,” the Investigative Committee said.
According to the investigative body, criminal proceedings were initiated under Part 1 of Article 449 of Armenia’s Criminal Code, which concerns concealing information that prevents obtaining or retaining the status of a public official.
Claims that Narek Karapetyan held Russian citizenship were earlier circulated by National Assembly Speaker Alen Simonyan, who published a screenshot and wrote: “Is Narek Karapetyan a Russian citizen?” The attached document contained legal entity data listing “Russian citizen” next to Karapetyan’s name.
Shortly after the publication, Karapetyan responded: “Alen Robertovich, don’t do things like this. I am not a Russian citizen. Apart from Armenian citizenship, I have never had any other citizenship. I have lived in Russia less than in England or Switzerland.”
On Thursday morning, Karapetyan again insisted that he is solely an Armenian citizen and described the controversy surrounding his citizenship as “an attempt by the authorities to distract voters’ attention.”