20 Մայիս 2026 - 08:10 AMT
«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության խորհրդի անդամ Նարեկ Կարապետյանը շարունակում է համարվել ԱԺ ընտրություններում պատգամավորի թեկնածու։ Այդ մասին ասել է ԿԸՀ մամուլի խոսնակ Սեդա Ղուկասյանը, տեղեկացնում է Factor.am-ը:
Նա մանրամասնել է, որ ԿԸՀ-ն ստուգումներ իրականացնելու գործառույթ չունի և առաջնորդվում է Նարեկ Կարապետյանի վերաբերյալ ՀՀ ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության կողմից տրամադրված և ԿԸՀ փոխանցված տեղեկանքով, ըստ որի՝ նա համարվում է միայն ՀՀ քաղաքացի։
Ավելի վաղ Քննչական կոմիտեն հաղորդագրություն է տարածել, որի համաձայն Նարեկ Կարապետյանը թաքցրել է օտար պետության քաղաքացիություն ունենալու մասին տեղեկությունը, ինչի հիմքով ՀՀ ՆԳՆ-ն հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացրել ՔԿ։
«Քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչությունում ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանությունից ստացված առերևույթ հանցանքի մասին հաղորդման համաձայն՝ 2026 թվականի հունիսի 7-ին ՀՀ ԱԺ հերթական ընտրություններում «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի առաջին համարով առաջադրված պատգամավորի թեկնածու Ն.Կ.-ն, նախազգուշացված լինելով կեղծ տեղեկություններ հայտնելու դեպքում օրենսդրությամբ սահմանված պատասխանատվության մասին, դիտավորությամբ թաքցրել է օտարերկրյա քաղաքացիություն ունենալու կամ ունեցած լինելու մասին տեղեկությունը, այն է՝ ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայություն է ներկայացրել այլ պետության քաղաքացի չլինելու մասին բովանդակությամբ կեղծ դիմում՝ այդ կերպ թաքցնելով պաշտոնատար անձի կարգավիճակ ձեռք բերելուն խոչընդոտող՝ օտարերկրյա քաղաքացիություն ունենալու մասին տեղեկությունը»,- հայտնել է ՔԿ-ն։
Ըստ նախաքննական մարմնի՝ հաղորդման հիման վրա նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 449-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնատար անձի կարգավիճակ ձեռք բերելուն կամ պահպանելուն խոչընդոտող տեղեկությունները թաքցնելը)։
Նարեկ Կարապետյանի՝ ՌԴ քաղաքացի լինելու մասին տեղեկություններ շրջանառել է ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը։ Նա հրապարակել է սքրինշոթ և գրել․ «Նարեկ Կարապետյանը ՌԴ քաղաքացի՞ է»: Գրառմանը կից փաստաթղթում ներկայացված են իրավաբանական անձի տվյալներ, որտեղ Նարեկ Կարապետյան անվան դիմաց նշված է՝ ՌԴ քաղաքացի։
Նարեկ Կարապետյանը գրառումից կարճ ժամանակ անց արձագանքել է․ «Ալեն Ռոբերտովիչ, այդպիսի բաներ մի՛ արեք։ Ես Ռուսաստանի քաղաքացի չեմ, բացի ՀՀ քաղաքացիությունից ուրիշ քաղաքացիություն չեմ ունեցել, կյանքում Ռուսաստանում ավելի քիչ եմ ապրել, քան Անգլիայում կամ Շվեյցարիայում»։
Նարեկ Կարապետյանը այսօր առավոտյան կրկին պնդել է, որ միայն ՀՀ քաղաքացի է, իսկ իր քաղաքացիության շուրջ ստեղծված աղմուկը մեկնաբանել է որպես «իշխանության կողմից ընտրողների ուշադրությունը շեղելու փորձեր»։

20 Май 2026 - 08:55 AMT
Нарек Карапетян, член совета партии «Сильная Армения», продолжает считаться кандидатом в депутаты Национального собрания Армении. Об этом сообщила пресс-секретарь Центральной избирательной комиссии Седа Гукасян, передает «Factor.am ».
Она пояснила, что ЦИК не обладает полномочиями проводить собственные проверки и руководствуется справкой, предоставленной Службой миграции и гражданства МВД Армении. Согласно переданным в ЦИК данным, Карапетян считается исключительно гражданином Армении.
Ранее Следственный комитет Армении распространил сообщение, согласно которому Карапетян якобы скрыл информацию о наличии иностранного гражданства, после чего МВД направило в СК сообщение о преступлении.
«Согласно сообщению о предполагаемом преступлении, поступившему из полиции МВД Армении в следственное управление города Еревана Следственного комитета, кандидат в депутаты Н.К., выдвинутый первым номером блока “Сильная Армения” на очередных выборах в Национальное собрание 7 июня 2026 года, будучи предупрежденным об ответственности за предоставление ложных сведений, умышленно скрыл информацию о наличии либо наличии в прошлом иностранного гражданства. В частности, он представил в Службу миграции и гражданства заявление ложного содержания об отсутствии гражданства другого государства, тем самым скрыв наличие иностранного гражданства, препятствующего получению статуса должностного лица», — говорится в сообщении Следственного комитета.
По данным следственного органа, возбуждено уголовное производство по части 1 статьи 449 Уголовного кодекса Армении — сокрытие сведений, препятствующих получению или сохранению статуса должностного лица.
Информацию о возможном российском гражданстве Нарека Карапетяна ранее распространил спикер Национального собрания Ален Симонян. Он опубликовал скриншот с подписью: «Нарек Карапетян — гражданин РФ?» В приложенном документе рядом с именем Карапетяна было указано: «гражданин РФ».
Вскоре после публикации Карапетян ответил: «Ален Робертович, не делайте таких заявлений. Я не гражданин России, кроме гражданства Армении другого гражданства у меня никогда не было. В России я жил меньше, чем в Англии или Швейцарии».
Утром в четверг Карапетян вновь заявил, что является исключительно гражданином Армении, а разгоревшийся вокруг его гражданства скандал назвал «попыткой властей отвлечь внимание избирателей».