Ռուսաստանը գերտերություն է, հարգանքով ու ակնածանքով ենք վերաբերվում, ասել է Նիկոլ Փաշինյանը Շնողում՝ անդրադառնալով Ռուսաստանի նախագահի հետ հարաբերություններին և ՀՀ-ՌԴ համագործակցությանը։
«Մենք 8 տարվա ընթացքում 200-ից ավել հեռախոսազրույց ենք ունեցել…ՌԴ նախագահի հետ շատ ջերմ հարաբերություններ ունենք»,-ասել է նա՝ պնդելով, թե Պուտինն ավելի հաճախ ոչ մի այլ երկրի ղեկավարի հետ չի հանդիպել, հայտնում է Panorama.am-ը:
Նա հավելել է, որ ՌԴ-ի հանդեպ ոչ մի կտրուկ գործողություն չեն անելու։
«Մենք ամենայն հարգանքով ենք վերաբերում Ռուսաստանի շահերին, բայց մենք չենք կարող Ռուսաստանի շահերն ավելի բարձր դնենք, քան մեր շահերը»,- հայտարարել է Փաշինյանը։
ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկն ասել է, որ մայիսի 29-ին Աստանայում կայանալիք Բարձրագույն եվրասիական տնտեսական խորհրդի նիստում «քննարկում կլինի ԵԱՏՄ-ում ՀՀ կարգավիճակի վերաբերյալ»: Նա նշել է, որ տնտեսական և քաղաքական հարցերը չափազանց սերտորեն միահյուսված են:

20 Май 2026 - 08:59 AMT
Премьер-министр Никол Пашинян заявил, что Армения «с уважением и почтением» относится к России как к мировой державе, комментируя отношения с президентом РФ Владимир Путин и армяно-российское сотрудничество во время встречи в Шнох.
«За восемь лет у нас было более 200 телефонных разговоров… У нас очень теплые отношения с президентом России», — сказал Пашинян, утверждая, что Путин ни с одним другим мировым лидером не встречался чаще, сообщает «Panorama.am ».
Он добавил, что Армения не намерена предпринимать каких-либо резких шагов в отношении России.
«Мы с огромным уважением относимся к интересам России, но не можем ставить российские интересы выше собственных», — заявил Пашинян.
Ранее вице-премьер России Алексей Оверчук заявил, что на заседании Высшего Евразийского экономического совета 29 мая в Астане состоится обсуждение статуса Армении в Евразийском экономическом союзе. По его словам, экономические и политические вопросы тесно взаимосвязаны.