Ընտրակաշառք տալու, ստանալու, բարեգործության արգելքը խախտելու և անձի ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը խոչընդոտելու դեպքերի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում ձերբակալված 4 անձի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանքը։ Այս մասին հայտնել են Հակակոռուպցիոն կոմիտեից, տեղեկացնում է Factor.am-ը:
Կալանավորումները վերաբերում են մայիսի 19-ի հրապարակմանը։ Ըստ ՀԿԿ-ի՝ պարզվել է, որ «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության թեկնածուի կազմակերպմամբ մի շարք անձինք օրենսդրական արգելքի պայմաններում տվել են ՀՀ Լոռու մարզի մի շարք ընտրողների բնակարանների վարձավճարները։
Նշվում է, որ խմբի անդամները, բացահայտումից խուսափելու և իրենց գործողությունների հետագծելիությունը նվազեցնելու նպատակով, օգտագործել են միջնորդավորված անձանց և նրանց պատկանող ավտոմեքենաները, գումարները տրամադրել են հիմնականում կանխիկ եղանակով, դրանց ստացման և բաժանման գործընթացում ներգրավել են իրենց հետ փոխկապակցված ընկերությունների աշխատողներին ու նրանց շրջապատի անձանց, իսկ դրամական միջոցների շարժի վերահսկումը դժվարացնելու նպատակով ծրագրել են ֆինանսական գործառնությունների համար օգտագործել ռուսական բանկային քարտեր։

20 May 2026 - 09:06 AMT
Four individuals detained within a criminal investigation into alleged vote-buying, illegal charitable activity and interference with the free exercise of voting rights have been placed in pretrial detention, Armenia’s Anti-Corruption Committee said, according to Factor.am .
The arrests relate to a publication issued on May 19. According to the committee, investigators established that, at the organization of a candidate from the Strong Armenia party, several individuals paid apartment rental fees for a number of voters in Armenia’s Lori Province despite legal prohibitions.
The committee stated that members of the group used intermediaries and vehicles belonging to third parties in an effort to avoid detection and reduce traceability of their actions. Funds were allegedly distributed mainly in cash, while employees of affiliated companies and people connected to them were involved in receiving and distributing the money.
Investigators also said the group planned to use Russian bank cards for financial transactions in order to complicate oversight of the movement of funds.