Ընտրակաշառք տալու, ստանալու, բարեգործության արգելքը խախտելու և անձի ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը խոչընդոտելու դեպքերի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում ձերբակալված 4 անձի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանքը։ Այս մասին հայտնել են Հակակոռուպցիոն կոմիտեից, տեղեկացնում է Factor.am-ը:
Կալանավորումները վերաբերում են մայիսի 19-ի հրապարակմանը։ Ըստ ՀԿԿ-ի՝ պարզվել է, որ «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության թեկնածուի կազմակերպմամբ մի շարք անձինք օրենսդրական արգելքի պայմաններում տվել են ՀՀ Լոռու մարզի մի շարք ընտրողների բնակարանների վարձավճարները։
Նշվում է, որ խմբի անդամները, բացահայտումից խուսափելու և իրենց գործողությունների հետագծելիությունը նվազեցնելու նպատակով, օգտագործել են միջնորդավորված անձանց և նրանց պատկանող ավտոմեքենաները, գումարները տրամադրել են հիմնականում կանխիկ եղանակով, դրանց ստացման և բաժանման գործընթացում ներգրավել են իրենց հետ փոխկապակցված ընկերությունների աշխատողներին ու նրանց շրջապատի անձանց, իսկ դրամական միջոցների շարժի վերահսկումը դժվարացնելու նպատակով ծրագրել են ֆինանսական գործառնությունների համար օգտագործել ռուսական բանկային քարտեր։

20 Май 2026 - 09:07 AMT
Четырем лицам, задержанным в рамках уголовного производства по фактам дачи и получения избирательной взятки, нарушения запрета на благотворительность и воспрепятствования свободному осуществлению избирательного права, избрана мера пресечения в виде ареста. Об этом сообщили в Антикоррупционном комитете Армении, передает «Factor.am ».
Аресты связаны с публикацией от 19 мая. По данным комитета, установлено, что по организации кандидата от партии «Сильная Армения» ряд лиц, несмотря на законодательный запрет, оплатили аренду квартир нескольким избирателям в Лорийской области Армении.
Отмечается, что участники группы для избежания разоблачения и снижения отслеживаемости своих действий использовали посредников и принадлежащие им автомобили. Денежные средства в основном передавались наличными, а в процессе их получения и распределения были задействованы сотрудники связанных с ними компаний и лица из их окружения.
Также, по данным следствия, для усложнения контроля за движением денежных средств группа планировала использовать российские банковские карты при финансовых операциях.