20 Մայիս 2026 - 11:40 AMT
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը լրագրողների հետ զրույցում անդրադարձել է Ռազմարդյունաբերական կոմիտեի նախկին նախագահ Ավետիք Քերոբյանի քննադատությանը և պատասխանել զենքի արտահանման մասին հայտարարության շուրջ հնչած մեղադրանքներին, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Մայիսի 19-ին Մխիթար Հայրապետյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանից առաջին անգամ արտահանվել են միլիոնավոր դոլարների հայրենական արտադրության զենքեր։ Ավետիք Քերոբյանը հակադարձել էր՝ այդ հայտարարությունը որակելով սուտ և նշելով, որ դեռ 2015 թվականին տեղական ընկերություններից մեկը մի քանի միլիոն դոլարի բարձր տեխնոլոգիական ռազմական տեխնիկա է արտահանել ՆԱՏՕ-ի անդամ երկիր։
«Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության և պաշտպանության նախարարության բազաներում այս պահի դրությամբ տեղեկություն չկա, որ նախկինում նմանատիպ այլ գործարք է եղել։ Կարող եմ հայտնել այն տեղեկությունը, ինչին տիրապետում եմ` արտահանում եղել է, բայց այն եղել է կա՛մ քաղաքացիական, կա՛մ երկակի նշանակության արտադրանք, ինչպես նաև եղել է X ռազմական համակարգի բաղադրիչների արտահանում, պայմանականորեն՝ ՀՕՊ-ի բջիջների արտահանում»,- լրագրողների հարցին ի պատասխան ասել է Մխիթար Հայրապետյանը։
Նա հստակեցրել է, որ իր հայտարարությունը վերաբերել է վերջնական ռազմական արտադրանքի արտահանմանը, որը մշակվել և արտադրվել է Հայաստանում ու որպես պատրաստի զենք արտահանվել երկրից։
«Եթե չեն ցանկանում հրապարակային ասել, ապա առնվազն մեզ կարող են տեղեկացնել, թե 10 տարի առաջ Հայաստանում այդ ինչ զենքեր են արտադրվել իբրև վերջնական ռազմական արտադրանք և արտահանվել։ Եթե նման փաստեր չներկայացնեն, ապա կունենանք լեգիտիմ իրավունք ասելու, որ դրանք հերթական մերկապարանոց հայտարարություններն են»,- ասել է Հայրապետյանը։
Նախարարը կրկին պնդել է, որ Հայաստանից առաջին անգամ արտահանվել են միլիոնավոր դոլարների հայրենական արտադրության զենքեր, սակայն չի հրապարակել զինատեսակի քանակը, արժեքը, տեսակը և գնորդ երկիրը։
«Որպես կանոն՝ նմանատիպ գործարքների պարագայում կողմերի միջև պետք է կոնսենսուս լինի այդ տվյալները հրապարակելու վերաբերյալ։ Այս պահին այդ կոնսենսուսը չկա։ Մենք մեր հայտարարություններով որևէ պարագայում չենք կարող վտանգել ու հավելյալ խնդիրներ ստեղծել ապագայի համար, որովհետև սա ընդամենը սկիզբն է մի երկար ճանապարհի։ Այս ոլորտում կարևոր է, որ Հայաստանը՝ որպես պետություն, և մասնավորը՝ որպես գործընկեր, լինեն վստահելի ու հուսալի։ Կան կանոններ, որոնք պետք է պահպանել, քանի որ դրանց պահպանումն է ապագա հնարավոր նոր գործարքների նախադրյալը»,- նշել է նա։
Հայրապետյանը հավելել է, որ ներկայում ավելի մեծ թվով ընկերություններ արդեն ստացել են ավելի շատ երկրներ արտադրանք արտահանելու թույլտվություն։

20 Май 2026 - 12:07 AMT
Министр высокотехнологической промышленности Армении Мхитар Айрапетян прокомментировал критику бывшего главы Военно-промышленного комитета Аветика Керобяна и ответил на обвинения в недостоверности заявлений об экспорте вооружений, сообщает «Sputnik Армения».
19 мая Мхитар Айрапетян заявил, что Армения впервые экспортировала отечественное оружие на миллионы долларов. Аветик Керобян опроверг это заявление, назвав его ложью, и отметил, что еще в 2015 году одна из армянских компаний экспортировала в страну-член НАТО высокотехнологичную военную технику на несколько миллионов долларов.
«На данный момент в базах Министерства высокотехнологической промышленности и Министерства обороны отсутствует информация о том, что ранее имела место аналогичная сделка. Могу сообщить имеющиеся у меня сведения: экспорт действительно был, однако речь шла либо о гражданской продукции, либо о продукции двойного назначения, а также об экспорте компонентов военных систем — условно говоря, элементов систем ПВО», — заявил Айрапетян, отвечая на вопросы журналистов.
Он уточнил, что его заявление касалось именно экспорта конечной военной продукции, разработанной и произведенной в Армении и поставленной за рубеж как готовое оружие.
«Если они не хотят говорить об этом публично, то хотя бы могут сообщить нам, какое именно оружие было произведено в Армении 10 лет назад в качестве конечной военной продукции и экспортировано. Если такие факты не будут представлены, у нас будет законное право утверждать, что это очередные голословные заявления», — сказал Айрапетян.
Министр вновь подчеркнул, что Армения впервые экспортировала отечественное оружие на миллионы долларов, однако отказался раскрывать количество, стоимость, тип вооружения и страну-покупателя.
«Как правило, при подобных сделках между сторонами должен существовать консенсус относительно публикации таких данных. На данный момент такого консенсуса нет. Мы ни при каких обстоятельствах не можем своими заявлениями создавать угрозы или дополнительные проблемы на будущее, поскольку это лишь начало долгого пути.
В этой сфере важно, чтобы Армения как государство и частные партнеры как участники рынка оставались надежными и заслуживающими доверия. Существуют правила, которые необходимо соблюдать, поскольку именно их соблюдение создает предпосылки для будущих сделок», — отметил он.
Айрапетян добавил, что в настоящее время большее число компаний уже получило разрешения на экспорт продукции в большее количество стран.