20 Մայիս 2026 - 11:40 AMT
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը լրագրողների հետ զրույցում անդրադարձել է Ռազմարդյունաբերական կոմիտեի նախկին նախագահ Ավետիք Քերոբյանի քննադատությանը և պատասխանել զենքի արտահանման մասին հայտարարության շուրջ հնչած մեղադրանքներին, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Մայիսի 19-ին Մխիթար Հայրապետյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանից առաջին անգամ արտահանվել են միլիոնավոր դոլարների հայրենական արտադրության զենքեր։ Ավետիք Քերոբյանը հակադարձել էր՝ այդ հայտարարությունը որակելով սուտ և նշելով, որ դեռ 2015 թվականին տեղական ընկերություններից մեկը մի քանի միլիոն դոլարի բարձր տեխնոլոգիական ռազմական տեխնիկա է արտահանել ՆԱՏՕ-ի անդամ երկիր։
«Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության և պաշտպանության նախարարության բազաներում այս պահի դրությամբ տեղեկություն չկա, որ նախկինում նմանատիպ այլ գործարք է եղել։ Կարող եմ հայտնել այն տեղեկությունը, ինչին տիրապետում եմ` արտահանում եղել է, բայց այն եղել է կա՛մ քաղաքացիական, կա՛մ երկակի նշանակության արտադրանք, ինչպես նաև եղել է X ռազմական համակարգի բաղադրիչների արտահանում, պայմանականորեն՝ ՀՕՊ-ի բջիջների արտահանում»,- լրագրողների հարցին ի պատասխան ասել է Մխիթար Հայրապետյանը։
Նա հստակեցրել է, որ իր հայտարարությունը վերաբերել է վերջնական ռազմական արտադրանքի արտահանմանը, որը մշակվել և արտադրվել է Հայաստանում ու որպես պատրաստի զենք արտահանվել երկրից։
«Եթե չեն ցանկանում հրապարակային ասել, ապա առնվազն մեզ կարող են տեղեկացնել, թե 10 տարի առաջ Հայաստանում այդ ինչ զենքեր են արտադրվել իբրև վերջնական ռազմական արտադրանք և արտահանվել։ Եթե նման փաստեր չներկայացնեն, ապա կունենանք լեգիտիմ իրավունք ասելու, որ դրանք հերթական մերկապարանոց հայտարարություններն են»,- ասել է Հայրապետյանը։
Նախարարը կրկին պնդել է, որ Հայաստանից առաջին անգամ արտահանվել են միլիոնավոր դոլարների հայրենական արտադրության զենքեր, սակայն չի հրապարակել զինատեսակի քանակը, արժեքը, տեսակը և գնորդ երկիրը։
«Որպես կանոն՝ նմանատիպ գործարքների պարագայում կողմերի միջև պետք է կոնսենսուս լինի այդ տվյալները հրապարակելու վերաբերյալ։ Այս պահին այդ կոնսենսուսը չկա։ Մենք մեր հայտարարություններով որևէ պարագայում չենք կարող վտանգել ու հավելյալ խնդիրներ ստեղծել ապագայի համար, որովհետև սա ընդամենը սկիզբն է մի երկար ճանապարհի։ Այս ոլորտում կարևոր է, որ Հայաստանը՝ որպես պետություն, և մասնավորը՝ որպես գործընկեր, լինեն վստահելի ու հուսալի։ Կան կանոններ, որոնք պետք է պահպանել, քանի որ դրանց պահպանումն է ապագա հնարավոր նոր գործարքների նախադրյալը»,- նշել է նա։
Հայրապետյանը հավելել է, որ ներկայում ավելի մեծ թվով ընկերություններ արդեն ստացել են ավելի շատ երկրներ արտադրանք արտահանելու թույլտվություն։

20 May 2026 - 12:06 AMT
Armenia’s High-Tech Industry Minister Mkhitar Hayrapetyan commented on criticism from former Military Industry Committee chairman Avetik Kerobyan and responded to accusations that he had made false claims regarding arms exports, according to Sputnik Armenia.
On May 19, Mkhitar Hayrapetyan announced that Armenia had exported domestically produced weapons worth millions of dollars for the first time. Avetik Kerobyan disputed the statement, calling it false and arguing that one local company had exported several million dollars’ worth of high-tech military equipment to a NATO member state as early as 2015.
“At this moment, there is no information in the databases of the Ministry of High-Tech Industry or the Defense Ministry indicating that a similar transaction had previously taken place. I can share the information available to me: there were exports, but they involved either civilian or dual-use products, as well as exports of components for a military system — conditionally speaking, air defense system cells,” Hayrapetyan said in response to journalists’ questions.
He clarified that his statement referred specifically to the export of finished military products that had been developed and manufactured in Armenia and exported abroad as ready-made weapons.
“If they do not wish to speak publicly, they can at least inform us what kinds of weapons were produced in Armenia 10 years ago as final military products and exported. If they fail to provide such facts, then we will have the legitimate right to say that these are yet another set of baseless statements,” Hayrapetyan said.
The minister again insisted that Armenia had exported domestically produced weapons worth millions of dollars for the first time, though he declined to disclose the quantity, value, type of weapons or the buyer country.
“As a rule, in such transactions, there must be consensus between the parties regarding the publication of such data. At this moment, that consensus does not exist. Under no circumstances can we, through our statements, endanger or create additional problems for the future, because this is only the beginning of a long road.
“In this field, it is important for Armenia as a state, and for private partners, to be reliable and trustworthy. There are rules that must be observed, because compliance with them creates the preconditions for future potential deals,” he noted.
Hayrapetyan added that a larger number of companies have now received permission to export products to more countries.