20 Մայիս 2026 - 12:13 AMT
Արարատի ցեմենտի գործարանը ձեռք է բերվել 25 տարի առաջ օրինական ճանապրհով, հարկերը վճարվել են, հայտարարել է ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ` արձագանքելով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Ավելի վաղ Լոռու մարզի Շնող համայնքում ՀՀ վարչապետ, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ շատ շուտով ԲՀԿ ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանի բիզնես ողնաշարը՝ «Արարատցեմենտ» գործարանը, դառնալու է պետական և պատկանելու է Հայաստանի Հանրապետությանը, ինչպես նաև այնտեղ նշանակվելու է ժամանակավոր կառավարիչ։
«Այսօր Ծառուկյանին վախեցնում են, թե գործարանը վերցնում ենք, տալիս ժողովրդին…քո ցավն էլ տանեմ. օրենքի առաջ բոլորն էլ հավասար են։ Եթե անօրինական պիտի խլես, դրա պատասխանը դու ես տալու ու պետությունը, քանի որ դա մասնավոր սեփականություն է։ Հասկացեք` նա (նկատի ունի Նիկոլ Փաշինյանին–խմբ.) արդեն խուճապի մեջ է, չի տիրապետում իր ներվերին»,– ասել է նա:
Նա հավելել է, որ 20 տարի առաջ գործարանը ձեռք է բերել ու հիմա քննադատական խոսք է ասում իշխանությունների հասցեին:
«Դա չի նշանակում, որ պետք է խառնվեն իրար ու ինչ–որ բաներ անեն։ Երբ իրականությունն եմ ասում, խառվել են իրա՞ր։ Մինչդեռ իշխանությունը ոչ մի լավ բան չի անում և իր արածների պատասխանը չի տալիս»,- հայտարարել է Ծառուկյանը։
Ըստ Ծառուկյանի՝ սա նշան է այն բանի, որ իշխանությունն արդեն զգացել է, որ իրենց վերջը մոտեցել է։
ՀՀ-ում հերթական խորհրդարանական ընտրությունները տեղի կունենան 2026 թվականի հունիսի 7-ին։ Ընտրություններին մասնակցելու հայտ ներկայացրել է 19 քաղաքական ուժ՝ 2 դաշինք և 17 կուսակցություն։ Մայիսի 8-ին մեկնարկել է պաշտոնական քարոզարշավը, որը կշարունակվի մինչև հունիսի 5-ը ներառյալ։

20 Май 2026 - 12:33 AMT
Лидер партии «Процветающая Армения» Гагик Царукян в ходе предвыборной кампании заявил, что завод «Араратцемент» был приобретен законным путем 25 лет назад, а все налоги были уплачены. Так он прокомментировал заявление премьер-министра Никол Пашинян, сообщает «Sputnik Армения».
Ранее в ходе встречи в общине Шнох Лорийской области премьер-министр и кандидат в премьер-министры от партии «Гражданский договор» Никол Пашинян заявил, что «Араратцемент», который он назвал «бизнес-опорой» Гагика Царукяна, вскоре станет государственной собственностью, а на предприятии будет назначен временный управляющий.
«Сегодня Царукяна пугают тем, что завод заберут и отдадут народу… Перед законом все равны. Если собираетесь что-то незаконно отнимать, то отвечать за это будете вы и государство, потому что это частная собственность.
Поймите, он [имея в виду Никола Пашиняна] уже находится в панике и не владеет своими нервами», — заявил Царукян.
Он добавил, что приобрел завод 20 лет назад и сейчас лишь высказывает критические замечания в адрес властей.
«Это не означает, что они должны терять самообладание и делать что попало. Когда я говорю правду, это их выводит из равновесия? Между тем власти не делают ничего хорошего и не отвечают за свои действия», — отметил Царукян.
По словам Царукяна, происходящее свидетельствует о том, что власти уже почувствовали приближение своего конца.
Очередные парламентские выборы в Армении состоятся 7 июня 2026 года. Заявки на участие подали 19 политических сил — 2 блока и 17 партий. Официальная предвыборная кампания стартовала 8 мая и продлится до 5 июня включительно.