«Ականատես» դիտորդական առաքելությունը մտահոգություն է հայտնել քաղաքական և հանրային դիսկուրսում զարգացող ատելության խոսքի և անհանդուրժողականության խոսույթով, որը վերջին օրերին առավել սրվել է նախընտրական քարոզչության շրջանակում։ Առաքելությունը ուշադրություն է հրավիրել Արթուր Օսիպյանի և վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի միջև տեղի ունեցած բանավեճին և դրա հետևանքներին՝ նշելով, որ կալանավորման միջնորդությունը, համարում են առերևույթ չհիմնավորված և անօրինական:
«Ըստ այդմ, առնվազն հանրամատչելի տեղեկատվության հիման վրա Արթուր Օսիպյանի նկատմամբ իրականացվող քրեական հետապնդումը, նրան առաջադրված մեղադրանքները՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 330-րդ, 297-րդ և 211-րդ հոդվածներով, ինչպես նաև, որպես հետևանք, կալանավորման միջնորդությունը, համարում ենք առերևույթ չհիմնավորված և անօրինական։
«Ականատեսի» գնահատմամբ՝ Օսիպյանի արտահայտությունները, թեև պարունակել են կոշտ և սուր, որոշ մասով անհարիր խոսույթ պարունակող քաղաքական քննադատություններ, այնուամենայնիվ գտնվել են քաղաքական քննադատության շրջանակում, այդ թվում՝ Արցախում տեղ գտած կոռուպցիոն դրսևորումները քննադատող արտահայտությունները և հանդիպմանը նախորդած սոցիալական ցանցում արված գրառման մեջ տեղ գտած խոսույթը։
Ընդ որում, տվյալ իրավիճակում նրա ընդդիմախոս, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից հնչեցվել են ոչ պակաս կոշտ և անգամ ավելի սուր գնահատականներ ու արձագանքներ, ինչը վկայում է փոխադարձ էմոցիոնալ և քաղաքական բախման մասին։ Ընդ որում, Ն․Փաշինյանի դեպքում խիստ մտահոգիչ և անընդունելի են Արցախից բռնի տեղահանված անձանց ուղղված անպատշաճ արտահայտությունները, որոնք հերթական անգամ սրում են հանրային տրամադրւթյուններն ու խորացնում բևեռացումը։
Նման պայմաններում կողմերի արտահայտությունները, անհրաժեշտության դեպքում, վերջիններիս նախաձեռնությամբ կարող են գնահատման առարկա դառնալ բացառապես վիրավորանքի կամ զրպարտության իրավական համատեքստում։ Սակայն դրանք չեն կարող ողջամտորեն որակվել որպես խուլիգանություն, քարոզչությանը խոչընդոտում կամ առավել ևս՝ բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչեր, բռնությունը հրապարակայնորեն արդարացնել կամ քարոզել»,- ասված է հայտարարության մեջ։
Դիտորդական առաքելությունը կոչ է արել իրավապահ մարմիններին դադարեցնել անհիմն և քաղաքական ենթատեքստ ստեղծող քրեական հետապնդումը, առաջնորդվել բացառապես իրավունքի գերակայության, օրինականության և համաչափության սկզբունքներով, ինչպես նաև զերծ մնալ քաղաքական գործընթացների նկատմամբ որևէ միջամտության կամ ազդեցության տպավորություն ստեղծող գործելակերպից։
«Միաժամանակ կոչ ենք անում բոլոր քաղաքական դերակատարներին ցուցաբերել զսպվածություն, հրաժարվել ատելության խոսքից և քաղաքական հակառակորդների դեմ անհանդուրժողականության խորացմանն ուղղված խոսույթից՝ նպաստելով հանրային համերաշխության և իրավական պետության սկզբունքների պահպանմանը»,- նշում է առաքելությունը։
Ավելի վաղ փաստաբան Ռոման Երիցյանը հայտնել էր, որ Արթուր Օսիպյանի նկատմամբ ներկայացվել է կալանավորման միջնորդություն: Օսիպյանը քարոզարշավի ընթացքում մոտեցել էր վարչապետին և հարցեր ուղղել Արցախի կարգավիճակի, բանակցային գործընթացի, ինչպես նաև Արցախի նախկին իշխանություններին Հայաստանի կողմից տրամադրված ֆինանսական աջակցության վերաբերյալ։ Զրույցի ընթացքում իրավիճակը սրվել է, և Փաշինյանը Օսիպյանին կոշտ բառապաշարով հորդորել է հեռանալ։

Наблюдательная миссия «Аканатес» выразила обеспокоенность ростом языка ненависти и нетерпимости в политическом и общественном дискурсе Армении, который, по ее оценке, особенно обострился в последние дни в рамках предвыборной кампании. Миссия обратила внимание на спор между Артур Осипян и премьер-министром Никол Пашинян, заявив, что ходатайство о заключении Осипяна под стражу является на первый взгляд необоснованным и незаконным.
«Исходя как минимум из общедоступной информации, мы считаем уголовное преследование Артура Осипяна, предъявленные ему обвинения по статьям 330, 297 и 211 Уголовного кодекса Армении, а также ходатайство о его аресте — очевидно необоснованными и незаконными.
По оценке “Аканатеса”, высказывания Осипяна, хотя и содержали резкую и местами неподобающую политическую критику, тем не менее находились в рамках политической полемики, включая заявления о коррупционных проявлениях в Арцахе и риторику, использованную в публикации в социальных сетях до встречи.
При этом в данной ситуации его оппонент — премьер-министр Никол Пашинян — также позволил себе не менее резкие, а в ряде случаев и более жесткие высказывания, что свидетельствует о взаимном эмоциональном и политическом столкновении. В случае Пашиняна особенно тревожными и неприемлемыми являются некорректные высказывания в адрес насильственно перемещенных лиц из Арцаха, которые вновь обостряют общественные настроения и углубляют поляризацию.
В подобных условиях высказывания сторон при необходимости могут рассматриваться исключительно в правовом контексте оскорбления или клеветы. Однако они не могут быть разумно квалифицированы как хулиганство, воспрепятствование агитации или тем более публичные призывы к насилию, оправдание либо пропаганда насилия», — говорится в заявлении.
Наблюдательная миссия призвала правоохранительные органы прекратить необоснованное уголовное преследование с политическим подтекстом, руководствоваться исключительно принципами верховенства права, законности и соразмерности, а также воздерживаться от действий, создающих впечатление вмешательства в политические процессы.
«Одновременно призываем всех политических деятелей проявлять сдержанность, отказаться от языка ненависти и риторики, направленной на углубление нетерпимости к политическим оппонентам, способствуя общественной солидарности и сохранению принципов правового государства», — отметили в миссии.
Ранее адвокат Роман Ерицян сообщил, что в суд было направлено ходатайство об аресте Артура Осипяна. Во время предвыборной кампании Осипян подошел к премьер-министру и задал вопросы о статусе Арцаха, переговорном процессе и финансовой помощи, предоставленной Арменией бывшим властям Арцаха. В ходе разговора ситуация обострилась, и Пашинян в резкой форме потребовал от Осипяна уйти.