«Ականատես» դիտորդական առաքելությունը մտահոգություն է հայտնել քաղաքական և հանրային դիսկուրսում զարգացող ատելության խոսքի և անհանդուրժողականության խոսույթով, որը վերջին օրերին առավել սրվել է նախընտրական քարոզչության շրջանակում։ Առաքելությունը ուշադրություն է հրավիրել Արթուր Օսիպյանի և վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի միջև տեղի ունեցած բանավեճին և դրա հետևանքներին՝ նշելով, որ կալանավորման միջնորդությունը, համարում են առերևույթ չհիմնավորված և անօրինական:
«Ըստ այդմ, առնվազն հանրամատչելի տեղեկատվության հիման վրա Արթուր Օսիպյանի նկատմամբ իրականացվող քրեական հետապնդումը, նրան առաջադրված մեղադրանքները՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 330-րդ, 297-րդ և 211-րդ հոդվածներով, ինչպես նաև, որպես հետևանք, կալանավորման միջնորդությունը, համարում ենք առերևույթ չհիմնավորված և անօրինական։
«Ականատեսի» գնահատմամբ՝ Օսիպյանի արտահայտությունները, թեև պարունակել են կոշտ և սուր, որոշ մասով անհարիր խոսույթ պարունակող քաղաքական քննադատություններ, այնուամենայնիվ գտնվել են քաղաքական քննադատության շրջանակում, այդ թվում՝ Արցախում տեղ գտած կոռուպցիոն դրսևորումները քննադատող արտահայտությունները և հանդիպմանը նախորդած սոցիալական ցանցում արված գրառման մեջ տեղ գտած խոսույթը։
Ընդ որում, տվյալ իրավիճակում նրա ընդդիմախոս, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից հնչեցվել են ոչ պակաս կոշտ և անգամ ավելի սուր գնահատականներ ու արձագանքներ, ինչը վկայում է փոխադարձ էմոցիոնալ և քաղաքական բախման մասին։ Ընդ որում, Ն․Փաշինյանի դեպքում խիստ մտահոգիչ և անընդունելի են Արցախից բռնի տեղահանված անձանց ուղղված անպատշաճ արտահայտությունները, որոնք հերթական անգամ սրում են հանրային տրամադրւթյուններն ու խորացնում բևեռացումը։
Նման պայմաններում կողմերի արտահայտությունները, անհրաժեշտության դեպքում, վերջիններիս նախաձեռնությամբ կարող են գնահատման առարկա դառնալ բացառապես վիրավորանքի կամ զրպարտության իրավական համատեքստում։ Սակայն դրանք չեն կարող ողջամտորեն որակվել որպես խուլիգանություն, քարոզչությանը խոչընդոտում կամ առավել ևս՝ բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչեր, բռնությունը հրապարակայնորեն արդարացնել կամ քարոզել»,- ասված է հայտարարության մեջ։
Դիտորդական առաքելությունը կոչ է արել իրավապահ մարմիններին դադարեցնել անհիմն և քաղաքական ենթատեքստ ստեղծող քրեական հետապնդումը, առաջնորդվել բացառապես իրավունքի գերակայության, օրինականության և համաչափության սկզբունքներով, ինչպես նաև զերծ մնալ քաղաքական գործընթացների նկատմամբ որևէ միջամտության կամ ազդեցության տպավորություն ստեղծող գործելակերպից։
«Միաժամանակ կոչ ենք անում բոլոր քաղաքական դերակատարներին ցուցաբերել զսպվածություն, հրաժարվել ատելության խոսքից և քաղաքական հակառակորդների դեմ անհանդուրժողականության խորացմանն ուղղված խոսույթից՝ նպաստելով հանրային համերաշխության և իրավական պետության սկզբունքների պահպանմանը»,- նշում է առաքելությունը։
Ավելի վաղ փաստաբան Ռոման Երիցյանը հայտնել էր, որ Արթուր Օսիպյանի նկատմամբ ներկայացվել է կալանավորման միջնորդություն: Օսիպյանը քարոզարշավի ընթացքում մոտեցել էր վարչապետին և հարցեր ուղղել Արցախի կարգավիճակի, բանակցային գործընթացի, ինչպես նաև Արցախի նախկին իշխանություններին Հայաստանի կողմից տրամադրված ֆինանսական աջակցության վերաբերյալ։ Զրույցի ընթացքում իրավիճակը սրվել է, և Փաշինյանը Օսիպյանին կոշտ բառապաշարով հորդորել է հեռանալ։

The “Akanates” observer mission expressed concern over growing hate speech and intolerance in Armenia’s political and public discourse, which it said has intensified in recent days during the election campaign. The mission drew attention to the dispute between Arthur Osipyan and Prime Minister Nikol Pashinyan, stating that the motion seeking Osipyan’s detention appears unfounded and unlawful.
“Accordingly, at least on the basis of publicly available information, we consider the criminal prosecution against Arthur Osipyan, the charges brought against him under Articles 330, 297 and 211 of Armenia’s Criminal Code, and consequently the motion for detention, to be prima facie unfounded and unlawful.
“According to the assessment, Osipyan’s statements, although containing harsh and in some cases inappropriate political criticism, nevertheless remained within the framework of political critique, including remarks criticizing manifestations of corruption in Artsakh and the rhetoric used in a social media post made before the meeting.
“At the same time, in this situation, his opponent — Prime Minister Nikol Pashinyan — also made no less harsh and even sharper remarks and responses, indicating a mutually emotional and political confrontation. In Pashinyan’s case, inappropriate remarks directed at forcibly displaced persons from Artsakh are especially concerning and unacceptable, as they once again inflame public sentiment and deepen polarization.
“In such conditions, the parties’ statements, if necessary, may become the subject of assessment exclusively within the legal context of insult or defamation. However, they cannot reasonably be classified as hooliganism, obstruction of campaigning or, even more so, public calls for violence, justification or promotion of violence,” the statement said.
The observer mission called on law enforcement bodies to stop what it described as an unfounded criminal prosecution carrying political overtones, to act strictly in accordance with the principles of the rule of law, legality and proportionality, and to avoid conduct that could create the impression of interference in political processes.
“At the same time, we call on all political actors to show restraint, refrain from hate speech and rhetoric aimed at deepening intolerance toward political opponents, thereby contributing to public solidarity and the preservation of the principles of a rule-of-law state,” the mission added.
Earlier, lawyer Roman Yeritsyan said that a motion for Arthur Osipyan’s detention had been submitted to court. During the campaign, Osipyan approached the prime minister and asked questions about the status of Artsakh, the negotiation process and financial assistance provided by Armenia to former Artsakh authorities. The exchange escalated, and Pashinyan sharply urged Osipyan to leave.