20 Մայիս 2026 - 13:42 AMT
ՀԱԿ փոխնախագահ, ՀԱԿ վարչապետի թեկնածու Լևոն Զուրաբյանը ֆեյսբուքյան եթերում անդրադարձել էվարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այն հայտարարությանը, որ «շատ շուտով Ծառուկյան-ԲՀԿ ղեկավարի բիզնես ողնաշարը կոտրվելու է՝ Արարատի ցեմենտի գործարանը լինելու է պետական և պատկանելու է ՀՀ-ին»։
«Եթե պետությունը կարող է այսպես զուտ քաղաքական մոտիվացիայով հարձակում գործել մասնավոր սեփականության ինստիտուտի դեմ, դա վատ հետևանքների է բերելու»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ հետևանքները ծանր են լինելու ներդրումային առումով:
«Փաշինյանի Հայաստանում օրենքը, Սահմանադրությունը չեն հարգվում: Այն մարդիկ, որոնք սկսում են վտանգ ներկայացնել Փաշինյանի համար, ենթարկվում են հետապնդման։ Նույնը Գագիկ Ծառուկյանի պարագայում է։ Մինչև այս մարդը Նիկոլի հաշվարկով իրեն վտանգ չէր ներկայացնում, ամեն ինչ հանգիստ էր, հենց սկսեց վտանգ ներկայացնել, անցնում է հաշվեհարդարի»,-ասել է Զուրաբյանը:
Գլխավոր դատախազությունը մի շարք խախտումներ է հայտնաբերել «Արարատցեմենտի» մասնավորեցման գործընթացում:
Դատախազությունը մայիսի 5-ին գրություն է հասցեագրել ՀՀ կառավարություն՝ առաջարկելով քննարկել ընկերությունում առկա խախտումները և դրանց հետևանքները վերացնելու նպատակով պատշաճ վարչարարություն իրականացնելու, այդ թվում, օրինակ, ընկերությունում ժամանակավոր կառավարիչ նշանակելու նպատակահարմարությունը:

Левон Зурабян, заместитель председателя Армянский национальный конгресс и кандидат в премьер-министры от партии, в эфире Facebook прокомментировал заявление премьер-министра Никол Пашинян о том, что «очень скоро бизнес-опора Царукяна и лидера ППА будет сломана — завод «Араратцемент» станет государственной собственностью и будет принадлежать Армении».
«Если государство может таким образом, исключительно по политической мотивации, атаковать институт частной собственности, это приведет к плохим последствиям», — заявил Зурабян, добавив, что последствия будут тяжелыми с точки зрения инвестиций.
«В Армении Пашиняна не уважаются закон и Конституция. Те люди, которые начинают представлять угрозу для Пашиняна, подвергаются преследованию. То же самое происходит в случае Гагик Царукян. Пока этот человек, по расчетам Никола, не представлял угрозы, все было спокойно. Как только начал представлять угрозу — началась расправа», — сказал Зурабян.
Ранее Генеральная прокуратура Армении сообщила о выявлении ряда нарушений в процессе приватизации «Араратцемента».
5 мая прокуратура направила правительству Армении письмо с предложением рассмотреть меры по устранению выявленных нарушений и их последствий, включая возможность назначения временного управляющего в компании.