20 Մայիս 2026 - 13:42 AMT
ՀԱԿ փոխնախագահ, ՀԱԿ վարչապետի թեկնածու Լևոն Զուրաբյանը ֆեյսբուքյան եթերում անդրադարձել էվարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այն հայտարարությանը, որ «շատ շուտով Ծառուկյան-ԲՀԿ ղեկավարի բիզնես ողնաշարը կոտրվելու է՝ Արարատի ցեմենտի գործարանը լինելու է պետական և պատկանելու է ՀՀ-ին»։
«Եթե պետությունը կարող է այսպես զուտ քաղաքական մոտիվացիայով հարձակում գործել մասնավոր սեփականության ինստիտուտի դեմ, դա վատ հետևանքների է բերելու»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ հետևանքները ծանր են լինելու ներդրումային առումով:
«Փաշինյանի Հայաստանում օրենքը, Սահմանադրությունը չեն հարգվում: Այն մարդիկ, որոնք սկսում են վտանգ ներկայացնել Փաշինյանի համար, ենթարկվում են հետապնդման։ Նույնը Գագիկ Ծառուկյանի պարագայում է։ Մինչև այս մարդը Նիկոլի հաշվարկով իրեն վտանգ չէր ներկայացնում, ամեն ինչ հանգիստ էր, հենց սկսեց վտանգ ներկայացնել, անցնում է հաշվեհարդարի»,-ասել է Զուրաբյանը:
Գլխավոր դատախազությունը մի շարք խախտումներ է հայտնաբերել «Արարատցեմենտի» մասնավորեցման գործընթացում:
Դատախազությունը մայիսի 5-ին գրություն է հասցեագրել ՀՀ կառավարություն՝ առաջարկելով քննարկել ընկերությունում առկա խախտումները և դրանց հետևանքները վերացնելու նպատակով պատշաճ վարչարարություն իրականացնելու, այդ թվում, օրինակ, ընկերությունում ժամանակավոր կառավարիչ նշանակելու նպատակահարմարությունը:

Levon Zurabyan, vice chairman of the Armenian National Congress and the party’s prime ministerial candidate, commented during a Facebook livestream on Prime Minister Nikol Pashinyan’s statement that “very soon the business backbone of Tsarukyan and the Prosperous Armenia leader will be broken — the Ararat Cement plant will become state-owned and belong to Armenia.”
“If the state can attack the institution of private property in such a purely politically motivated way, that will lead to bad consequences,” Zurabyan said, adding that the impact would be severe in terms of investment.
“In Pashinyan’s Armenia, the law and the Constitution are not respected. Those people who begin to pose a threat to Pashinyan become targets of persecution. The same is happening in the case of Gagik Tsarukyan. As long as this person did not pose a threat in Nikol’s calculations, everything was alright. As soon as he began to pose a threat, they moved to retaliation,” Zurabyan said.
Armenia’s Prosecutor General’s Office earlier reported discovering multiple violations in the privatization process of Ararat Cement.
On May 5, prosecutors sent a letter to the Armenian government proposing that it consider measures aimed at addressing the violations and their consequences, including the possible appointment of a temporary manager at the company.