«Սրբազան պայքար» շարժման առաջնորդ Բագրատ սրբազանի աջակիցները հավաքվել են Ազգային անվտանգության ծառայության շենքի մոտ՝ սրբազանի ծննդյան 55-ամյակը շնորհավորելու նպատակով։ Նրանք քայլերթով հասել են Սուրբ Աննա եկեղեցի, այնուհետև վերադարձել ԱԱԾ-ի մոտ, որտեղ պաստառներով և «Լույսը հաղթելու է խավարին» վանկարկումներով շնորհավորել են արքեպիսկոպոսին։ Աջակիցները իրենց հետ բերել են նաև տորթ և շնորհավորական նամակներ։
Ակցիային միացել են նաև «Սրբազան պայքարի» գործով անցնող անձանց փաստաբանները, «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը, «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը և այլ անձինք, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Սրբազան պայքարի աջակիցները վառել են տորթի մոմերը և երգել․ «Ծնունդդ շնորհավո՛ր, սրբազան, Աստված օրհնի քեզ, սրբազան»։ Այնուհետև կտրել են տորթը և բաժանել հավաքվածներին։ Գեղամ Մանուկյանը խոստացել է նամակները փոխանցել Բագրատ սրբազանին։
«Յուրաքանչյուր քաղբանտարկյալ, այս դեպքում՝ Բագրատ սրբազանը, իր բանտախցում լինելով պայքարում է մեր իրավունքների համար։ Իրենք ամենաթանկը՝ ազատությունը, ծառայեցնում են պայքարին։ Ու մենք պարտավոր ենք նմանօրինակ ակցիաներով ու անդադար բարձրաձայնելով քաղբանտարկյալների հարցն ուշադրության կենտրոնում պահենք»,- ասել է ՀՀ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը։
Նրա խոսքով՝ 2024 թվականին սրբազանը կազմակերպել է Հայաստանի պատմության ամենամարդաշատ բողոքի ակցիան։ Ըստ Մամիջանյանի՝ նույնիսկ Նիկոլ Փաշինյանին 2018 թվականին չի հաջողվել այդքան մարդ մեկտեղել։
Ըստ ՀՀ քննչական կոմիտեի՝ «Սրբազան պայքար» շարժման մասնակիցներն ու ղեկավարները պլանավորել են Հայաստանում իրականացնել ահաբեկչական և իշխանությունը զավթելուն ուղղված գործողություններ։
Քննչական կոմիտեն 2025 թվականի հունիսին հրապարակել է «Սրբազան պայքարի» ղեկավարների մասնակցությամբ ձայնագրություններ, որոնցում լսվում է նաև Բագրատ սրբազանի ձայնը․ «2 հոգու պատի տակ գյուլլում ես, մի 15 հոգու դնում ես բանտը։ Գնդակահարում ես, ընտանիքներին էլ կոմպենսացիա ես տալիս կյանքի համար, իրենք էլ ուրախ կլինեն»։ Օգոստոսի 11-ին Բագրատ սրբազանի պաշտպանական թիմը ներկայացրել է ձայնագրությունների չմոնտաժված տարբերակը։

Сторонники лидера движения «Священная борьба» Баграт Галстанян собрались у здания Служба национальной безопасности Армении, чтобы поздравить архиепископа с 55-летием.
Участники акции прошли шествием к Церкви Святой Анны, после чего вернулись к зданию СНБ, где поздравили священнослужителя плакатами и скандированием «Свет победит тьму». С собой они также принесли торт и поздравительные письма.
Как сообщает «Sputnik Армения», к акции присоединились адвокаты фигурантов дела «Священной борьбы», депутат фракции «Армения» Гегам Манукян, лидер партии «Просвещенная Армения» Эдмон Марукян и другие участники.
Сторонники движения зажгли свечи на торте и исполнили песню: «С днем рождения, Србазан, да благословит тебя Бог, Србазан». Затем торт разрезали и раздали собравшимся. Гегам Манукян пообещал передать письма архиепископу Баграту.
«Каждый политзаключенный, и в данном случае Баграт Србазан, находясь в тюремной камере, борется за наши права. Они посвящают борьбе самое дорогое — свободу. И мы обязаны подобными акциями и постоянным напоминанием удерживать вопрос политзаключенных в центре внимания», — заявил руководитель парламентской фракции «Честь имею» Айк Мамиджанян.
По словам Мамиджаняна, в 2024 году Баграт Галстанян организовал самую массовую протестную акцию в истории Армении. Он отметил, что даже премьер-министру Никол Пашинян не удалось собрать столько людей в 2018 году.
По версии Следственного комитета Армении, участники и лидеры движения «Священная борьба» планировали террористические действия и попытку захвата власти в стране.
В июне 2025 года Следственный комитет опубликовал записи с участием руководителей движения, на которых, как утверждается, слышен голос архиепископа Баграта Галстаняна: «Двух человек ставишь к стенке и расстреливаешь, человек 15 сажаешь в тюрьму. Расстреливаешь, семьям даешь компенсацию за жизнь — они еще довольны будут». 11 августа защита Баграта Галстаняна представила, по ее словам, немонтированную версию записей.