Վայք քաղաքում ոստիկանության աշխատակիցներն առգրավել և բաժին են տեղափոխել «ԱԺԲ» համահայկական կուսակցության քարոզչական պիկապ մակնիշի մեքենան, որն իրականացրել է բնակչության իրազեկման աշխատանքներ, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
ԱԺԲ անդամ Հերմինե Մկրտչյանն ասել է, որ մեքենան արդեն երեք օր շրջել է Երևանում, և ոստիկանների ներկայությամբ որևէ խնդիր չի առաջացել։ Նրա խոսքով, երբ ուղևորվել են դեպի Սյունիք, Վայքում կանգնեցրել են մեքենան՝ պատճառաբանելով, թե այն վերասարքավորվել է և լիցենզիա չունի։
«Սկզբում ցանկանում էին միայն արձանագրություն կազմել, սակայն հետո ոստիկանական խումբը զանգ ստացավ, ժամանեցին նոր ծառայողներ և տեղեկացրին, որ որոշում է կայացվել մեքենան տեղափոխել տուգանային հրապարակ։ Մեքենան տարել են, և մինչ այս պահը որևէ հստակ տեղեկություն չունենք»,- նշել է Մկրտչյանը։
Նրա գնահատմամբ՝ տեղի ունեցածը ակնհայտ ապօրինի գործողություն է, որն ուղղված է ընդդիմադիր ուժի քարոզչությանը խոչընդոտելուն։

20 May 2026 - 14:39 AMT
Police officers in the town of Vayk seized and transferred to a police station a campaign pickup truck belonging to the National Democratic Pole alliance, which had been carrying out voter outreach activities, according to Pastinfo.
Alliance member Hermine Mkrtchyan said the vehicle had already been operating in Yerevan for three days without any issues, including in the presence of police officers. According to her, when the group headed toward Syunik Province, the vehicle was stopped in Vayk on the grounds that it had allegedly been modified and lacked a license.
“At first they only wanted to draw up a report, but later the police group received a call, additional officers arrived and informed us that a decision had been made to transfer the vehicle to an impound lot. The vehicle was taken away, and up to this moment we still have no clear information,” Mkrtchyan said.
In her assessment, the incident was an openly unlawful action aimed at obstructing the campaign activities of an opposition force.
The election campaign that began on May 8 will continue until June 5. June 6 will be observed as a day of silence, and parliamentary elections will be held on June 7.