20 Մայիս 2026 - 14:41 AMT
«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության խորհրդի անդամ Նարեկ Կարապետյանի փաստաբան Վարդան Ալոյանը Քննչական կոմիտեից պահանջել է հերքել տարածած, իր գնահատմամբ, զրպարտչական տեղեկությունները։ Իր դիմումը նա հրապարակել է ֆեյսբուքյան էջում:
«Ձեր կողմից 20.05.2026 թվականին կատարված հրապարակումը ներկայացվել է որպես փաստ առ այն, որ իբրև թե Նարեկ Կարապետյանը «թաքցրել է պաշտոնատար անձի կարգավիճակ ձեռք բերելուն խոչընդոտող՝ օտարերկրյա քաղաքացիություն ունենալու մասին տեղեկությունը» և «դիտավորությամբ թաքցրել է օտարերկրյա քաղաքացիություն ունենալու կամ ունեցած լինելու մասին տեղեկությունը, այն է՝ ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայություն է ներկայացրել այլ պետության քաղաքացի չլինելու մասին բովանդակությամբ կեղծ դիմում՝ այդ կերպ թաքցնելով պաշտոնատար անձի կարգավիճակ ձեռք բերելուն խոչընդոտող՝ օտարերկրյա քաղաքացիություն ունենալու մասին տեղեկությունը»։
Նշվածը հանդիսանում է զրպարտություն։ Քննչական կոմիտեն ստացված տեղեկությունների հիման վրա վարույթ հարուցելու պարագայում իրավունք չունի ուսումնասիրման ենթակա տեղեկությունը հանրությանը ներկայացնել որպես հաստատված փաստ` մոլորեցնելով հանրությանը և ակնհայտորեն վիրավորելով անձի պատիվը, արժանապատվությունը և գործարար համբավը։
Այս արատավոր երևույթն առավել անընդունելի է նախընտրական քարոզչության փուլում՝ երբ հստակ թիրախավորվում է նաև քաղաքական ուժը և նրա առաջին համարով առաջադրված պատգամավորի թեկնածուն, այն էլ հիմք ընդունելով ակնհայտ կեղծ տեղեկությունը։
«Քննչական կոմիտեի մասին» ՀՀ օրենքի 10-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն՝ Քննչական կոմիտեում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձը չի կարող լինել որևէ կուսակցության անդամ կամ զբաղվել քաղաքական գործունեությամբ: Քննչական կոմիտեում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձը յուրաքանչյուր պարագայում պարտավոր է դրսևորել քաղաքական զսպվածություն և չեզոքություն>,-ասվում է դիմումի մեջ:
Նշվում է, որ եթե հերքումը անհապաղ չհրապարակվի բոլոր այն վայրերում, որտեղ կոմիտեն հրապարակել է զրպարտություն հանդիսացող տեղեկությունը, ապա իրավունքների պաշտպանության համար համապատասխան հայց կներկայացվի դատարան։
Նարեկ Կարապետյանի՝ ՌԴ քաղաքացի լինելու մասին տեղեկություններ շրջանառել է ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը։ Նա հրապարակել է սքրինշոթ և գրել․ «Նարեկ Կարապետյանը ՌԴ քաղաքացի՞ է»: Գրառմանը կից փաստաթղթում ներկայացված են իրավաբանական անձի տվյալներ, որտեղ Նարեկ Կարապետյան անվան դիմաց նշված է՝ ՌԴ քաղաքացի։
Նարեկ Կարապետյանը գրառումից կարճ ժամանակ անց արձագանքել է․ «Ալեն Ռոբերտովիչ, այդպիսի բաներ մի՛ արեք։ Ես Ռուսաստանի քաղաքացի չեմ, բացի ՀՀ քաղաքացիությունից ուրիշ քաղաքացիություն չեմ ունեցել, կյանքում Ռուսաստանում ավելի քիչ եմ ապրել, քան Անգլիայում կամ Շվեյցարիայում»։

Адвокат Вардан Алоян, представляющий интересы члена совета партии «Сильная Армения» Нарек Карапетян, потребовал от Следственный комитет Армении опровергнуть распространенную, по его оценке, клеветническую информацию. Текст обращения он опубликовал на своей странице в Facebook.
«В опубликованном вами 20 мая 2026 года сообщении в качестве установленного факта было представлено, будто Нарек Карапетян “скрыл информацию о наличии иностранного гражданства, препятствующего получению статуса должностного лица”, а также “умышленно скрыл информацию о наличии либо наличии в прошлом иностранного гражданства, а именно представил в Службу миграции и гражданства МВД ложное заявление о том, что не является гражданином другого государства, тем самым скрыв наличие иностранного гражданства, препятствующего получению статуса должностного лица”.
Указанное является клеветой. Следственный комитет, возбуждая производство на основании поступившей информации, не имеет права представлять сведения, подлежащие проверке, как установленный факт, вводя общественность в заблуждение и очевидным образом оскорбляя честь, достоинство и деловую репутацию лица.
Подобная порочная практика особенно недопустима в период предвыборной кампании, когда очевидным образом осуществляется давление также на политическую силу и кандидата в депутаты, возглавляющего ее список, причем на основании заведомо ложной информации.
Согласно части 2 статьи 10 закона Республики Армения «О Следственном комитете», лицо, занимающее автономную должность в Следственном комитете, не может состоять в какой-либо партии или заниматься политической деятельностью. Такое должностное лицо при любых обстоятельствах обязано проявлять политическую сдержанность и нейтральность», — говорится в обращении.
В заявлении отмечается, что если опровержение не будет незамедлительно опубликовано во всех местах, где комитет распространил сведения, имеющие клеветнический характер, в суд будет подан соответствующий иск для защиты прав.
Информацию о якобы российском гражданстве Нарека Карапетяна ранее распространил спикер Национального собрания Ален Симонян. Он опубликовал скриншот с подписью: «Нарек Карапетян — гражданин РФ?» В приложенном документе рядом с именем Карапетяна было указано «гражданин РФ».
Вскоре после публикации Нарек Карапетян опроверг обвинения, заявив: «Ален Робертович, не делайте таких заявлений. Я не гражданин России, кроме гражданства Армении никогда не имел другого гражданства. В России я жил меньше, чем в Англии или Швейцарии».