20 Մայիս 2026 - 14:44 AMT
Մի շարք իրավապաշտպան և հասարակական կազմակերպություններ հանդես են եկել հայտարարությամբ՝ պահանջելով դադարեցնել Արթուր Օսիպյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը։ Նրանք քաղաքականապես մոտիվացված և խոսքի ազատության իրավունքը սահմանափակող են համարում Օսիպյանի հետապնդումը:
«Մենք՝ քաղաքացիական հասարակության ներքոստորագրյալ կազմակերպություններս, խստորեն դատապարտում ենք 1Արթուր Օսիպյանի նկատմամբ հարուցված ակնհայտ անօրինական, անհիմն և քաղաքականապես մոտիվացված քրեական հետապնդումն ու ազատությունից զրկելը։ Առավել ևս անօրինական, անհամաչափ և դատապարտելի է կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու միջնորդությունը դատարան, որը կիրառվում է անձի հանրային խոսքն ու գործունեությունը սահմանափակելու և նրան պատժելու նպատակով, այլ ոչ թե օրենքով սահմանված հիմքերին համաձայն։
Քննչական կոմիտեի կողմից տարածված պաշտոնական հաղորդագրության համաձայն՝ նրա նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել խուլիգանության, նախընտրական քարոզչությունը խոչընդոտելու և բռնության գործադրման հրապարակային կոչի համար։ Առաջադրված հանրային քրեական հետապնդումը անօրինական և անհիմն է, հակասում է Հայաստանի Հանրապետության՝ խոսքի ազատության իրավունքի առնչությամբ ստանձնած միջազգային պարտավորություններին, այդ թվում՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախադեպային իրավունքով զարգացած սկզբունքներին։
Արթուր Օսիպյանի հրապարակային հայտնի գործողությունները, այդ թվում՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ բանավեճը, հանրային կարևորության թեմաների անդրադառնալն ու բարձրաձայնելը և սոցիալական հարթակում արված գրառումը, ամբողջությամբ տեղավորվում են խոսքի ազատության իրավունքի պաշտպանության ներքո՝ որպես քննադատական խոսք։
Այս համատեքստում վերստին արձանագրում ենք իրավապահ մարմինների՝ դատախազության և քննչական կոմիտեի՝ ընտրովի արդարադատության իրականացումը՝ հիմնված քաղաքական նպատակահարմարության վրա՝ ի պաշտպանություն բացառապես կառավարող քաղաքական ուժի ներկայացուցիչների։ Հակառակ դեպքում, քրեաիրավական գնահատական կտրվեր կառավարող քաղաքական ուժի և անձամբ Նիկոլ Փաշինյանի՝ առերևույթ ատելության խոսք, հրապարակային բռնության կոչեր և սպառնալիքներ, այդ թվում՝ անազատության մեջ գտնվող անձանց խոշտանգման ենթարկելու, պարունակող հանրային խոսքին, ինչպես նույն դրվագում, այնպես էլ նախորդած օրերին տեղի ունեցած միջադեպերի համատեքստում»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Հաշվի առնելով վերը նշվածը՝ ՀԿ-ները պահանջում ենք Գլխավոր դատախազությունից և Քննչական կոմիտեից՝ անհապաղ արգելանքից ազատ արձակել Արթուր Օսիպյանին և դադարեցնել նրա նկատմամբ քրեական հետապնդումը, գործունեության շրջանակում պահպանել անկախության և անաչառության բարձր չափանիշներ, հիմնվել բացառապես ՀՀ Սահմանադրության և ՀՀ մարդու իրավունքների միջազգային պարտավորությունների վրա, բացառել անօրինական կամ ընտրովի քրեական հետապնդումները, այդ թվում՝ բացառել քրեական գործիքակազմի անօրինական և անհամաչափ կիրառումը ընտրական գործընթացի շրջանակում՝ կառավարող քաղաքական ուժի դեմ քննադատական խոսքը լռեցնելու նպատակով»։
Հայտարարությանը միացել են «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների», «Լրագրողներ հանուն մարդու իրավունքների», «Հանուն հավասար իրավունքների», «Հանրային լրագրության ակումբ», «ՄեդիաՍտեփ», Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի հայկական կոմիտեն, Ժողովրդավարության և անվտանգության տարածաշրջանային կենտրոնը, Մարդու իրավունքների հետազոտությունների կենտրոնը, Երևանի մամուլի ակումբը, «Արդարադատության նոր մշակույթ» ՀԿ-ն, Համայնքային համախմբման և աջակցության կենտրոն ՀԿ-ն, Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը և Հելսինկյան ասոցիացիա ԻՀԿ-ն։
Արթուր Օսիպյանը Արցախի հեղափոխական կուսակցության նախագահն է։ Նա մոտեցել էր Արաբկիր վարչական շրջանում քարոզարշավ իրականացնող Նիկոլ Փաշինյանին և հարց ուղղել Հայաստանի անվտանգության և Ադրբեջանի կողմից առաջ քաշվող պահանջների մասին՝ նշելով, որ Բաքուն միջազգային հարթակներում բարձրացնում է ադրբեջանցի փախստականների վերադարձի հարցը։ Փաշինյանը կտրուկ էր արձագանքել՝ Օսիպյանին մեղադրելով «ադրբեջանական նարատիվներ» տարածելու մեջ։ Այնուհետև իրավիճակը սրվել էր, և Փաշինյանը Օսիպյանին կոշտ բառապաշարով հորդորել էր հեռանալ։ Դրանից հետո Արթուր Օսիպյանի նկատմամբ խուլիգանության հատկանիշներով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։

Ряд армянских правозащитных и общественных организаций выступил с совместным заявлением с требованием прекратить уголовное преследование Артура Осипяна. Организации считают преследование политически мотивированным и направленным на ограничение свободы выражения мнения.
«Мы, нижеподписавшиеся организации гражданского общества, решительно осуждаем очевидно незаконное, необоснованное и политически мотивированное уголовное преследование и лишение свободы Артура Осипяна. Еще более незаконным, несоразмерным и заслуживающим осуждения является ходатайство о применении ареста в качестве меры пресечения, которое используется с целью ограничить его публичные высказывания и деятельность и наказать его, а не исходя из предусмотренных законом оснований.
Согласно официальному сообщению, распространенному Следственный комитет Армении, в отношении него возбуждено публичное уголовное преследование по обвинениям в хулиганстве, воспрепятствовании предвыборной агитации и публичных призывах к насилию. Выдвинутые обвинения являются незаконными и необоснованными, противоречат международным обязательствам Армении в сфере свободы слова, включая принципы, выработанные практикой Европейский суд по правам человека.
Публично известные действия Артура Осипяна, включая его спор с премьер-министром Никол Пашинян, поднятие тем общественной значимости и публикацию в социальных сетях, полностью подпадают под защиту свободы слова как критическое высказывание.
В этом контексте мы вновь фиксируем практику избирательного правосудия со стороны правоохранительных органов — прокуратуры и Следственного комитета, основанную на политической целесообразности и направленную исключительно на защиту представителей правящей политической силы. В противном случае уголовно-правовая оценка была бы дана и публичным высказываниям представителей власти и лично Никола Пашиняна, которые, предположительно, содержали язык ненависти, публичные призывы к насилию и угрозы, включая упоминания о пытках лиц, находящихся под стражей, как в рамках данного эпизода, так и в связи с событиями предыдущих дней», — говорится в заявлении.
Организации потребовали от Генеральная прокуратура Армении и Следственного комитета немедленно освободить Осипяна и прекратить уголовное преследование. Они также призвали правоохранительные органы соблюдать высокие стандарты независимости и беспристрастности, руководствоваться исключительно Конституцией Армении и международными обязательствами страны в области прав человека, а также исключить незаконные и выборочные уголовные преследования, в том числе несоразмерное использование уголовного инструментария в ходе избирательной кампании для подавления критики правящей силы.
К заявлению присоединились организации «Защита прав без границ», «Журналисты во имя прав человека», «За равные права», Клуб общественной журналистики, MediaStep, Армянский комитет Хельсинкская гражданская ассамблея, Региональный центр демократии и безопасности, Центр исследований прав человека, Ереванский пресс-клуб, НПО «Новая культура правосудия», Центр общественной консолидации и поддержки, Ванадзорский офис Хельсинкской гражданской ассамблеи и Хельсинкская ассоциация НПО.
Артур Осипян является председателем партии «Революционная партия Арцаха». Во время предвыборной кампании в районе Арабкир он подошел к премьер-министру Николу Пашиняну и задал вопросы о безопасности Армении и требованиях Азербайджана, отметив, что Баку поднимает на международных площадках вопрос возвращения азербайджанских беженцев. Пашинян резко отреагировал, обвинив Осипяна в распространении «азербайджанских нарративов». После этого ситуация обострилась, и премьер в жесткой форме потребовал, чтобы Осипян ушел. Затем против Осипяна было возбуждено уголовное дело по статье о хулиганстве.