Արցախի հեղափոխական կուսակցության նախագահ Արթուր Օսիպյանը, որը ձերբակալվել էր Արաբկիրում վարչպետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ վիճաբանությունից հետո, 2 ամսով կալանավորվել է: Այդ մասին հայտնել է նրա փաստաբան Ռոման Երիցյանը:
«Դատավոր Շահվերդյանն Արթուր Օսիպյանին կալանավորեց 2 ամսով։ Ափսոս, դատական նիստը դռնփակ էր»,- գրել է Երիցյանը:
Քննչական կոմիտեն հայտնել է, որ Օսիպյանի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչերի, խուլիգանության և նախընտրական քարոզչությանը խոչընդոտելու հոդվածներով։
«Փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Ա.Օ.-ն 2026 թվականի մարտի 22-ին տեղեկատվական և հաղորդակցական տեխնոլոգիաների օգտագործմամբ՝ Ֆեյսբուքի իր օգտահաշվի միջոցով, քաղաքական հայացքներով պայմանավորված շարժառիթով, կատարել է հրապարակային գրառումներ՝ այդ կերպ ՀՀ վարչապետի հասցեին ուղղակի դիտավորությամբ հնչեցնելով բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչեր:
Բացի այդ, Ա.Օ.-ն, տեղեկանալով ՀՀ վարչապետի և «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության այլ անդամների կողմից 2026 թվականի մայիսի 18-ին Արաբկիր վարչական շրջանում իրականացվելիք նախընտրական քարոզչության մասին, վերջիններիս նախընտրական քարոզչություն կատարելուն խոչընդոտելու նպատակով՝ Ֆեյսբուքի իր անձնական օգտահաշվում հրապարակում կատարելուց հետո ժամանել է Արաբկիր վարչական շրջանի Վրացական 7 շենքի բակ և օգտագործելով քարոզչության հրապարակային բնույթը, տեղում հավաքված մեծաթիվ քաղաքացիների առկայությունը՝ խոչընդոտել է նախընտրական քարոզչության բնականոն ընթացքը:
Այնուհետև, Ա.Օ.-ն հասարակության նկատմամբ դրսևորել է բացահայտ անհարգալից, իրավական ու բարոյական նորմերի նկատմամբ արհամարհական վերաբերմունք, այն է՝ հնչեցրել է հայհոյանքներ և անպարկեշտ արտահայտություններ՝ անտեսելով հավաքվածների կողմից համակեցության կանոնները հարգելու և պահպանելու հորդորները, խաթարել է հասարակական կարգը»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում Ա.Օ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 330-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչերը, բռնությունը հրապարակայնորեն արդարացնելը կամ քարոզելը, ինչպես նաև այդ նպատակով նյութեր կամ առարկաներ տարածելը), 297-րդ հոդվածի 1-ին մասով (խուլիգանությունը) և 211-րդ հոդվածի 1-ին մասով (քարոզչություն կատարելուն կամ քարոզչություն կատարելուց հրաժարվելուն հարկադրելը կամ քարոզչություն կատարելուն այլ կերպ խոչընդոտելը):
Օսիպյանն Արաբկիր վարչական շրջանում քարոզարշավ անցկացնող Նիկոլ Փաշինյանին հարց էր ուղղել Հայաստանի անվտանգության ու Ադրբեջանի կողմից ներկայացվող պահանջների վերաբերյալ՝ նշելով, որ Բաքուն միջազգային հարթակներում բարձրացնում է ադրբեջանցի փախստականների վերադարձի թեման։ Փաշինյանը կտրուկ է արձագանքել՝ Օսիպյանին մեղադրելով «ադրբեջանական նարատիվներ» տարածելու մեջ։ Այնուհետև իրավիճակը սրվել է, և Փաշինյանը կոշտ բառապաշարով Օսիպյանին հորդորել է հեռանալ։

Артур Осипян, председатель партии «Революционная партия Арцаха», задержанный после перепалки с премьер-министром Николом Пашиняном в Арабкире, арестован.
Следственный комитет сообщил, что в отношении Осипяна возбуждено публичное уголовное преследование по статьям о публичных призывах к насилию, хулиганстве и воспрепятствовании предвыборной агитации.
«Получены фактические данные о том, что А.О. 22 марта 2026 года с использованием информационно-коммуникационных технологий через свой аккаунт в Facebook, по мотивам политических взглядов, осуществил публичные публикации, тем самым умышленно озвучив публичные призывы к насилию в адрес премьер-министра Республики Армения.
Кроме того, А.О., узнав о проведении 18 мая 2026 года в административном районе Арабкир предвыборной агитации премьер-министром Армении и другими членами партии «Гражданский договор», с целью воспрепятствовать их агитационной деятельности после публикации в своем личном аккаунте в Facebook прибыл во двор дома 7 по улице Врацакан в административном районе Арабкир и, используя публичный характер агитации и присутствие большого числа граждан, помешал нормальному ходу предвыборной кампании.
Затем А.О. проявил явное неуважение к обществу и пренебрежительное отношение к правовым и моральным нормам, а именно — выкрикивал оскорбления и непристойные выражения, игнорируя призывы присутствующих соблюдать правила общежития, нарушив общественный порядок», — говорится в сообщении.
В ходе предварительного следствия в отношении А.О. возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 3 части 2 статьи 330 Уголовного кодекса (публичные призывы к насилию, публичное оправдание или пропаганда насилия, а также распространение материалов или предметов с этой целью), части 1 статьи 297 (хулиганство) и части 1 статьи 211 (принуждение к участию или отказу от участия в агитации либо иное воспрепятствование агитации).
Во время агитационной кампании в административном районе Арабкир Осипян задал Николу Пашиняну вопрос о безопасности Армении и требованиях Азербайджана, отметив, что Баку поднимает на международных площадках тему возвращения азербайджанских беженцев. Пашинян резко отреагировал, обвинив Осипяна в распространении «азербайджанских нарративов». Затем ситуация обострилась, и Пашинян в жесткой форме призвал Осипяна покинуть место встречи.