Արցախի հեղափոխական կուսակցության նախագահ Արթուր Օսիպյանը, որը ձերբակալվել էր Արաբկիրում վարչպետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ վիճաբանությունից հետո, 2 ամսով կալանավորվել է: Այդ մասին հայտնել է նրա փաստաբան Ռոման Երիցյանը:
«Դատավոր Շահվերդյանն Արթուր Օսիպյանին կալանավորեց 2 ամսով։ Ափսոս, դատական նիստը դռնփակ էր»,- գրել է Երիցյանը:
Քննչական կոմիտեն հայտնել է, որ Օսիպյանի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչերի, խուլիգանության և նախընտրական քարոզչությանը խոչընդոտելու հոդվածներով։
«Փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Ա.Օ.-ն 2026 թվականի մարտի 22-ին տեղեկատվական և հաղորդակցական տեխնոլոգիաների օգտագործմամբ՝ Ֆեյսբուքի իր օգտահաշվի միջոցով, քաղաքական հայացքներով պայմանավորված շարժառիթով, կատարել է հրապարակային գրառումներ՝ այդ կերպ ՀՀ վարչապետի հասցեին ուղղակի դիտավորությամբ հնչեցնելով բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչեր:
Բացի այդ, Ա.Օ.-ն, տեղեկանալով ՀՀ վարչապետի և «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության այլ անդամների կողմից 2026 թվականի մայիսի 18-ին Արաբկիր վարչական շրջանում իրականացվելիք նախընտրական քարոզչության մասին, վերջիններիս նախընտրական քարոզչություն կատարելուն խոչընդոտելու նպատակով՝ Ֆեյսբուքի իր անձնական օգտահաշվում հրապարակում կատարելուց հետո ժամանել է Արաբկիր վարչական շրջանի Վրացական 7 շենքի բակ և օգտագործելով քարոզչության հրապարակային բնույթը, տեղում հավաքված մեծաթիվ քաղաքացիների առկայությունը՝ խոչընդոտել է նախընտրական քարոզչության բնականոն ընթացքը:
Այնուհետև, Ա.Օ.-ն հասարակության նկատմամբ դրսևորել է բացահայտ անհարգալից, իրավական ու բարոյական նորմերի նկատմամբ արհամարհական վերաբերմունք, այն է՝ հնչեցրել է հայհոյանքներ և անպարկեշտ արտահայտություններ՝ անտեսելով հավաքվածների կողմից համակեցության կանոնները հարգելու և պահպանելու հորդորները, խաթարել է հասարակական կարգը»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում Ա.Օ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 330-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչերը, բռնությունը հրապարակայնորեն արդարացնելը կամ քարոզելը, ինչպես նաև այդ նպատակով նյութեր կամ առարկաներ տարածելը), 297-րդ հոդվածի 1-ին մասով (խուլիգանությունը) և 211-րդ հոդվածի 1-ին մասով (քարոզչություն կատարելուն կամ քարոզչություն կատարելուց հրաժարվելուն հարկադրելը կամ քարոզչություն կատարելուն այլ կերպ խոչընդոտելը):
Օսիպյանն Արաբկիր վարչական շրջանում քարոզարշավ անցկացնող Նիկոլ Փաշինյանին հարց էր ուղղել Հայաստանի անվտանգության ու Ադրբեջանի կողմից ներկայացվող պահանջների վերաբերյալ՝ նշելով, որ Բաքուն միջազգային հարթակներում բարձրացնում է ադրբեջանցի փախստականների վերադարձի թեման։ Փաշինյանը կտրուկ է արձագանքել՝ Օսիպյանին մեղադրելով «ադրբեջանական նարատիվներ» տարածելու մեջ։ Այնուհետև իրավիճակը սրվել է, և Փաշինյանը կոշտ բառապաշարով Օսիպյանին հորդորել է հեռանալ։

21 May 2026 - 06:59 AMT
Arthur Osipyan, chairman of the Artsakh Revolutionary Party, who was detained after an argument with Prime Minister Nikol Pashinyan in Arabkir, has been placed under arrest.
The Investigative Committee said criminal prosecution has been launched against Osipyan on charges of public calls for violence, hooliganism and obstructing election campaigning.
“Factual data were obtained indicating that A.O., on March 22, 2026, using information and communication technologies through his Facebook account and motivated by political views, made public posts that intentionally contained public calls for violence directed at the Prime Minister of Armenia.
In addition, after learning about election campaigning planned for May 18, 2026, in the Arabkir administrative district by the Prime Minister of Armenia and other members of the Civil Contract party, A.O., with the aim of obstructing their campaigning activities, made a publication on his personal Facebook account and then arrived at the courtyard of building 7 on Vratsakan Street in the Arabkir district. Exploiting the public nature of the campaign event and the presence of numerous citizens gathered there, he obstructed the normal course of the election campaign.
Afterwards, A.O. demonstrated overt disrespect toward society and contempt for legal and moral norms by shouting insults and obscene expressions, ignoring calls from those gathered to respect and observe rules of coexistence, thereby disrupting public order,” the statement said.
During the preliminary investigation, public criminal prosecution was initiated against A.O. under Article 330, Part 2, Point 3 of the Criminal Code (public calls for violence, public justification or promotion of violence, as well as distribution of materials or objects for that purpose), Article 297, Part 1 (hooliganism), and Article 211, Part 1 (coercing participation or refusal to participate in campaigning, or otherwise obstructing campaigning).
During campaigning in Yerevan’s Arabkir district, Osipyan asked Nikol Pashinyan about Armenia’s security and demands put forward by Azerbaijan, noting that Baku raises the issue of returning Azerbaijani refugees on international platforms. Pashinyan reacted sharply, accusing Osipyan of spreading “Azerbaijani narratives.” The situation later escalated, and Pashinyan used harsh language while urging Osipyan to leave.