21 Մայիս 2026 - 06:49 AMT
Վարչապետն ուղիղ եթերում «հանձնարարում է գործ հարուցել», ասվում է ԲՀԿ նախընտրական շտաբը հայտարարության մեջ, որը ֆեյսբուքյան իր էջում հրապարակել է ԲՀԿ խոսնակ Իվետա Տոնոյանը:
Մայիսի 20-ին Վանաձորում նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ որ վաղը ԱԱԾ-ն հաղորդում է ներկայացնելու Քննչական կոմիտե՝ Անդրանիկ Թևանյանի դեմ հայրենիքի դավաճանության հոդվածով։
«Հայաստանի ընտրական պատմության մեջ և միջազգային պրակտիկայում այսօր տեղի ունեցավ նախադեպը չունեցող մի գործընթաց. երկրի գործող վարչապետը հանրահավաքի ժամանակ հայտարարում է, որ երեկոյան՝ հաջորդ հանրահավաքի ժամանակ, տալու է ընդդիմադիր առաջատար ուժերից մեկի թեկնածուի անունը, որի հանդեպ ԱԱԾ պետք է գործ հարուցի։
Ժամեր անց, մեկ այլ հանրահավաքում հնչեցնում է Անդրանիկ Թևանյանի անունը։ Իրավական պրակտիկայի տեսանկյունից սա աբսուրդ է և նախադեպ չունեցող վարքագիծ։ Վարչապետն ուղիղ եթերում հանձնարարում է գործ հարուցել ընդդիմադիր առաջատար ուժի թեկնածուի հանդեպ՝ ոչ միայն գերազանցելով իր լիազորությունները, այլև խախտելով իրավական պրակտիկայի և միջազգային փորձի տրամաբանությունը»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Նշվում է, որ Անդրանիկ Թևանյանի ամբողջ գործունեությունը մշտապես եղել է թափանցիկ, նա գործել է բաց՝ իր սկզբունքներին և արժեհամակարգին համապատասխան։ Նրա բոլոր քայլերը մշտապես եղել են հանրության աչքի առջև։
«Մենք սա գնահատում ենք որպես նախընտրական ցայտնոտի դրսևորում և բնականոն քարոզարշավը խաթարելու անընդունելի փորձ։
Այս քայլերը, մեծ հաշվով, նախընտրական պրոցեսի գնահատականն են. իշխանությունները պարզորոշ տեսնում են սեփական վարկանիշի գահավիժումը և փորձում են ուժային մեթոդներով միջամտել նախընտրական գործընթացներին։ Սա հակաօրինական է և անարգանքի դրսևորում է ամբողջ քաղաքական դաշտի և ընտրողի հանդեպ։ Կոչ ենք անում իրավապահ համակարգին՝ ծառայել բացառապես օրենքին և չենթարկվել քաղաքական պատվերների։
Հիշեցնենք, թե պաշտոնավարման ընթացքում քանի հոգու է Նիկոլ Փաշինյանը կարգել որպես տարբեր մասշտաբների հանցագործ՝ կալանավորելով և ապօրինի քրգործեր հարուցելով։ Մարդիկ հետագայում արդարացվել են՝ հանցակազմի բացակայության պատճառով, սակայն իրավապահ համակարգը և մարդկային կյանքերը կրել են անդառնալի հետևանքներ։
Հանրությունը շատ լավ գիտի նման հայտարարությունների իրական արժեքը և պատճառները։ Ցանկացած զարգացման պարագայում մենք լինելու ենք մեր թիմակցի կողքին։ Անկախ բոլոր հարվածներից, ուժային և տեղեկատվական տեռորից, ԲՀԿ վստահորեն շարունակելու է իր նախընտրական արշավը, որը ենթադրում է ուղիղ, բաց երկխոսություն հասարակության հետ, ծրագրային քննարկումներ ժողովրդին հուզող բոլոր հարցերի շուրջ։ Մեր նպատակը երկրում ներքին համերաշխության հաստատումն է, կայունությունը, երաշխավորված խաղաղությունը, մեր քաղաքացիների բարեկեցությունը և Հայաստանի հետպատերազմյան վերականգնումը։
Վստահաբար, սրանք են լինելու հունիսի 7-ից հետո ձևավորվելիք նոր իշխանության առաջնահերթությունները»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Անդրանիկ Թևանյանն արձագանքել է Փաշինյանին՝ նշելով, որ «այս ապօրինությունն իր կոկորդին է կանգնելու»:
«Պատկերացնո՞ւմ եք՝ Թուրքիայի և Ադրբեջանի շահերին ծառայող, և պետական դավաճանությամբ Արցախը և Հայաստանի տարածքները հանձնած Նիկոլ Փաշինյանն ինձ մեղադրում է պետական դավաճանության մեջ»,-ասել է նա:

Премьер-министр «в прямом эфире поручает возбудить уголовное дело», говорится в заявлении предвыборного штаба партии «Процветающая Армения», опубликованном в Facebook пресс-секретарем партии Иветой Тоноян.
20 мая во время предвыборной кампании в Ванадзоре премьер-министр Никол Пашинян заявил, что СНБ направит сообщение в Следственный комитет против Андраника Теваняна по статье о государственной измене.
«В истории армянских выборов и в международной практике сегодня произошел беспрецедентный процесс: действующий премьер-министр страны во время митинга объявляет, что вечером, на следующем митинге, назовет имя кандидата одной из ведущих оппозиционных сил, в отношении которого СНБ должна возбудить дело.
Спустя несколько часов на другом митинге он называет имя Андраника Теваняна. С точки зрения правовой практики это абсурд и беспрецедентное поведение. Премьер-министр в прямом эфире поручает возбудить дело против кандидата ведущей оппозиционной силы, не только превышая свои полномочия, но и нарушая логику правовой практики и международного опыта», — говорится в заявлении.
В заявлении отмечается, что вся деятельность Андраника Теваняна всегда была прозрачной, а сам он действовал открыто, в соответствии со своими принципами и системой ценностей. Все его шаги, как утверждается, всегда находились на виду у общественности.
«Мы расцениваем это как проявление предвыборной паники и недопустимую попытку сорвать нормальный ход кампании.
Эти шаги, по большому счету, являются оценкой самого избирательного процесса: власти отчетливо видят падение собственного рейтинга и пытаются вмешиваться в выборы силовыми методами. Это незаконно и является проявлением неуважения ко всему политическому полю и избирателю. Призываем правоохранительную систему служить исключительно закону и не подчиняться политическим заказам.
Напомним, сколько людей Никол Пашинян за время своего пребывания у власти объявлял преступниками различного масштаба, арестовывая их и возбуждая незаконные уголовные дела. Позднее люди были оправданы за отсутствием состава преступления, однако правоохранительная система и человеческие судьбы понесли необратимые последствия.
Общество очень хорошо знает реальную цену и причины подобных заявлений. При любом развитии событий мы будем рядом с нашим соратником. Несмотря на все удары, силовой и информационный террор, партия «Процветающая Армения» уверенно продолжит свою предвыборную кампанию, предполагающую прямой и открытый диалог с обществом, программные обсуждения всех волнующих народ вопросов. Наша цель — установление внутреннего согласия в стране, стабильность, гарантированный мир, благосостояние граждан и послевоенное восстановление Армении.
Уверены, именно это станет приоритетом новой власти, которая сформируется после 7 июня», — говорится в заявлении.
Андраник Теванян, комментируя слова Пашиняна, заявил, что «это беззаконие встанет ему поперек горла».
«Представляете, Никол Пашинян, служащий интересам Турции и Азербайджана и сдавший Арцах и территории Армении путем государственной измены, обвиняет меня в государственной измене», — сказал он.