21 Մայիս 2026 - 10:05 AMT
Ինժեներական քաղաքում անցկացվել է «Ինտտեգրալ Սոլյուշնս» ընկերության նոր տեխնոլոգիական կենտրոնի հիմնարկեքի արարողությունը։ Շինության հիմքում խորհրդանշական պարկուճը տեղադրել են ԲՏԱ նախարար Մխիթար Հայրապետյանը և ընկերության համահիմնադիրներ Արմեն Բալդրյանը և Էդուարդ Մուսայելյանը։ Այդ մասին նախարարը հայտնել է ֆեյսբուքյան իր էջում:
«Ինժեներական քաղաքում կբացվի չիպեր նախագծող ընկերության կենտրոնը»,-գրել է նախարարը:
Նախատեսվում է, որ նոր տեխնոլոգիական կենտրոնի գործունեության արդյունքում կստեղծվի 300-400 աշխատատեղ՝ նպաստելով Հայաստանում բարձր որակավորում ունեցող մասնագետների ներգրավմանը, մասնագիտական ներուժի զարգացմանը և տեխնոլոգիական էկոհամակարգի ընդլայնմանը։
«Ինտտեգրալ Սոլյուշնսի» նոր տեխնոլոգիական կենտրոնում կտեղակայվի նաև ընկերության կողմից Siemens-ից ձեռք բերված գերհամակարգիչը՝ էմուլյատորը, որը կարևոր նշանակություն ունի կիսահաղորդչային ոլորտի զարգացման համար։ Այն հայկական ընկերություններին հնարավորություն կտա տեղում իրականացնել նախագծվող չիպերի թեստավորումն ու վավերացումը՝ մինչև արտադրական փուլ անցնելը։ Մինչ այժմ հայկական ընկերություններն այդ գործընթացն իրականացրել են արտերկրում՝ կրելով զգալի ժամանակային և ֆինանսական ծախսեր։
Կարևորագույն այս ենթակառուցվածքով Հայաստանը դառնում է ոչ միայն ծրագրային լուծումներ մշակող, այլև սեփական ապարատային տեխնոլոգիաների և չիպերի նախագծմամբ զբաղվող տարածաշրջանային տեխնոլոգիական կենտրոն՝ ամրապնդելով երկրի տեխնոլոգիական մրցունակությունը և խթանելով արհեստական բանականության ու բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտների առաջընթացը։

В Инженерном городе состоялась церемония закладки нового технологического центра компании «Интеграл Солюшнс». Символическую капсулу в основание здания заложили министр высокотехнологической промышленности Армении Мхитар Айрапетян и соучредители компании Армен Балдрян и Эдуард Мусаелян. Об этом министр сообщил на своей странице в Facebook.
«В Инженерном городе откроется центр компании по проектированию чипов», — написал министр.
Ожидается, что в результате деятельности нового технологического центра будет создано от 300 до 400 рабочих мест, что поспособствует привлечению в Армению высококвалифицированных специалистов, развитию профессионального потенциала и расширению технологической экосистемы страны.
В новом центре «Интеграл Солюшнс» также разместят суперкомпьютер-эмулятор, приобретенный компанией у Siemens. Он имеет важное значение для развития полупроводниковой отрасли. Система позволит армянским компаниям проводить тестирование и валидацию проектируемых чипов на месте до перехода к производственному этапу.
До сих пор армянские компании осуществляли этот процесс за рубежом, неся значительные временные и финансовые затраты.
Благодаря этой инфраструктуре Армения становится не только разработчиком программных решений, но и региональным технологическим центром, занимающимся созданием собственных аппаратных технологий и проектированием чипов, укрепляя технологическую конкурентоспособность страны и стимулируя развитие искусственного интеллекта и высоких технологий.