Ընդդիմադիր «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության պատգամավորի թեկնածու Արամ Վարդևանյանը հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացրել՝ պահանջելով քննել ընդդիմախոսների հասցեին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի սպառնալիքները։
Իր դիմումում Վարդևանյանը հիշեցրել է Փաշինյանի քարոզարշավի ընթացքում նրա խոսույթից մի շարք հատվածներ, մասնավորապես՝ «դուք վախկոտ համբալներ եք», «չոքցնելու եմ սաղիդ», «հատ-հատ մասկեքը կոխելու եմ համապատասխան տեղներդ» և նմանատիպ բառապաշարով արտահայտություններ, որոնցով վարչապետը դիմել էր ընդդիմախոսներին, հայտնում է «Ազատությունը»:
Վարդևանյանի գնահատմամբ՝ Փաշինյանի այս արտահայտությունները պարունակել են Քրեական օրենսգրքի մի քանի հոդվածներով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներ։ Վարդևանյանը թվարկել է այդ հոդվածները՝ բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչեր, հոգեկան ներգործություն, ինչպես նաև ատելություն, խտրականություն, անհանդուրժողականություն կամ թշնամանք հրահրելուն կամ քարոզելուն ուղղված հրապարակային խոսք։
Նա գլխավոր դատախազին ուղղված դիմումում ընդգծել է, որ Նիկոլ Փաշինյանը, օգտագործելով իր պաշտոնից բխող ազդեցությունը, հրապարակայնորեն արդարացրել է բռնությունը անձանց նկատմամբ՝ պայմանավորված նրանց ազգային ծագմամբ, քաղաքական և այլ հայացքներով։
Ավելի վաղ, Գլխավոր դատախազությունից հայտնել էին, որ վարչապետի այս վարքագիծը չեն քննում, սակայն պատճառները չէին ներկայացրել։

21 Май 2026 - 11:57 AMT
Кандидат в депутаты от оппозиционной партии «Сильная Армения» Арам Вардеванян подал заявление о преступлении, потребовав расследовать угрозы премьер-министра Никола Пашиняна в адрес политических оппонентов.
В своем обращении Вардеванян напомнил о ряде высказываний Пашиняна во время предвыборной кампании, в частности: «вы трусливые холопы», «я поставлю вас всех на колени», «каждому из вас засуну маски куда следует» и других выражениях подобного характера, адресованных оппонентам власти, сообщает «Азатутюн».
По оценке Вардеванянa, эти заявления премьер-министра содержат признаки преступлений, предусмотренных несколькими статьями Уголовного кодекса. Он перечислил статьи, касающиеся публичных призывов к насилию, психического воздействия, а также публичных высказываний, направленных на разжигание или пропаганду ненависти, дискриминации, нетерпимости или вражды.
В обращении к генеральному прокурору Вардеванян подчеркнул, что Никол Пашинян, используя влияние, вытекающее из его должности, публично оправдывал насилие в отношении лиц по признаку их национального происхождения, политических и иных взглядов.
Ранее в Генеральной прокуратуре сообщили, что не расследуют данное поведение премьер-министра, однако причин такого решения не представили.