Ընդդիմադիր «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության պատգամավորի թեկնածու Արամ Վարդևանյանը հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացրել՝ պահանջելով քննել ընդդիմախոսների հասցեին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի սպառնալիքները։
Իր դիմումում Վարդևանյանը հիշեցրել է Փաշինյանի քարոզարշավի ընթացքում նրա խոսույթից մի շարք հատվածներ, մասնավորապես՝ «դուք վախկոտ համբալներ եք», «չոքցնելու եմ սաղիդ», «հատ-հատ մասկեքը կոխելու եմ համապատասխան տեղներդ» և նմանատիպ բառապաշարով արտահայտություններ, որոնցով վարչապետը դիմել էր ընդդիմախոսներին, հայտնում է «Ազատությունը»:
Վարդևանյանի գնահատմամբ՝ Փաշինյանի այս արտահայտությունները պարունակել են Քրեական օրենսգրքի մի քանի հոդվածներով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներ։ Վարդևանյանը թվարկել է այդ հոդվածները՝ բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչեր, հոգեկան ներգործություն, ինչպես նաև ատելություն, խտրականություն, անհանդուրժողականություն կամ թշնամանք հրահրելուն կամ քարոզելուն ուղղված հրապարակային խոսք։
Նա գլխավոր դատախազին ուղղված դիմումում ընդգծել է, որ Նիկոլ Փաշինյանը, օգտագործելով իր պաշտոնից բխող ազդեցությունը, հրապարակայնորեն արդարացրել է բռնությունը անձանց նկատմամբ՝ պայմանավորված նրանց ազգային ծագմամբ, քաղաքական և այլ հայացքներով։
Ավելի վաղ, Գլխավոր դատախազությունից հայտնել էին, որ վարչապետի այս վարքագիծը չեն քննում, սակայն պատճառները չէին ներկայացրել։

Aram Vardevanyan, a parliamentary candidate from the opposition Strong Armenia party, has filed a criminal complaint demanding an investigation into what he described as threats made by Prime Minister Nikol Pashinyan against political opponents.
In his complaint, Vardevanyan cited several remarks made by Pashinyan during the campaign, including phrases such as “you are cowardly servants,” “I will force all of you to kneel,” and “I will shove each of your masks where they belong,” along with other similar expressions directed at critics of the government, according to RFL/RL.
According to Vardevanyan, the prime minister’s statements contained elements of several offenses envisaged by the Criminal Code. He listed provisions related to public calls for violence, psychological coercion, and public speech aimed at inciting or promoting hatred, discrimination, intolerance, or hostility.
In his appeal to the prosecutor general, Vardevanyan stressed that Pashinyan, using the influence deriving from his office, had publicly justified violence against individuals based on their national origin, political views and other characteristics.
Earlier, the Prosecutor General’s Office said it was not investigating the prime minister’s behavior, though it did not provide reasons for that decision.