21 Մայիս 2026 - 12:01 AMT
ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը, անդրադառնալով Նախիջևանում կազմակերպվելիք «Վերադարձ Արևմտյան Ադրբեջան» երրորդ փառատոն-կոնգրեսին, ասել է, որ Ադրբեջանի այդ օրակարգը «չի նպաստում առնվազն խաղաղությանը», հայտնում է «Ազատությունը»:
«Մենք քանի անգամ առիթ ունեցել ենք ասելու, որ Արևմտյան Ադրբեջանի խոսույթը և դրա հովանավորումը կամ աջակությունը Ադրբեջանի պետական կառույցներից չի տեղավորվում խաղաղության, բարիդրացիության, միմյանց քաղաքական անկախության և տարածքային ամբողջականության ճանաչման այդ մեծ խոսույթի և գործընթացի շրջանակում, որը մենք Ադրբեջանի մեր գործընկերների հետ նախաձեռնել ենք։ Քանի անգամ հրապարակավ մեր հանձնառությունները վերահաստատել ենք, ստորագրված թղթեր ունենք և դեռ կունենանք։ Այո, այս հարցում մենք չունենք համաձայնություն»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել է Միրզոյանը։
Այն հարցին, թե արդյո՞ք պատրաստվում են այս մասին խոսել Ադրբեջանի նախագահի հետ, Միրզոյանը արձագանքել է, որ խոսելու են ադրբեջանցի գործընկերների հետ։ Հարցին էլ, թե արդյո՞ք սա վտանգում է խաղաղությանը, արտգործնախարարը պատասխանել է․
«Գիտեք, այդպես չէի ձևակերպի, ես կասեի՝ իսկապես, չի տեղավորվում խաղաղության այն մեծ տեսլականի մեջ, որը քանի անգամ միասին ենք նաև վերահաստատել մեր հանձնառությունը»։
Երևանից բազմիցս հայտարարել են, որ չկա և չի կարող լինել «Արևմտյան Ադրբեջան» Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքում, և այս հարցով քննարկումը բացառված է։
Ադրբեջանական ինտերնետային պարբերականի փոխանցմամբ, միջոցառումը անցկացվելու է հունիսի 18-19-ը Օրդուբադում՝ Նախիջևանում Ադրբեջանի նախագահի ներկայացուցչության, գիտության և կրթության նախարարության, Նախիջևանի պետհամալսարանի և «Արևմտյան Ադրբեջանի համայնք»-ի համատեղ կազմակերպմամբ։
Կոնգրեսի ընթացքում նախատեսվում են գիտնականների, հետազոտողների և հասարակական գործիչների զեկույցներ «Արևմտյան Ադրբեջանի իրողությունների, պատմական ժառանգության և վերադարձի հեռանկարների մասին»։

Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян, комментируя третий фестиваль-конгресс «Возвращение в Западный Азербайджан», который планируется провести в Нахичевани, заявил, что эта повестка Азербайджана «как минимум не способствует миру», сообщает «Азатутюн».
«Мы уже неоднократно заявляли, что риторика “Западного Азербайджана”, а также ее покровительство или поддержка со стороны государственных структур Азербайджана не укладываются в ту большую повестку и процесс мира, добрососедства, взаимного признания политической независимости и территориальной целостности, которые мы инициировали вместе с нашими азербайджанскими партнерами. Мы многократно публично подтверждали наши обязательства, у нас есть подписанные документы и еще будут. Да, по этому вопросу у нас нет согласия», — заявил Мирзоян журналистам.
Отвечая на вопрос, намерена ли армянская сторона обсуждать эту тему с президентом Азербайджана, Мирзоян сказал, что разговор будет с азербайджанскими партнерами. На вопрос о том, угрожает ли это миру, министр иностранных дел ответил:
«Знаете, я бы не формулировал это так. Я бы сказал, что это действительно не вписывается в ту большую концепцию мира, приверженность которой мы неоднократно вместе подтверждали».
В Ереване неоднократно заявляли, что на суверенной территории Республики Армения нет и не может быть никакого «Западного Азербайджана», а обсуждение подобного вопроса исключено.
По данным азербайджанского интернет-издания, мероприятие пройдет 18-19 июня в Ордубаде, в Нахичевани, при совместной организации представительства президента Азербайджана, министерства науки и образования, Нахичеванского государственного университета и «Общины Западного Азербайджана».
В ходе конгресса планируются доклады ученых, исследователей и общественных деятелей о «реалиях, историческом наследии и перспективах возвращения в Западный Азербайджан».