21 Մայիս 2026 - 12:01 AMT
ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը, անդրադառնալով Նախիջևանում կազմակերպվելիք «Վերադարձ Արևմտյան Ադրբեջան» երրորդ փառատոն-կոնգրեսին, ասել է, որ Ադրբեջանի այդ օրակարգը «չի նպաստում առնվազն խաղաղությանը», հայտնում է «Ազատությունը»:
«Մենք քանի անգամ առիթ ունեցել ենք ասելու, որ Արևմտյան Ադրբեջանի խոսույթը և դրա հովանավորումը կամ աջակությունը Ադրբեջանի պետական կառույցներից չի տեղավորվում խաղաղության, բարիդրացիության, միմյանց քաղաքական անկախության և տարածքային ամբողջականության ճանաչման այդ մեծ խոսույթի և գործընթացի շրջանակում, որը մենք Ադրբեջանի մեր գործընկերների հետ նախաձեռնել ենք։ Քանի անգամ հրապարակավ մեր հանձնառությունները վերահաստատել ենք, ստորագրված թղթեր ունենք և դեռ կունենանք։ Այո, այս հարցում մենք չունենք համաձայնություն»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել է Միրզոյանը։
Այն հարցին, թե արդյո՞ք պատրաստվում են այս մասին խոսել Ադրբեջանի նախագահի հետ, Միրզոյանը արձագանքել է, որ խոսելու են ադրբեջանցի գործընկերների հետ։ Հարցին էլ, թե արդյո՞ք սա վտանգում է խաղաղությանը, արտգործնախարարը պատասխանել է․
«Գիտեք, այդպես չէի ձևակերպի, ես կասեի՝ իսկապես, չի տեղավորվում խաղաղության այն մեծ տեսլականի մեջ, որը քանի անգամ միասին ենք նաև վերահաստատել մեր հանձնառությունը»։
Երևանից բազմիցս հայտարարել են, որ չկա և չի կարող լինել «Արևմտյան Ադրբեջան» Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքում, և այս հարցով քննարկումը բացառված է։
Ադրբեջանական ինտերնետային պարբերականի փոխանցմամբ, միջոցառումը անցկացվելու է հունիսի 18-19-ը Օրդուբադում՝ Նախիջևանում Ադրբեջանի նախագահի ներկայացուցչության, գիտության և կրթության նախարարության, Նախիջևանի պետհամալսարանի և «Արևմտյան Ադրբեջանի համայնք»-ի համատեղ կազմակերպմամբ։
Կոնգրեսի ընթացքում նախատեսվում են գիտնականների, հետազոտողների և հասարակական գործիչների զեկույցներ «Արևմտյան Ադրբեջանի իրողությունների, պատմական ժառանգության և վերադարձի հեռանկարների մասին»։

21 May 2026 - 12:12 AMT
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan, commenting on the third “Return to Western Azerbaijan” festival-congress planned in Nakhichevan, said Azerbaijan’s agenda “does not contribute at least to peace,” according to Azatutyun.
“We have repeatedly had the opportunity to say that the rhetoric of Western Azerbaijan and its sponsorship or support by Azerbaijani state institutions do not fit within the broader discourse and process of peace, good-neighborly relations, and mutual recognition of political independence and territorial integrity that we initiated together with our Azerbaijani partners. We have repeatedly reaffirmed our commitments publicly, we have signed documents and will continue to do so. Yes, on this issue we do not have agreement,” Mirzoyan told reporters.
Asked whether Armenia intended to discuss the matter with the Azerbaijani president, Mirzoyan replied that they would discuss it with Azerbaijani counterparts. Asked whether the issue endangered peace, the foreign minister responded:
“You know, I would not formulate it that way. I would say that it truly does not fit into the broader vision of peace, to which we have repeatedly jointly reaffirmed our commitment.”
Yerevan has repeatedly stated that there is no and cannot be a “Western Azerbaijan” on the sovereign territory of the Republic of Armenia, and that discussion of such an issue is excluded.
According to an Azerbaijani online publication, the event will take place on June 18-19 in Ordubad, Nakhichevan, jointly organized by the Azerbaijani president’s representation in the region, the Ministry of Science and Education, Nakhchivan State University and the “Western Azerbaijan Community.”
The congress is expected to feature presentations by scholars, researchers and public figures on the “realities, historical heritage and return prospects of Western Azerbaijan.”