ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Սարգսյանը ևս 2 ամիս կմնա տնային կալանքի տակ։ «Սրբազան պայքարի» գործով հերթական դատական նիստի ընթացքում նախագահող դատավոր Կարեն Ֆարխոյանը մերժել է փաստաբանների միջնորդությունները: լ
Դատարանը միայն մեղմացրել է տնային կալանքի պայմանները որոշելով, որ Արթուր Սարգսյանը կարող է հանդիպել ցանկացած անձի հետ բացառությամբ «Սրբազան պայքարի» գործով անցնող մասնակիցների և վկաների, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Փաստաբան Էմին Խաչատրյանը միջնորդել էր, որպեսզի Արթուր Սարգսյանի խափանման միջոց տնային կալանքը փոխարինվի վարչական հսկողությամբ, որը կուղեկցվի նաև գրավի չափի 5 միլիոն դրամով ավելացմամբ՝ 20 միլիոնը դարձնելով 25 միլիոն դրամ։
Էմին Խաչատրյանը դատարանին հիշեցրել է, որ Արթուր Սարգսյանը հունիսի 7-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններում պատգամավորի թեկնածու է, և նրան կալանքի տակ պահելով խախտվում է թեկնածուների համար հավասար պայմաններ ապահովելու օրենքի պահանջը։
Մեղադրող կողմն իր դիրքորոշումը հայտնելիս ասել է, որ դեմ է խափանման միջոցի փոփոխությանը, ավելին՝ պահանջել է տնային կալանքը երկարաձգել 3 ամսով։ Հանրային մեղադրող Հայկ Հովհաննիսյանը թեև ընդունել է, որ գործի քննությանը միջամտելու ռիսկերը նվազել են, միևնույն է, գտել է, որ այդպիսի ռիսկեր դեռևս առկա են։
«Շարունակվում են առկա մնալ վարույթին խոչընդոտելու, ինչպես նաև նրա վրա դրված դատավարական պարտականությունները չկատարելու ռիսկերը։ Ճիշտ է՝ նախնական դատալսումներն ավարտվել են ու գործը տեղափոխվել է հիմնական դատալսումների փուլ, սակայն ապացույցների հետազոտում դեռևս չի անցկացվել»,– ասել է Հայկ Հովհաննիսյանը։
Ինչ վերաբերում է ընտրական քարոզարշավին մասնակցելուն՝ հանրային մեղադրողը նշել է, թե թեկնածուն կարող է ընտրական գործընթացներին մասնակցել վստահված անձանց միջոցով։
Փաստաբան Էմին Խաչատրյանը հակադարձել է հանրային մեղադրողին՝ հայտարարելով, որ կասկածից վեր է՝ իր պաշտպանյալը չի կարող միայն վստահված անձանց միջոցով լիարժեք մասնակցել ընտրապայքարին։
«Ո՞նց եք պատկերացնում Արթուր Սարգսյանի կողմից իր իրավունքների իրացումն այս պայմաններում։ Նա պատգամավորի թեկնածու է, պետք է հնարավորություն ունենա հասարակության հետ շփվելու։ Եթե այսօր այն չփոխարինվի ավելի մեղմ խափանման միջոցով, ապա դա ուղիղ միջամտություն կլինի ընտրական պրոցեսին ու գործընթացին, քանի որ նա իր ընտրազանգվածի հետ շփվելով` կարող է ընդհանուր քվեարկության արդյունքների վրա ազդեցություն ունենալ։ Արթուր Սարգսյանն արդեն ապացուցել է, որ երբեք իր վրա դրված պարտականությունները չի խախտել»,– ասել է Խաչատրյանը։
Արթուր Սարգսյանը մինչև դատարանի որոշման հրապարակումն իր խոսքում կանխատեսել էր, որ դատարանը իր խափանման միջոցը չի փոխելու։
«Այս դատարանում արդարադատություն չկա, այս դատարանում որոշումները կայացվում են կառավարության շենքից։ Տնային կալանքի նիստով հաստատեցին, որ այս 10 ամսվա գործընթացը զուտ քաղաքական հետապնդում է։ Վստահ եմ, որ մինչև հունիսի 8-ը ես մնալու եմ կալանքի տակ. եթե հունիսի 8-ին արժանապատվությունը հաղթի, ապա ազատ կարձակվենք, չհաղթի՝ կդատվենք։ Հարգելի՛ քաղաքացիներ, հունիսի 7-ին (խորհրդարանական ընտրությունների օրն է — խմբ.) եթե այս չարիքի իշխանությունը հաղթի, ապա Սյունիքը կորցնելու ենք»,– հայտարարել է Արթուր Սարգսյանը։
Արթուր Սարգսյանը կալանավորված է 2025-ի հուլիսի 9-ից։ 2025 թվականի դեկտեմբերի 1-ին նրա նկատմամբ կիրառվել էր տնային կալանք, որը դեկտեմբերի 4-ի որոշմամբ երկարաձգվել էր մինչև 2026-ի մարտի 8-ը։

Artur Sargsyan, a member of the Hayastan parliamentary faction, will remain under house arrest for another two months. During the latest court hearing in the Sacred Struggle case, presiding judge Karen Farkhoyan rejected motions filed by defense lawyers.
The court only eased the terms of house arrest by allowing Sargsyan to meet any individuals except participants and witnesses involved in the Sacred Struggle case, Sputnik Armenia reported.
Defense lawyer Emin Khachatryan had requested that Sargsyan’s house arrest be replaced with administrative supervision, accompanied by an increase in bail from 20 million drams to 25 million drams.
Khachatryan reminded the court that Sargsyan is a parliamentary candidate in the June 7 elections and argued that keeping him under house arrest violates legal requirements for equal conditions for candidates.
The prosecution opposed changing the preventive measure and additionally requested a three-month extension of house arrest. Public prosecutor Hayk Hovhannisyan acknowledged that risks of interfering with the investigation had decreased but argued that such risks still remained.
“The risks of obstructing proceedings and failing to fulfill procedural obligations continue to exist. It is true that preliminary hearings have ended and the case has moved to the main trial stage, but the examination of evidence has not yet been conducted,” Hovhannisyan said.
Regarding participation in the election campaign, the prosecutor argued that Sargsyan could take part in the electoral process through authorized representatives.
Khachatryan countered that his client could not fully participate in the campaign solely through representatives.
“How do you imagine Artur Sargsyan exercising his rights under these conditions? He is a parliamentary candidate and must have the opportunity to communicate with society. If the measure is not replaced with a milder one today, this will constitute direct interference in the electoral process, because by communicating with his electorate he may influence the overall voting results. Artur Sargsyan has already proven that he has never violated the obligations imposed on him,” Khachatryan said.
Before the court announced its decision, Sargsyan predicted that the preventive measure would not be changed.
“There is no justice in this court. Decisions here are made from the government building. By extending house arrest, they confirmed that this entire 10-month process is purely political persecution. I am certain that I will remain under arrest until June 8. If dignity wins on June 8, we will be released; if not, we will be convicted. Dear citizens, if this evil government wins on June 7, we will lose Syunik,” Sargsyan declared.
Artur Sargsyan has been detained since July 9, 2025. On December 1, 2025, house arrest was imposed on him, and by a December 4 ruling it was extended until March 8, 2026.
According to Armenia’s Investigative Committee, participants and leaders of the “Sacred Struggle” movement had planned terrorist acts and actions aimed at seizing power in Armenia.