ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Սարգսյանը ևս 2 ամիս կմնա տնային կալանքի տակ։ «Սրբազան պայքարի» գործով հերթական դատական նիստի ընթացքում նախագահող դատավոր Կարեն Ֆարխոյանը մերժել է փաստաբանների միջնորդությունները: լ
Դատարանը միայն մեղմացրել է տնային կալանքի պայմանները որոշելով, որ Արթուր Սարգսյանը կարող է հանդիպել ցանկացած անձի հետ բացառությամբ «Սրբազան պայքարի» գործով անցնող մասնակիցների և վկաների, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Փաստաբան Էմին Խաչատրյանը միջնորդել էր, որպեսզի Արթուր Սարգսյանի խափանման միջոց տնային կալանքը փոխարինվի վարչական հսկողությամբ, որը կուղեկցվի նաև գրավի չափի 5 միլիոն դրամով ավելացմամբ՝ 20 միլիոնը դարձնելով 25 միլիոն դրամ։
Էմին Խաչատրյանը դատարանին հիշեցրել է, որ Արթուր Սարգսյանը հունիսի 7-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններում պատգամավորի թեկնածու է, և նրան կալանքի տակ պահելով խախտվում է թեկնածուների համար հավասար պայմաններ ապահովելու օրենքի պահանջը։
Մեղադրող կողմն իր դիրքորոշումը հայտնելիս ասել է, որ դեմ է խափանման միջոցի փոփոխությանը, ավելին՝ պահանջել է տնային կալանքը երկարաձգել 3 ամսով։ Հանրային մեղադրող Հայկ Հովհաննիսյանը թեև ընդունել է, որ գործի քննությանը միջամտելու ռիսկերը նվազել են, միևնույն է, գտել է, որ այդպիսի ռիսկեր դեռևս առկա են։
«Շարունակվում են առկա մնալ վարույթին խոչընդոտելու, ինչպես նաև նրա վրա դրված դատավարական պարտականությունները չկատարելու ռիսկերը։ Ճիշտ է՝ նախնական դատալսումներն ավարտվել են ու գործը տեղափոխվել է հիմնական դատալսումների փուլ, սակայն ապացույցների հետազոտում դեռևս չի անցկացվել»,– ասել է Հայկ Հովհաննիսյանը։
Ինչ վերաբերում է ընտրական քարոզարշավին մասնակցելուն՝ հանրային մեղադրողը նշել է, թե թեկնածուն կարող է ընտրական գործընթացներին մասնակցել վստահված անձանց միջոցով։
Փաստաբան Էմին Խաչատրյանը հակադարձել է հանրային մեղադրողին՝ հայտարարելով, որ կասկածից վեր է՝ իր պաշտպանյալը չի կարող միայն վստահված անձանց միջոցով լիարժեք մասնակցել ընտրապայքարին։
«Ո՞նց եք պատկերացնում Արթուր Սարգսյանի կողմից իր իրավունքների իրացումն այս պայմաններում։ Նա պատգամավորի թեկնածու է, պետք է հնարավորություն ունենա հասարակության հետ շփվելու։ Եթե այսօր այն չփոխարինվի ավելի մեղմ խափանման միջոցով, ապա դա ուղիղ միջամտություն կլինի ընտրական պրոցեսին ու գործընթացին, քանի որ նա իր ընտրազանգվածի հետ շփվելով` կարող է ընդհանուր քվեարկության արդյունքների վրա ազդեցություն ունենալ։ Արթուր Սարգսյանն արդեն ապացուցել է, որ երբեք իր վրա դրված պարտականությունները չի խախտել»,– ասել է Խաչատրյանը։
Արթուր Սարգսյանը մինչև դատարանի որոշման հրապարակումն իր խոսքում կանխատեսել էր, որ դատարանը իր խափանման միջոցը չի փոխելու։
«Այս դատարանում արդարադատություն չկա, այս դատարանում որոշումները կայացվում են կառավարության շենքից։ Տնային կալանքի նիստով հաստատեցին, որ այս 10 ամսվա գործընթացը զուտ քաղաքական հետապնդում է։ Վստահ եմ, որ մինչև հունիսի 8-ը ես մնալու եմ կալանքի տակ. եթե հունիսի 8-ին արժանապատվությունը հաղթի, ապա ազատ կարձակվենք, չհաղթի՝ կդատվենք։ Հարգելի՛ քաղաքացիներ, հունիսի 7-ին (խորհրդարանական ընտրությունների օրն է — խմբ.) եթե այս չարիքի իշխանությունը հաղթի, ապա Սյունիքը կորցնելու ենք»,– հայտարարել է Արթուր Սարգսյանը։
Արթուր Սարգսյանը կալանավորված է 2025-ի հուլիսի 9-ից։ 2025 թվականի դեկտեմբերի 1-ին նրա նկատմամբ կիրառվել էր տնային կալանք, որը դեկտեմբերի 4-ի որոշմամբ երկարաձգվել էր մինչև 2026-ի մարտի 8-ը։

21 Май 2026 - 14:49 AMT
Депутат фракции «Армения» Артур Саргсян останется под домашним арестом еще на два месяца. Во время очередного заседания по делу движения «Священная борьба» председательствующий судья Карен Фархоян отклонил ходатайства адвокатов.
Суд лишь смягчил условия домашнего ареста, разрешив Артуру Саргсяну встречаться с любыми лицами, кроме участников и свидетелей по делу «Священной борьбы», сообщает «Sputnik Армения».
Адвокат Эмин Хачатрян ходатайствовал о замене домашнего ареста административным надзором с одновременным увеличением суммы залога на 5 миллионов драмов — с 20 до 25 миллионов.
Хачатрян напомнил суду, что Артур Саргсян является кандидатом в депутаты на парламентских выборах 7 июня, и его содержание под арестом нарушает требование закона об обеспечении равных условий для кандидатов.
Сторона обвинения выступила против изменения меры пресечения и потребовала продлить домашний арест на три месяца. Государственный обвинитель Айк Ованнисян признал, что риски вмешательства в расследование снизились, однако, по его мнению, они все еще сохраняются.
«Продолжают существовать риски воспрепятствования производству, а также невыполнения возложенных на него процессуальных обязанностей. Да, предварительные слушания завершены и дело перешло в стадию основного судебного разбирательства, однако исследование доказательств еще не проводилось», — заявил Ованнисян.
Что касается участия в избирательной кампании, прокурор отметил, что кандидат может участвовать в процессе через доверенных лиц.
Эмин Хачатрян возразил, заявив, что его подзащитный не может полноценно участвовать в избирательной кампании исключительно через представителей.
«Как вы представляете реализацию Артуром Саргсяном своих прав в таких условиях? Он кандидат в депутаты и должен иметь возможность общаться с обществом. Если сегодня мера пресечения не будет заменена на более мягкую, это станет прямым вмешательством в избирательный процесс, поскольку, общаясь со своим электоратом, он может повлиять на общий результат голосования. Артур Саргсян уже доказал, что никогда не нарушал возложенные на него обязательства», — заявил Хачатрян.
До оглашения решения суда Артур Саргсян заявил, что не ожидает изменения меры пресечения.
«В этом суде нет правосудия, решения принимаются из здания правительства. Продлением домашнего ареста подтвердили, что весь этот 10-месячный процесс является исключительно политическим преследованием. Я уверен, что останусь под арестом до 8 июня. Если 8 июня победит достоинство — нас освободят, если нет — нас осудят. Уважаемые граждане, если 7 июня победит эта власть зла, мы потеряем Сюник», — заявил Артур Саргсян.
Артур Саргсян находится под арестом с 9 июля 2025 года. 1 декабря 2025 года в отношении него был применен домашний арест, который решением от 4 декабря был продлен до 8 марта 2026 года.
По данным Следственного комитета Армении, участники и руководители движения «Священная борьба» планировали террористические действия и попытку захвата власти в Армении.