21 Մայիս 2026 - 14:00 AMT
Արցախի հեղափոխական կուսակցության նախագահ Արթուր Օսիպյանը, որը ձերբակալվել է, ապա կալանավորվել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ վիճաբանությունից հետո, հացադուլ է հայտարարել։ Այդ մասին հայտնել է նրա փաստաբան Դավիթ Հովհաննիսյանը, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան:
«Օսիպյանը ձերբակալվելու պահից գտնվում է հացադուլի մեջ»,– ասել է նա:
Հովհաննիսյանի խոսքով` Արթուր Օսիպյանը առողջական խնդիրներ ի սկզբանե ունեցել է։
«Բժշկական փաստաթղթերը փոխանցվել են դատարանին»,– ասել է փաստաբանը։
Նա նշել է, որ այս պայմաններում հացադուլը է՛լ ավելի վնասելու է Օսիպյանի առողջությանը։ Փաստաբանի խոսքով` Օսիպյանն իրեն համարում է քաղբանտարկյալ, քանի որ իր կարծիքը ազատ արտահայտելու պատճառով է զրկվել ազատությունից։ Հովհաննիսյանը տեղեկացրել է, որ պատրաստվում են երկամսյա կալանքի որոշման դեմ վերաքննիչ բողոք ներկայացնել։
Արցախի Հանրապետության նախկին պետական նախարար, Մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը հայտարարել է, որ Արթուր Օսիպյանի կալանավորումը «Փաշինյանի հերթական հաշվեհարդարն ու բռնաճնշումն է ընդդիմախոսների ու արցախցիների հանդեպ»:
«Էլ չասեմ Արթուրի ու արցախցիների դեմ ուղղված նրա վիրավորական ու ատելությամբ լեցուն խայտառակ արտահայտությունների մասին, որոնք հստակորեն ցուցադրում են նրա արժեհամակարգն ու գաղափարախոսությունը։
Արթուրը օրինական ու կառուցողական վարք է դրսևորել Փաշինյանի հետ, իսկ Արցախում բազմապատիկ անգամ ավելի ապակառուցողական էր իրեն պահում, բայց դա հանդուրժվել է իշխանությունների կողմից՝ հանուն ժողովրդավարական սկզբունքների ու հանրային համերաշխության պահպանման։
Ահա սա է «ժողովրդավար» Փաշինյանի ղեկավարած Հայաստանը, որն էլ ավելի վատն է դառնալու, եթե հանկարծ նա վերընտրվեց»,- նշել է նա։
Արթուր Օսիպյանը մայիսի 18-ին ձերբակալվել է Փաշինյանի հետ վիճաբանությունից հետո։ Մինչ այդ նա սոցիալական ցանցի իր էջում գրել էր. «Թե Նիկոլի տեղը իմացող կա, ասեք` բմբուլները օդ հանեմ։ Բա կերավ մեր միսը»։
Մայիսի 18-ին քարոզարշավի ընթացքում Օսիպյանը մեղադրել էր Փաշինյանին Լեռնային Ղարաբաղում Արայիկ Հարությունյանի արածների վրա աչք փակելու և նրան աջակցելու համար։ Տղամարդը նշել էր, որ Ալիևը պարտադրում է 300 հազար ադրբեջանցիների վերադարձ ՀՀ, Փաշինյանը սկսել էր հակադարձել և հունից դուրս եկել։ Նա սկզբում ասել էր, որ արցախցիները Ղարաբաղը չեն կառուցել, բոլորը թալանել են, ապա ընդգծել էր՝ հպարտ է, որ Հայաստանն այդ թակարդից հանել է։ Այս խոսակցությունից հետո քաշքշուկ էր սկսվել, Փաշինյանի շուրջը հավաքվածները փորձել էին տարածքից հեռացնել Օսիպյանին։ Փաշինյանը շարունակել էր բղավել բարձրախոսով. «Թող Ղարաբաղի պսևդոէլիտաները ռադ լինեն, գնան։ Էս ովքե՞ր են սրանք, ռադներդ քաշեք ընդհանրապես։ Արթուր Օսիպյան, գլուխդ պատին ես տվել։ Գնայիր, զոհվեիր մեր էրեխեքի տեղը։ Թալանչի անասուններ»։
Օսիպյանը 2 ամսով կալանավորվել է։ Նրա նկատմամբ քրեական վարույթ է նախաձեռնվել Քրեական օրենսգրքի 330-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչերը, բռնությունը հրապարակայնորեն արդարացնելը կամ քարոզելը, ինչպես նաև այդ նպատակով նյութեր կամ առարկաներ տարածելը), 297-րդ հոդվածի 1-ին մասով (խուլիգանությունը) և 211-րդ հոդվածի 1-ին մասով (քարոզչություն կատարելուն կամ քարոզչություն կատարելուց հրաժարվելուն հարկադրելը կամ քարոզչություն կատարելուն այլ կերպ խոչընդոտելը)։

Председатель Арцахской революционной партии Артур Осипян, задержанный, а затем арестованный после перепалки с премьер-министром Николом Пашиняном, объявил голодовку. Об этом сообщил его адвокат Давид Ованнисян, информирует «Sputnik Армения».
«Осипян находится на голодовке с момента задержания», — заявил адвокат.
По словам Ованнисяна, у Осипяна изначально были проблемы со здоровьем.
«Медицинские документы были переданы суду», — отметил он.
Адвокат подчеркнул, что в нынешних условиях голодовка еще больше навредит здоровью Осипяна. По словам Ованнисяна, его подзащитный считает себя политическим заключенным, поскольку был лишен свободы за свободное выражение своего мнения. Он также сообщил, что защита намерена подать апелляционную жалобу на решение о двухмесячном аресте.
Бывший государственный министр Арцаха и бывший омбудсмен Артак Бегларян заявил, что арест Артура Осипяна является «очередной расправой и репрессией Пашиняна против оппонентов и арцахцев».
«Не говоря уже о его позорных, наполненных ненавистью и оскорблениями высказываниях в адрес Артура и арцахцев, которые ясно демонстрируют его ценности и идеологию.
Артур вел себя по отношению к Пашиняну законно и конструктивно, тогда как сам Пашинян в Арцахе вел себя многократно более деструктивно, однако это терпелось властями ради сохранения демократических принципов и общественной солидарности.
Вот такова Армения под руководством “демократа” Пашиняна, и она станет еще хуже, если он вдруг будет переизбран», — заявил Бегларян.
Артур Осипян был задержан 18 мая после конфликта с Пашиняном. До этого он написал в соцсетях: «Если кто знает, где Никол, скажите — выбью из него пух. Совсем нас доел».
18 мая во время предвыборной кампании Осипян обвинил Пашиняна в том, что тот закрывал глаза на действия бывшего лидера Нагорного Карабаха Араика Арутюняна и поддерживал его. Он также заявил, что Ильхам Алиев требует возвращения 300 тысяч азербайджанцев в Армению. Пашинян начал резко возражать и вышел из себя. Сначала он сказал, что арцахцы не строили Карабах и все разворовали, а затем подчеркнул, что гордится тем, что вывел Армению из этой «ловушки».
После перепалки началась потасовка, и люди из окружения Пашиняна попытались вывести Осипяна с места встречи. Пашинян продолжал кричать через громкоговоритель: «Пусть псевдоэлиты Карабаха убираются. Кто они вообще такие? Убирайтесь отсюда. Артур Осипян, ты головой об стену ударился. Надо было тебе погибнуть вместо наших детей. Животные-мародеры».
Осипян арестован на два месяца. В отношении него возбуждено уголовное производство по пункту 3 части 2 статьи 330 Уголовного кодекса (публичные призывы к насилию, публичное оправдание или пропаганда насилия, а также распространение материалов с этой целью), части 1 статьи 297 (хулиганство) и части 1 статьи 211 (принуждение к ведению или отказу от агитации либо иное воспрепятствование агитации).