21 Մայիս 2026 - 14:00 AMT
Արցախի հեղափոխական կուսակցության նախագահ Արթուր Օսիպյանը, որը ձերբակալվել է, ապա կալանավորվել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ վիճաբանությունից հետո, հացադուլ է հայտարարել։ Այդ մասին հայտնել է նրա փաստաբան Դավիթ Հովհաննիսյանը, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան:
«Օսիպյանը ձերբակալվելու պահից գտնվում է հացադուլի մեջ»,– ասել է նա:
Հովհաննիսյանի խոսքով` Արթուր Օսիպյանը առողջական խնդիրներ ի սկզբանե ունեցել է։
«Բժշկական փաստաթղթերը փոխանցվել են դատարանին»,– ասել է փաստաբանը։
Նա նշել է, որ այս պայմաններում հացադուլը է՛լ ավելի վնասելու է Օսիպյանի առողջությանը։ Փաստաբանի խոսքով` Օսիպյանն իրեն համարում է քաղբանտարկյալ, քանի որ իր կարծիքը ազատ արտահայտելու պատճառով է զրկվել ազատությունից։ Հովհաննիսյանը տեղեկացրել է, որ պատրաստվում են երկամսյա կալանքի որոշման դեմ վերաքննիչ բողոք ներկայացնել։
Արցախի Հանրապետության նախկին պետական նախարար, Մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը հայտարարել է, որ Արթուր Օսիպյանի կալանավորումը «Փաշինյանի հերթական հաշվեհարդարն ու բռնաճնշումն է ընդդիմախոսների ու արցախցիների հանդեպ»:
«Էլ չասեմ Արթուրի ու արցախցիների դեմ ուղղված նրա վիրավորական ու ատելությամբ լեցուն խայտառակ արտահայտությունների մասին, որոնք հստակորեն ցուցադրում են նրա արժեհամակարգն ու գաղափարախոսությունը։
Արթուրը օրինական ու կառուցողական վարք է դրսևորել Փաշինյանի հետ, իսկ Արցախում բազմապատիկ անգամ ավելի ապակառուցողական էր իրեն պահում, բայց դա հանդուրժվել է իշխանությունների կողմից՝ հանուն ժողովրդավարական սկզբունքների ու հանրային համերաշխության պահպանման։
Ահա սա է «ժողովրդավար» Փաշինյանի ղեկավարած Հայաստանը, որն էլ ավելի վատն է դառնալու, եթե հանկարծ նա վերընտրվեց»,- նշել է նա։
Արթուր Օսիպյանը մայիսի 18-ին ձերբակալվել է Փաշինյանի հետ վիճաբանությունից հետո։ Մինչ այդ նա սոցիալական ցանցի իր էջում գրել էր. «Թե Նիկոլի տեղը իմացող կա, ասեք` բմբուլները օդ հանեմ։ Բա կերավ մեր միսը»։
Մայիսի 18-ին քարոզարշավի ընթացքում Օսիպյանը մեղադրել էր Փաշինյանին Լեռնային Ղարաբաղում Արայիկ Հարությունյանի արածների վրա աչք փակելու և նրան աջակցելու համար։ Տղամարդը նշել էր, որ Ալիևը պարտադրում է 300 հազար ադրբեջանցիների վերադարձ ՀՀ, Փաշինյանը սկսել էր հակադարձել և հունից դուրս եկել։ Նա սկզբում ասել էր, որ արցախցիները Ղարաբաղը չեն կառուցել, բոլորը թալանել են, ապա ընդգծել էր՝ հպարտ է, որ Հայաստանն այդ թակարդից հանել է։ Այս խոսակցությունից հետո քաշքշուկ էր սկսվել, Փաշինյանի շուրջը հավաքվածները փորձել էին տարածքից հեռացնել Օսիպյանին։ Փաշինյանը շարունակել էր բղավել բարձրախոսով. «Թող Ղարաբաղի պսևդոէլիտաները ռադ լինեն, գնան։ Էս ովքե՞ր են սրանք, ռադներդ քաշեք ընդհանրապես։ Արթուր Օսիպյան, գլուխդ պատին ես տվել։ Գնայիր, զոհվեիր մեր էրեխեքի տեղը։ Թալանչի անասուններ»։
Օսիպյանը 2 ամսով կալանավորվել է։ Նրա նկատմամբ քրեական վարույթ է նախաձեռնվել Քրեական օրենսգրքի 330-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչերը, բռնությունը հրապարակայնորեն արդարացնելը կամ քարոզելը, ինչպես նաև այդ նպատակով նյութեր կամ առարկաներ տարածելը), 297-րդ հոդվածի 1-ին մասով (խուլիգանությունը) և 211-րդ հոդվածի 1-ին մասով (քարոզչություն կատարելուն կամ քարոզչություն կատարելուց հրաժարվելուն հարկադրելը կամ քարոզչություն կատարելուն այլ կերպ խոչընդոտելը)։

21 May 2026 - 14:50 AMT
Artur Osipyan, head of the Artsakh Revolutionary Party, who was detained and later arrested after an argument with Prime Minister Nikol Pashinyan, has begun a hunger strike. His lawyer Davit Hovhannisyan announced the decision, Sputnik Armenia reported.
“Osipyan has been on hunger strike since the moment of his detention,” the lawyer said.
According to Hovhannisyan, Osipyan had pre-existing health problems.
“The medical documents were submitted to the court,” he said.
The lawyer noted that the hunger strike could further damage Osipyan’s health under the current circumstances. According to Hovhannisyan, Osipyan considers himself a political prisoner because he was deprived of liberty for freely expressing his opinion. He added that the defense plans to appeal the court’s decision to place Osipyan in pretrial detention for two months.
Former Artsakh state minister and former human rights ombudsman Artak Beglaryan said Osipyan’s arrest was “another act of retaliation and repression by Pashinyan against opponents and Artsakh Armenians.”
“Not to mention his disgraceful, hateful and insulting statements directed at Artur and the people of Artsakh, which clearly demonstrate his values and ideology.
Artur behaved legally and constructively toward Pashinyan, whereas in Artsakh Pashinyan behaved far more destructively, but that was tolerated by the authorities in the name of democratic principles and preserving public solidarity.
This is the Armenia led by the ‘democrat’ Pashinyan, and it will become even worse if he is somehow re-elected,” Beglaryan said.
Artur Osipyan was detained on May 18 after an argument with Pashinyan. Earlier, he had written on social media: “If anyone knows where Nikol is, tell me so I can knock the fluff out of him. He has eaten our flesh.”
During a campaign event on May 18, Osipyan accused Pashinyan of ignoring and supporting actions by former Nagorno-Karabakh leader Arayik Harutyunyan. He also said Azerbaijani President Ilham Aliyev was demanding the return of 300,000 Azerbaijanis to Armenia. Pashinyan responded angrily, first saying that the people of Artsakh had not built Karabakh and that everyone had looted it, then adding that he was proud to have pulled Armenia out of that “trap.”
After the exchange, a scuffle broke out and people surrounding Pashinyan attempted to remove Osipyan from the area. Pashinyan continued shouting through a loudspeaker: “Let the pseudo-elites of Karabakh get lost. Who are these people? Get out altogether. Artur Osipyan, you smashed your head against the wall. You should have gone and died instead of our children. Looting animals.”
Osipyan was placed in pretrial detention for two months. Criminal proceedings were initiated against him under Article 330, Part 2, Point 3 of the Criminal Code (public calls for violence, public justification or promotion of violence, and dissemination of materials for that purpose), Article 297, Part 1 (hooliganism), and Article 211, Part 1 (coercion to conduct or refrain from campaigning, or otherwise obstructing campaigning).