Եվրոպական հանձնաժողովի Միգրացիայի և ներքին գործերի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Յոհաննես Լուխները և ՆԳ նախարարի տեղակալ Արմեն Ղազարյանը, պետական մարմինների ներկայացուցիչների ներգրավմամբ, քննարկել են ՀՀ-ԵՄ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման գործողությունների ծրագրի (VLAP) իրականացման վերաբերյալ Եվրոպական հանձնաժողովի՝ Հայաստանի առաջընթացի առաջին զեկույցն ու դրանում տեղ գտած առաջարկությունները։
Քննարկման ընթացքում կողմերը հանգամանալից անդրադարձել են Գործողությունների ծրագրով սահմանված չորս հիմնական ուղղություններով նախատեսված հենանիշերի կատարման ընթացքին՝ փաստաթղթերի անվտանգության, սահմանների համալիր կառավարման, հասարակական կարգի պահպանության և մարդու հիմնարար իրավունքների պաշտպանության ոլորտներում իրականացվող բարեփոխումների համատեքստում։
Հայկական կողմը ներկայացրել է միգրացիոն ռիսկերի և սահմանների համալիր կառավարման, ապօրինի միգրացիայի կանխարգելման և հետընդունման համաձայնագրերի արդյունավետ կիրարկմանն ուղղված ինստիտուցիոնալ և գործառնական փոփոխությունները։ Կենսաչափական անձնագրերի և նույնականացման քարտերի ներդրման գործընթացի շրջանակում ներկայացվել են ծրագրի իրականացման փուլերը, տվյալների կառավարման մեխանիզմներն ու հստակեցվել վերջնաժամկետները։
Կրթական համակարգի արդիականացման շրջանակում Արմեն Ղազարյանը նշել է, որ ՆԳՆ կրթահամալիրում, ոստիկանների և փրկարարների մասնագիտացմանը զուգահեռ, նախատեսվում է ներդնել նաև սահմանապահների մասնագիտացված կրթական ծրագրեր՝ միջազգային լավագույն փորձի և ժամանակակից մեթոդաբանությունների կիրառմամբ։ Նրա խոսքով՝ մասնագիտական կարողությունների զարգացումը սահմանային կառավարման արդյունավետության կարևոր նախապայման է։
Անդրադարձ է կատարվել նաև հասարակական կարգին և անվտանգությանը վերաբերող հենանիշերի կատարման ընթացքին։ Ներկայացվել են կազմակերպված հանցավորության կանխարգելման և դրա դեմ պայքարի ուղղությամբ իրականացվող միջոցառումները, այդ թվում՝ հանցավորության կանխարգելման ռազմավարության և գործողությունների ծրագրի մշակումը, հետախուզության վրա հիմնված ոստիկանական գործունեության մոդելի ներդրումը, ինչպես նաև ծանր և կազմակերպված հանցավորության սպառնալիքների ազգային գնահատման համակարգի զարգացումը։ Քննարկվել են նաև Եվրոպոլի հետ համագործակցության շրջանակում SIENA համակարգով օպերատիվ տեղեկատվության փոխանակման, միջգերատեսչական օպերատիվ խմբերի ձևավորման, ակտիվների վերականգնման գրասենյակի ստեղծման, կիբեռհանցավորության դեմ պայքարի կարողությունների զարգացման և կիբեռլաբորատորիայի ստեղծման ուղղությամբ իրականացվող քայլերը։ Անդրադարձ է կատարվել նաև թմրամիջոցների և հոգեմետ նյութերի ոչ բժշկական օգտագործման և ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարի 2025–2027 թվականների ռազմավարության գործողությունների ծրագրի կատարման ընթացքին։ Եվրոպական կողմը մի շարք ուղղություններով հետաքրքրվել է նախատեսված միջոցառումների իրականացման հստակ ժամկետներով և ակնկալվող արդյունքների ապահովման ժամանակացույցով։
Եվրոպական կողմը բարձր է գնահատել արձանագրված առաջընթացն ու կարևորել Հայաստանի հանձնառությունը բարեփոխումների շարունակականության ապահովման հարցում։ Արմեն Ղազարյանը վերահաստատել է ՆԳՆ պատրաստակամությունը՝ եվրոպական գործընկերների հետ սերտ համագործակցությամբ շարունակելու մուտքի արտոնագրերի ազատականացման գործողությունների ծրագրի արդյունավետ իրականացումը։

21 Май 2026 - 14:56 AMT
Заместитель генерального директора Европейской комиссии по вопросам миграции и внутренних дел Йоханнес Лухнер и заместитель министра внутренних дел Армении Армен Казарян при участии представителей государственных структур обсудили первый отчет Европейской комиссии о прогрессе Армении в реализации Плана действий по либерализации визового режима между Арменией и ЕС (VLAP), а также содержащиеся в нем рекомендации.
В ходе обсуждений стороны подробно рассмотрели выполнение критериев по четырем основным направлениям программы, в том числе реформы в сфере безопасности документов, комплексного управления границами, общественного порядка и защиты фундаментальных прав человека.
Армянская сторона представила институциональные и операционные изменения, направленные на управление миграционными рисками и интегрированное управление границами, предотвращение нелегальной миграции и эффективное выполнение соглашений о реадмиссии.
В рамках внедрения биометрических паспортов и идентификационных карт были представлены этапы реализации программы, механизмы управления данными и уточнены сроки завершения проекта.
Говоря о модернизации образовательной системы, Армен Казарян отметил, что наряду с подготовкой полицейских и спасателей в образовательном комплексе МВД планируется внедрение специализированных программ подготовки пограничников с применением международного опыта и современных методик. По его словам, развитие профессиональных навыков является важным условием эффективного управления границами.
Стороны также обсудили выполнение критериев, связанных с общественным порядком и безопасностью. Были представлены меры по предотвращению и борьбе с организованной преступностью, включая разработку стратегии и плана действий по профилактике преступности, внедрение модели полицейской деятельности на основе разведывательной информации, а также развитие системы национальной оценки угроз тяжкой и организованной преступности.
Обсуждались также вопросы обмена оперативной информацией через систему SIENA в рамках сотрудничества с Европолом, формирования межведомственных оперативных групп, создания офиса по возврату активов, развития возможностей по борьбе с киберпреступностью и создания киберлаборатории.
Отдельно была затронута реализация стратегии и плана действий на 2025–2027 годы по борьбе с немедицинским употреблением и незаконным оборотом наркотических и психотропных веществ.
Европейская сторона по ряду направлений поинтересовалась конкретными сроками реализации намеченных мер и графиком достижения ожидаемых результатов.
Европейские представители высоко оценили достигнутый прогресс и подчеркнули важность приверженности Армении продолжению реформ. Армен Казарян подтвердил готовность МВД продолжать эффективную реализацию плана действий по либерализации визового режима в тесном сотрудничестве с европейскими партнерами.
По итогам шестого заседания Совета партнерства Армения–ЕС, состоявшегося 2 декабря 2025 года в Брюсселе, Армения и Европейский союз подписали стратегическую повестку партнерства. Документ подписали министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас.