21 Մայիս 2026 - 14:46 AMT
«Սրբազան պայքար» շարժման աջակից Վահագն Չախալյանի խափանման միջոց տնային կալանքը չի փոխվել։ Դատարանը մասնակի բավարարել է հանրային մեղադրողների միջնորդությունը և կալանքը երկարաձգել ևս 2 ամսով. հանրային մեղադրողը պահանջել էր տնային կալանքը երկարաձգել 3 ամսով։
Դատարանը ամբողջությամբ մերժել է պաշտպանական կողմի միջնորդությունը՝ այլընտրանքային խափանման միջոցներ կիրառելու վերաբերյալ։ Փաստաբանները դատարանին հիշեցրել են, որ Չախալյանը ընտանիքի հայր է. նրա զավակներից մեկը ուսանող է, որի ուսման վարձը կազմում է 950 հազար դրամ, իսկ մյուս երկու զավակները՝ Գայանե և Դավիթ Չախալյանները, դպրոցական են՝ 850 հազար դրամ ուսման վարձով, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Չախալյանը խնդրել է դատարանին իրեն աշխատելու հնարավորություն տալ, որպեսզի կարողանա ֆինանսապես աջակցել ընտանիքին։
«Գոնե Քասախի տարածքում մի բարիք ստեղծեմ, թեկուզ 3 կմ շառավղով։ Եթե մտավախություն կա, որ գործով վկաների հետ կարող եմ շփվել, կարող եք սահմանափակել այդ շփումները»,– ասել է Չախալյանը։
Պաշտպանական կողմը նաև շեշտել է, որ իրենք մինչև այսօր հստակ չգիտեն, թե ինչում է մեղադրվում Վահագն Չախալյանը, քանի որ հստակ մեղադրական եզրակացություն դեռևս չի ներկայացվել։
Խափանման միջոցի քննարկման ընթացքում բանավեճ է եղել հանրային մեղադրողների և Չախալյանի փաստաբանների միջև։ Պաշտպանները հայտարարել են, թե հանրային մեղադրողները` որպես մասնագետ, չունեն իրենց հստակ տեսակետը, հանրային մեղադրողներն էլ հորդորել են դատարանին ավելի ուշադիր լինել ու թույլ չտալ իրենց վիրավորել։
Միջամտել է նաև Բագրատ սրբազանը զարմանալով, թե ինչից են վիրավորվել հանրային մեղադրողները։ Բանավեճին միջամտել է նաև Արթուր Սարգսյանը հորդորելով մեղադրողներին կոռեկտ խոսել սրբազանի հետ. նրանք սրբազանին կարգի հրավիրելու կոչ էին արել։ Դատական նիստը 5 րոպե ընդմիջվել է։
«Կամք» նախաձեռնության ղեկավար և ակտիվիստ Վահագն Չախալյանը կալանավորված է 2025 թվականի հուլիսի 5-ից։ 2026-ի փետրվարի 26-ին Չախալյանի խափանման միջոց կալանքը փոխարինվել էր տնային կալանքով՝ համակցված չբացակայելու արգելքով։

21 Май 2026 - 15:02 AMT
Мера пресечения в виде домашнего ареста в отношении сторонника движения «Священная борьба» Ваагна Чахаляна останется без изменений. Суд частично удовлетворил ходатайство государственных обвинителей и продлил домашний арест еще на два месяца, хотя обвинение требовало продления на три месяца.
Суд полностью отклонил ходатайство защиты о применении альтернативных мер пресечения. Адвокаты напомнили суду, что Чахалян является отцом семейства. Один из его детей — студент с платой за обучение в размере 950 тысяч драмов, а двое других детей, Гаяне и Давид Чахаляны, учатся в школе, где обучение обходится в 850 тысяч драмов, сообщает «Sputnik Армения».
Чахалян попросил суд предоставить ему возможность работать, чтобы он мог финансово поддерживать семью.
«Хотя бы дайте мне возможность создавать какую-то пользу в районе Касаха, пусть даже в радиусе трех километров. Если есть опасения, что я могу общаться со свидетелями по делу, вы можете ограничить эти контакты», — заявил Чахалян.
Защита также подчеркнула, что до сих пор не понимает, в чем именно обвиняется Ваагн Чахалян, поскольку официальное обвинительное заключение еще не представлено.
Во время обсуждения меры пресечения между государственными обвинителями и адвокатами Чахаляна возник спор. Защитники заявили, что обвинители как специалисты не имеют собственной четкой позиции, а прокуроры попросили суд внимательнее следить за заседанием и не допускать оскорблений в их адрес.
В спор вмешался также архиепископ Баграт, удивившись тому, что именно оскорбило обвинителей. К дискуссии присоединился и Артур Саргсян, призвав прокуроров корректно разговаривать со священнослужителем после того, как они попросили суд сделать ему замечание. Судебное заседание было прервано на пять минут.
Руководитель инициативы «Воля» и активист Ваагн Чахалян находится под арестом с 5 июля 2025 года. 26 февраля 2026 года мера пресечения в виде заключения под стражу была заменена домашним арестом с запретом покидать место проживания.
По данным Следственного комитета Армении, участники и руководители движения «Священная борьба» планировали террористические действия и попытку захвата власти в Армении.