21 Մայիս 2026 - 14:46 AMT
«Սրբազան պայքար» շարժման աջակից Վահագն Չախալյանի խափանման միջոց տնային կալանքը չի փոխվել։ Դատարանը մասնակի բավարարել է հանրային մեղադրողների միջնորդությունը և կալանքը երկարաձգել ևս 2 ամսով. հանրային մեղադրողը պահանջել էր տնային կալանքը երկարաձգել 3 ամսով։
Դատարանը ամբողջությամբ մերժել է պաշտպանական կողմի միջնորդությունը՝ այլընտրանքային խափանման միջոցներ կիրառելու վերաբերյալ։ Փաստաբանները դատարանին հիշեցրել են, որ Չախալյանը ընտանիքի հայր է. նրա զավակներից մեկը ուսանող է, որի ուսման վարձը կազմում է 950 հազար դրամ, իսկ մյուս երկու զավակները՝ Գայանե և Դավիթ Չախալյանները, դպրոցական են՝ 850 հազար դրամ ուսման վարձով, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Չախալյանը խնդրել է դատարանին իրեն աշխատելու հնարավորություն տալ, որպեսզի կարողանա ֆինանսապես աջակցել ընտանիքին։
«Գոնե Քասախի տարածքում մի բարիք ստեղծեմ, թեկուզ 3 կմ շառավղով։ Եթե մտավախություն կա, որ գործով վկաների հետ կարող եմ շփվել, կարող եք սահմանափակել այդ շփումները»,– ասել է Չախալյանը։
Պաշտպանական կողմը նաև շեշտել է, որ իրենք մինչև այսօր հստակ չգիտեն, թե ինչում է մեղադրվում Վահագն Չախալյանը, քանի որ հստակ մեղադրական եզրակացություն դեռևս չի ներկայացվել։
Խափանման միջոցի քննարկման ընթացքում բանավեճ է եղել հանրային մեղադրողների և Չախալյանի փաստաբանների միջև։ Պաշտպանները հայտարարել են, թե հանրային մեղադրողները` որպես մասնագետ, չունեն իրենց հստակ տեսակետը, հանրային մեղադրողներն էլ հորդորել են դատարանին ավելի ուշադիր լինել ու թույլ չտալ իրենց վիրավորել։
Միջամտել է նաև Բագրատ սրբազանը զարմանալով, թե ինչից են վիրավորվել հանրային մեղադրողները։ Բանավեճին միջամտել է նաև Արթուր Սարգսյանը հորդորելով մեղադրողներին կոռեկտ խոսել սրբազանի հետ. նրանք սրբազանին կարգի հրավիրելու կոչ էին արել։ Դատական նիստը 5 րոպե ընդմիջվել է։
«Կամք» նախաձեռնության ղեկավար և ակտիվիստ Վահագն Չախալյանը կալանավորված է 2025 թվականի հուլիսի 5-ից։ 2026-ի փետրվարի 26-ին Չախալյանի խափանման միջոց կալանքը փոխարինվել էր տնային կալանքով՝ համակցված չբացակայելու արգելքով։

21 May 2026 - 15:01 AMT
The preventive measure of house arrest imposed on Sacred Struggle movement supporter Vahagn Chakhalyan will remain unchanged. The court partially granted the prosecutors’ motion and extended the house arrest for another two months, although prosecutors had requested a three-month extension.
The court fully rejected the defense motion seeking alternative preventive measures. Defense lawyers reminded the court that Chakhalyan is the father of a family. One of his children is a university student whose tuition amounts to 950,000 drams, while his other two children, Gayane and Davit Chakhalyan, are school students with tuition fees totaling 850,000 drams, Sputnik Armenia reported.
Chakhalyan asked the court to allow him to work so he could financially support his family.
“At least let me create some benefit within the Kasakh area, even within a three-kilometer radius. If there are concerns that I might communicate with witnesses in the case, you can restrict those contacts,” Chakhalyan said.
The defense also stressed that they still do not clearly know what Chakhalyan is accused of because a formal indictment has not yet been presented.
During discussions on the preventive measure, a dispute broke out between prosecutors and Chakhalyan’s lawyers. Defense attorneys argued that the prosecutors, as professionals, lacked a clear position of their own, while prosecutors asked the court to be more attentive and prevent insults directed at them.
Archbishop Bagrat also intervened, expressing surprise at what exactly had offended the prosecutors. Artur Sargsyan joined the dispute, urging prosecutors to speak respectfully with the archbishop after they had called on the court to reprimand him. The hearing was adjourned for five minutes.
Vahagn Chakhalyan, head of the “Will” initiative and activist, has been detained since July 5, 2025. On February 26, 2026, his detention was replaced with house arrest combined with a travel restriction.
According to Armenia’s Investigative Committee, participants and leaders of the “Sacred Struggle” movement had planned terrorist acts and actions aimed at seizing power in Armenia.