Դպրոցներում հաջողությամբփորձարկում ենք ԱԲ դասընթացները՝ նախաձեռնություն ունենք Firebird-ի և OpenAI-ի հետ, կառավարության նիստում ասել է ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը։
«Արդեն 3-րդ տարին մասնավոր ոլորտի մեր գործընկերների հետ մեր դպրոցներում հաջողությամբ փորձարկում ենք ԱԲ դասընթացները, սեպտեմբերից ՖԱՍԹ հիմնադրամի հետ մեր համագործակցությունը ընդլայնվելու է՝ ընդգրկելով ավելի քան 40 ավագ դպրոց, ընդ որում՝ պետք է ասեմ, որ ծրագիրը բավական մեծ հաջողություններ է գրանցել: Մեր այս դասընթացն անցնող աշակերտները հաջողություն են գրանցում ԱԲ միջազգային օլիմպիադաներում. ունենք մեդալակիր երեխաներ»,-ասել է նա, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Ծրագիրը ԱՄՆ-ում կազմակերպված միջազգային մրցույթում մրցանակ է ստացել որպես կրթական նորարարության և ոլորտի կրթական դասընթացների հաջողված փորձ:
«Այդ իմաստով պետք է ասեմ, որ առանձին ԱԲ դասընթացի ուսուցման մասով Հայաստանի փորձը համարվում է այս պահին ուսանելի, հաջողված: Մենք նաև միջազգային հարթակներում ենք ծրագիրը ակտիվորեն ներկայացնում, բայց երկրորդ՝ ավելի կարևոր խնդիրը համարում եմ ԱԲ գրագիտության՝ համընդհանուր գրագիտության հարցը:
Եվ սա մի հմտություն է, որը պետք է թե՛ մեր սովորողներին, և թե՛ նաև մեր աշխատակիցներին, այդ թվում՝ ուսուցիչ և ադմինիստրատիվ կազմը նկատի ունեմ: Մենք այս ուղղությամբ էլ աշխատում ենք: Հիմա մի համատեղ նախաձեռնություն ունենք, որը, հուսով եմ, սեպտեմբերից կմեկնարկենք: Այստեղ էլ Firebird-ի և OpenAI-ի հետ միասին ենք աշխատում, և սա մեզ պետք է հնարավորություն տա, որպեսզի արդեն այս գրագիտության ուղղությամբ, որը կօգնի թե՛ ուսուցիչներին գործիքակազմ ունենալ, կիրառել, թե՛ նաև մեր սովորողներին պատշաճ իրազեկել այդ ճանապարհով նույնպես առաջ գնալ»,- նշել է նա։
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ասել է, որ պետական բուհերում ԱԲ-ի դերը ու ադապտացումը պետք է քննարկել:
«Դրանք բարդ հարցեր են և չունեն միանշանակ լուծումներ, և այնպես չէ, որ որևէ լուծում կարող ենք համարել 100 տոկոսանոց, բայց որ այդ մասին պետք է շատ խոսել, շատ ուսումնասիրել և փորձել տարբեր մեթոդներ գտնել խնդրին առնչվելու՝ միանշանակ այդպես է: Եվ մեր բուհերը այդ քննարկման մաս են, և Firebird, OpenAI-ի հետ սպասվող համագործակցությունը առնչվում է նաև ԲՈՒՀ-երին: Ես կարծում եմ՝ բուհական կրթության լուրջ ռեֆորմի անհրաժեշտություն կա, և այդ անհրաժեշտությունը միայն Հայաստանում չէ, և պետք է կարողանանք դրան համընթաց գնալ»,- նշել է Ժաննա Անդրեասյանը։
Փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը ընդգծել է դպրոցներում ԱԲ փորձնական ծրագրի ընդլայնման անհրաժեշտությունը։
Ժաննա Անդրեասյանը ասել է. «Այստեղ կարևոր է որ ընդլայնման տրամաբանության մեջ մենք որակի չափանիշները պահենք: Պետք է ասեմ, որ այստեղ բավականին մեծ ծավալի աշխատանք է արվում, այդ թվում՝ ուսուցիչների հետ, որոնք պետք է դասավանդեն: Այդ ուսուցիչներն անցնում են մեծածաալ վերապատրաստում, հետո՝ մենթորական ուղեկցում: Ինչ խոսք, մենք ունենք ավելի արագ անելու հարց, բայց ունենք նաև որակյալ արդյունքներ ունենալու հարց: Եթե մենք տեսնում ենք, որ որևէ դպրոց իրատեսորեն կարող է նույնպես հայտնվել այս ցանկում, ապա որևէ սահմանափակում չունենք այդ դպրոցների հետ աշխատելու: Պետք է ասեմ, որ բավականին մեծ ոգևորություն է առաջացնում նաև երեխաների շրջանում կրթությունը հենց ավագ դասարաններում շարունակելու: Մենք, բնականաբար, այդ ուղղությամբ ավելի ինտենսիվ կաշխատենք»։

В армянских школах успешно тестируются курсы по искусственному интеллекту, а также реализуется совместная инициатива с Firebird и OpenAI. Об этом на заседании правительства заявила министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян.
«Уже третий год вместе с нашими партнерами из частного сектора мы успешно тестируем курсы по ИИ в школах. С сентября наше сотрудничество с фондом FAST расширится и охватит более 40 старших школ. Должна отметить, что программа уже демонстрирует значительные успехи. Ученики, прошедшие этот курс, добиваются результатов на международных олимпиадах по ИИ, у нас уже есть дети-медалисты», — заявила она, сообщает 1lurer.am.
Программа получила награду на международном конкурсе, организованном в США, как успешный пример образовательной инновации и преподавания ИИ.
«В этом смысле армянский опыт преподавания отдельного курса по ИИ сейчас считается успешным и заслуживающим изучения. Мы также активно представляем программу на международных площадках. Но второй и более важной задачей я считаю развитие ИИ-грамотности как универсальной грамотности.
Этот навык необходим как нашим учащимся, так и нашим сотрудникам, включая учителей и административный персонал. В этом направлении мы тоже работаем. Сейчас у нас есть совместная инициатива, которую, надеюсь, мы запустим с сентября. Здесь мы также сотрудничаем с Firebird и OpenAI, и это должно дать нам возможность развивать ИИ-грамотность, помогая учителям осваивать и применять инструменты, а также надлежащим образом информировать наших учащихся», — отметила Андреасян.
Вице-премьер Мгер Григорян заявил, что необходимо обсуждать роль и адаптацию ИИ в государственных вузах.
«Это сложные вопросы, не имеющие однозначных решений, и нельзя считать какое-либо решение стопроцентным. Но совершенно очевидно, что об этом нужно больше говорить, больше изучать и искать различные методы подхода к проблеме. Наши университеты являются частью этой дискуссии, а ожидаемое сотрудничество с Firebird и OpenAI касается также вузов. Я считаю, что существует необходимость серьезной реформы высшего образования, и эта необходимость есть не только в Армении. Мы должны успевать за этими изменениями», — подчеркнула Андреасян.
Вице-премьер Тигран Хачатрян, в свою очередь, подчеркнул необходимость расширения пилотной программы по ИИ в школах.
Жанна Андреасян добавила: «Важно, чтобы в процессе расширения мы сохраняли стандарты качества. Здесь проводится очень большой объем работы, в том числе с учителями, которые будут преподавать эти курсы. Они проходят масштабную переподготовку, а затем получают менторскую поддержку. Конечно, мы хотим двигаться быстрее, но одновременно стремимся к качественным результатам. Если мы видим, что какая-либо школа реально может присоединиться к этой программе, у нас нет ограничений для сотрудничества с такими школами. Также хочу отметить, что программа вызывает большой интерес у детей и стимулирует их продолжать обучение в старших классах. Естественно, мы будем работать в этом направлении еще интенсивнее».