Դպրոցներում հաջողությամբփորձարկում ենք ԱԲ դասընթացները՝ նախաձեռնություն ունենք Firebird-ի և OpenAI-ի հետ, կառավարության նիստում ասել է ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը։
«Արդեն 3-րդ տարին մասնավոր ոլորտի մեր գործընկերների հետ մեր դպրոցներում հաջողությամբ փորձարկում ենք ԱԲ դասընթացները, սեպտեմբերից ՖԱՍԹ հիմնադրամի հետ մեր համագործակցությունը ընդլայնվելու է՝ ընդգրկելով ավելի քան 40 ավագ դպրոց, ընդ որում՝ պետք է ասեմ, որ ծրագիրը բավական մեծ հաջողություններ է գրանցել: Մեր այս դասընթացն անցնող աշակերտները հաջողություն են գրանցում ԱԲ միջազգային օլիմպիադաներում. ունենք մեդալակիր երեխաներ»,-ասել է նա, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Ծրագիրը ԱՄՆ-ում կազմակերպված միջազգային մրցույթում մրցանակ է ստացել որպես կրթական նորարարության և ոլորտի կրթական դասընթացների հաջողված փորձ:
«Այդ իմաստով պետք է ասեմ, որ առանձին ԱԲ դասընթացի ուսուցման մասով Հայաստանի փորձը համարվում է այս պահին ուսանելի, հաջողված: Մենք նաև միջազգային հարթակներում ենք ծրագիրը ակտիվորեն ներկայացնում, բայց երկրորդ՝ ավելի կարևոր խնդիրը համարում եմ ԱԲ գրագիտության՝ համընդհանուր գրագիտության հարցը:
Եվ սա մի հմտություն է, որը պետք է թե՛ մեր սովորողներին, և թե՛ նաև մեր աշխատակիցներին, այդ թվում՝ ուսուցիչ և ադմինիստրատիվ կազմը նկատի ունեմ: Մենք այս ուղղությամբ էլ աշխատում ենք: Հիմա մի համատեղ նախաձեռնություն ունենք, որը, հուսով եմ, սեպտեմբերից կմեկնարկենք: Այստեղ էլ Firebird-ի և OpenAI-ի հետ միասին ենք աշխատում, և սա մեզ պետք է հնարավորություն տա, որպեսզի արդեն այս գրագիտության ուղղությամբ, որը կօգնի թե՛ ուսուցիչներին գործիքակազմ ունենալ, կիրառել, թե՛ նաև մեր սովորողներին պատշաճ իրազեկել այդ ճանապարհով նույնպես առաջ գնալ»,- նշել է նա։
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ասել է, որ պետական բուհերում ԱԲ-ի դերը ու ադապտացումը պետք է քննարկել:
«Դրանք բարդ հարցեր են և չունեն միանշանակ լուծումներ, և այնպես չէ, որ որևէ լուծում կարող ենք համարել 100 տոկոսանոց, բայց որ այդ մասին պետք է շատ խոսել, շատ ուսումնասիրել և փորձել տարբեր մեթոդներ գտնել խնդրին առնչվելու՝ միանշանակ այդպես է: Եվ մեր բուհերը այդ քննարկման մաս են, և Firebird, OpenAI-ի հետ սպասվող համագործակցությունը առնչվում է նաև ԲՈՒՀ-երին: Ես կարծում եմ՝ բուհական կրթության լուրջ ռեֆորմի անհրաժեշտություն կա, և այդ անհրաժեշտությունը միայն Հայաստանում չէ, և պետք է կարողանանք դրան համընթաց գնալ»,- նշել է Ժաննա Անդրեասյանը։
Փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը ընդգծել է դպրոցներում ԱԲ փորձնական ծրագրի ընդլայնման անհրաժեշտությունը։
Ժաննա Անդրեասյանը ասել է. «Այստեղ կարևոր է որ ընդլայնման տրամաբանության մեջ մենք որակի չափանիշները պահենք: Պետք է ասեմ, որ այստեղ բավականին մեծ ծավալի աշխատանք է արվում, այդ թվում՝ ուսուցիչների հետ, որոնք պետք է դասավանդեն: Այդ ուսուցիչներն անցնում են մեծածաալ վերապատրաստում, հետո՝ մենթորական ուղեկցում: Ինչ խոսք, մենք ունենք ավելի արագ անելու հարց, բայց ունենք նաև որակյալ արդյունքներ ունենալու հարց: Եթե մենք տեսնում ենք, որ որևէ դպրոց իրատեսորեն կարող է նույնպես հայտնվել այս ցանկում, ապա որևէ սահմանափակում չունենք այդ դպրոցների հետ աշխատելու: Պետք է ասեմ, որ բավականին մեծ ոգևորություն է առաջացնում նաև երեխաների շրջանում կրթությունը հենց ավագ դասարաններում շարունակելու: Մենք, բնականաբար, այդ ուղղությամբ ավելի ինտենսիվ կաշխատենք»։

Armenia is successfully piloting artificial intelligence courses in schools and has launched a joint initiative with Firebird and OpenAI, Education, Science, Culture and Sports Minister Zhanna Andreasyan said during a government meeting.
“For the third consecutive year, together with our private-sector partners, we have been successfully testing AI courses in our schools. Starting in September, our cooperation with the FAST Foundation will expand to include more than 40 high schools. I should note that the program has already achieved considerable success. Students who complete our course are performing successfully in international AI Olympiads, and we already have medal-winning students,” she said, according to 1lurer.am.
The program received an award at an international competition held in the United States as an example of educational innovation and a successful educational AI program.
“In this sense, Armenia’s experience in teaching a separate AI course is currently considered educational and successful. We are also actively presenting the program on international platforms. But the second and more important issue, in my opinion, is AI literacy as universal literacy.
This is a skill needed both by our students and by our employees, including teachers and administrative staff. We are also working in this direction. We now have a joint initiative, which we hope to launch in September. Here too, we are working together with Firebird and OpenAI, and this should allow us to move forward in AI literacy, helping teachers gain tools and use them, while also properly informing our students,” Andreasyan said.
Deputy Prime Minister Mher Grigoryan stated that the role and adaptation of AI in state universities should also be discussed.
“These are complex issues without clear-cut solutions, and no solution can be considered 100 percent complete. But we definitely need to talk more about it, study it more and try to find different methods for addressing the issue. Our universities are part of this discussion, and the expected cooperation with Firebird and OpenAI also concerns universities. I believe there is a need for serious reform in higher education, and this need exists not only in Armenia. We must be able to keep pace with these developments,” Andreasyan noted.
Deputy Prime Minister Tigran Khachatryan emphasized the need to expand the pilot AI program in schools.
Andreasyan added: “What is important in the logic of expansion is maintaining quality standards. A great deal of work is being done here, including with the teachers who will teach these courses. Those teachers undergo extensive training followed by mentoring support. Of course, we want to move faster, but we also want quality results. If we see that any school can realistically join this list, we have no restrictions on working with them. I should also say that this initiative is generating considerable enthusiasm among students to continue their education in upper grades. Naturally, we will work more intensively in this direction.”